امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 25 May , 2020
امروز : دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 3 شوال 1441
شناسه خبر : 5351
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۰:۳۴ | 144 بازدید | ارسال توسط :

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت: مسئولان اقتصادي كشور بايد شب و روز نشناسند

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت:  مسئولان اقتصادي كشور بايد شب و روز نشناسند از اروپا درباره برجام و اقتصاد قطع اميد كنيد  مذاكره با آمريكا در هيچ سطحي انجام نخواهد شد رهبر انقلاب فرمودند: رئيس‌جمهور و مجلس در جلسه  اخير اقتدار و ثبات جمهوري اسلامي را نشان دادند. […]

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت:  مسئولان اقتصادي كشور بايد شب و روز نشناسند

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت:

 مسئولان اقتصادي كشور بايد شب و روز نشناسند

از اروپا درباره برجام و اقتصاد قطع اميد كنيد

 مذاكره با آمريكا در هيچ سطحي انجام نخواهد شد

رهبر انقلاب فرمودند: رئيس‌جمهور و مجلس در جلسه  اخير اقتدار و ثبات جمهوري اسلامي را نشان دادند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آيت ا… خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت شاخص هاي حكومت علوي يعني <عدالت، پاكدامني، پارسايي و با مردم بودن> را معيار ارزيابي و سنجش اقدامات مسئولان برشمردند و با بيان نكات مهمي درباره مسائل اقتصادي، سياست خارجي و اتحاد و انسجام داخلي تأكيد كردند: در زمينه اقتصاد بايد قوي، پرحجم و با كيفيت كار كرد و مسئولان اقتصادي در حل مشكلات مردم شب و روز نشناسند.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنانشان با تبريك عيد سعيد غدير خم، انتخاب حضرت علي(ع) را به عنوان وليّ امر امت اسلامي و جانشين پيامبر(ص)، نعمت بزرگ الهي دانستند و گفتند: مهمترين وظيفه ما به عنوان حكومت اسلامي، معيار و شاخص قرار دادن حكومت علوي است.

ايشان همچنين با تبريك هفته دولت، اين هفته را تداعي‌كننده نام ماندگار شهيدان رجايي و باهنر دانستند و خاطرنشان كردند: هفته دولت فرصتي براي ارزيابي مسئولان دولتي از عملكرد خود است، ضمن آنكه در اين هفته بايد به دولتمردان و برادران و خواهران حاضر در اين جلسه <خدا قوت> گفت، زيرا اداره كشوري با جمعيتي بيش از هشتاد ميليون با مسائل گوناگون وظيفه اي بسيار سنگين و دشوار است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه هفته دولت همچنين فرصتي براي ارزيابي نقاط قوت و ضعف دستگاهها و مسئولان دولتي است افزودند: در اين ارزيابي بايد نقاط قوت و ضعف، با يكديگر ديده شود تا بر نقاط قوت افزوده و نقاط ضعف برطرف شوند.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي در ارزيابي عملكرد يك‌ساله دولت دوازدهم خاطرنشان كردند: در اين يك‌سال كارهاي خوبي در زمينه رشد اقتصادي، انرژي، افزايش صادرات غيرنفتي و كاهش واردات انجام شده است كه بايد روند افزايش صادرات و كاهش واردات با شتاب بيشتر ادامه يابد و در ضمن اينگونه خدمات با بيان هنرمندانه به مردم گفته شود.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به مسائل اقتصادي كشور پرداختند و با اشاره به تشكيل جلسه هماهنگي روِساي سه قوه، افزودند: هدف از تشكيل اين جلسه، تمركز بر مسائل اصلي اقتصادي و هماهنگي جهت حل سريع‌تر آنها است و بر همين اساس بايد در اين جلسات، از طريق گفتگو و رايزني، نقاط اشتراك را افزايش داد.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دشمن به دليل برخي ضعف ها و خلا‡هاي اقتصادي، بر موضوع اقتصاد كشور متمركز شده است، خاطرنشان كردند: در زمينه اقتصادي بايد قوي و پر حجم كار كرد و تمام خلا‡ها را پر كرد كه همه اين موارد امكان پذير و شدني است و ما در اداره اقتصاد كشور بن‌بست نداريم.

ايشان افزودند: حجم و كيفيت فعاليت و عملكرد مسئولان اقتصادي كشور بايد به‌گونه اي باشد كه شب و روز نشناسند و محور فعاليت‌ها هم سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي باشد كه اساس آن تكيه بر توليد داخلي است.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، هم سنگرسازي دفاعي و توانمندسازي در مقابل دشمن است و هم، توانمندسازي براي حركت رو به جلو. بنابراين اقتصاد مقاومتي با محوريت توليد داخلي داراي جنبه هاي پدافندي و آفندي است.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه موضوع توليد داخل و برطرف كردن مشكلات آن يكي از مسائل مهمي است كه بايد در جلسه هماهنگي روِساي سه قوه بر آن تمركز شود، گفتند: مشكلات توليد، راه‌حل دارد و اقتصاددانها نيز براي آن راهكار ارائه داده اند كه اگر به آنها عمل شود، معيشت مردم كه اكنون بخش مهمي از جامعه دچار مشكل هستند، بهبود خواهد يافت.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه بايد تلاش همه جانبه اي براي جلوگيري از تعطيلي كارخانه ها و يا زير ظرفيت كار كردن آنها انجام گيرد، به موضوع مديريت اقتصادي اشاره كردند و گفتند: وظيفه دولت مديريت اقتصادي است البته اين مديريت به معناي تصدي‌گري نيست و هدف از سياستهاي كلي اصل ۴۴ نيز اين است كه تصدي‌گري انجام نشود.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي در تبيين مديريت اقتصادي افزودند: <باز كردن ميدان براي فعالان سالم اقتصادي و جوانان مبتكر و پرتلاش و برطرف كردن موانع و بهبود فضاي كسب و كار> و همچنين <بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد> دو ركن مهم مديريت اقتصادي كشور است.

رهبر انقلاب اسلامي يكي از راههاي بهبود فضاي كسب و كار را جلوگيري از بخشنامه هاي پي در پي و احياناً متناقض برشمردند و تأكيد كردند: بايد ثبات و آرامش براي فعال اقتصادي تأمين شود تا بتواند براي آينده خود برنامه ريزي كند.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد را نيازمند چشمان باز و هوشمندي مديران دستگاههاي دولتي دانستند و با اشاره به قضاياي ماههاي اخير بازار سكه و ارز خاطرنشان كردند: اگرچه در خصوص اين قضايا توجيهاتي بيان شد اما به هر حال بي‌توجهي و غفلت مديريتي نيز رخ داده است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه روشهاي پيشرفته اي براي نظارت بر نحوه تخصيص ارز وجود دارد، گفتند: وقتي قرار است ارز تخصيص داده و يا وارد بازار شود، اين كار بايد با چشم باز انجام شود و اينگونه نباشد كه در اين شرايط سخت كشور، چند ميليارد دلار به دست عده اي بيفتد كه آن را يا قاچاق كنند و يا به اسم واردات كالا به مصارف ديگر برسانند يا اينكه براي مسافرتهاي تفريحي خارجي اختصاص يابد.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دولت توانايي مديريت اقتصادي كشور را دارد، خاطرنشان كردند: لازمه چنين مديريت اقتصادي، اهتمام جدي، ورود مجاهدانه در وسط ميدان و نظارت كامل و مستمر به منظور بستن منافذ فساد است تا ديگر نيازي به برخورد قوه قضاييه نباشد.

رهبر انقلاب اسلامي كمبود برخي اقلام و كالاها در مقاطعي خاص را تصنعي و نوعي خرابكاري خواندند و افزودند: بايد با چشمان باز اينگونه كارها را تحت نظر داشته باشيد و با آنها مقابله كنيد.

ايشان در ادامه بحث ضروريات مديريت اقتصادي، <استفاده از ظرفيتهاي اقتصادي فراوان و برجسته كشور> را مورد تأكيد قرار دادند و با استناد به گزارشي از مراكز بين المللي افزودند: ايران از لحاظ ظرفيتهاي استفاده نشده در رده اول جهان قرار دارد.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي خاطرنشان كردند: براساس آمار مؤسسات بين المللي در حال حاضر ايران با شاخص توليد ناخالص داخلي در ميان دويست و چند كشور در رده هجدهم قرار دارد كه اگر از ظرفيتهاي داخلي استفاده بيشتر و بهتري شود، مي توانيم به رده‌هاي بالاتر جهاني برسيم.

ايشان <بد استفاده كردن از ظرفيتها و منابع داخلي> را از ديگر مشكلات موجود در بحث مديريت اقتصادي خواندند و پرسيدند: ايران كه جزو بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت جهان است، چرا بايد بنزين وارد كند؟ در حالي كه مي توان با ساخت پالايشگاه و توليد و حتي صدور فرآورده هاي نفتي از نعمت بزرگ ذخائر نفتي، استفاده صحيح كرد.رهبر انقلاب مصرف بيش از صد ميليون ليتر بنزين در روز را نمونه ديگري از استفاده بد از ظرفيت‌ها و منابع داخلي خواندند و افزودند: وزارت نفت و ديگر مسئولان دولتي راههاي كاهش مصرف بنزين را پيگيري كنند.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي با انتقاد از بي رغبتي دولت به استفاده گسترده از ظرفيت وسيع بخش خصوصي گفتند: اجراي صحيح و كامل سياستهاي اصل ۴۴ و استفاده از تجار، توليدگران، صنعتگران، قطعه سازان و ديگر اجزاي بخش خصوصي در مديريت اقتصادي و پيشرفت كشور قطعاً مؤثر خواهد بود.

رهبر انقلاب ايجاد جاذبه براي ورود بخش خصوصي به تكميل طرحهاي نيمه تمام را از جمله راههاي استفاده از ظرفيت فعالان اقتصادي و مهار نقدينگي دانستند.

<لزوم مهار و مديريت نقدينگي> نكته ديگري بود كه رهبر انقلاب به مسئولان دولت خاطرنشان كردند.

ايشان با تأكيد بر امكان مهار نقدينگي افزودند: نقدينگي سرگردان به هر سو كه برود (سكه، ارز، مسكن يا هر زمينه ديگر) ويرانگر خواهد بود و بايد مجموعه اي تمام وقت، فعال و جهادي مسئول كنترل و مديريت آن شود.

<مديريت و كنترل قوي بانك مركزي بر ديگر بانكها>، توصيه ديگر حضرت آيت ا… خامنه اي براي مديريت اقتصادي كشور بود.

ايشان با انتقاد از ادامه بنگاهداري بانكها و كارهاي هزينه آور ديگر نظير افزايش شعبه هاي بانكي گفتند: بانك مركزي بايد با نظارت كامل و دقيق مانع بروز مشكلاتي نظير مسائل سپرده‌گذاران برخي بانكها و مؤسسات مالي شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته بايد از اول جلوي مشكلات گرفته شود اما مي توان با روشهاي مؤثر، با آن دسته از مراكز مالي كه براي مردم مشكل به‌وجود مي‌آورند، برخورد كرد.

بخش دوم سخنان حضرت آيت ا… خامنه‌اي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت به بيان نكاتي در زمينه سياست خارجي اختصاص داشت كه تأكيد بر ارتباط خوب و روزافزون با همسايگان از جمله اين نكات بود.

رهبر انقلاب درباره كشورهاي اروپايي نيز گفتند: ارتباط و ادامه مذاكره با اروپا ايراد ندارد اما بايد ضمن ادامه اين كار از آنها درباره مسائلي نظير برجام و يا اقتصاد قطع اميد كنيد.

ايشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلي نظير برجام و تحريم‌ها خاطرنشان كردند: بايد با نگاه شك آلود به وعده هاي آنها، از روند مسائل مراقبت جدي كرد.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي برجام را وسيله اي براي حفظ منافع ملي خواندند و افزودند: برجام هدف نيست بلكه وسيله است و طبعاً اگر به نتيجه برسيم كه با اين وسيله، حفظ منافع ملي امكان پذير نيست آن را كنار مي گذاريم.

ايشان گفتند: اروپايي ها بايد از بيان و عمل مسئولان دولتي ايران بفهمند كه اقدامات آنها تدابير و واكنش متناسب جمهوري اسلامي ايران را به دنبال خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر منتفي بودن هر گونه مذاكره با امريكايي ها افزودند: نتيجه مذاكره با مسئولان قبلي امريكا كه حداقل ظاهرساز بودند اينگونه شد، حالا با مسئولان وقيح و هتاك فعلي كه شمشير را براي ايراني ها از رو بسته‌اند چه مذاكره اي داريم بنابراين مذاكره اي در هيچ سطحي با امريكايي ها صورت نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب مذاكره با ايران را نياز همه دولت‌هاي امريكايي خواندند و خاطرنشان كردند: آنها مي‌خواهند مانور دهند كه ما حتي جمهوري اسلامي ايران را به پاي ميز مذاكره آورديم، پس همانگونه كه قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بيان كرده‌ام، هيچ مذاكره‌اي با آنها انجام نخواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان، <اتحاد و انسجام مسئولان كشور> را بيش از هر زمان ديگر لازم خواندند و افزودند: روِساي قوا و مسئولان بخشهاي مختلف بايد پشتيبان و كمك‌كار يكديگر باشند و بويژه همه بايد به دولت كمك كنند زيرا دولت در وسط ميدان است.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي، اختلاف نظر ميان مسئولان را طبيعي دانستند و در عين حال افزودند: اين اختلاف نظرها نبايد رسانه اي شوند زيرا مردم را نگران و مضطرب مي كند.

رهبر انقلاب اسلامي به جلسه مجلس شوراي اسلامي و سؤال نمايندگان از رئيس‌جمهور اشاره و تأكيد كردند: جلسه مجلس نمايش اقتدار و ثبات جمهوري اسلامي ايران بود و خداوند به آقاي رئيس جمهور و قوه مقننه خير بدهد كه مشتركاً چنين نمايش اقتداري را نشان دادند.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي افزودند: نمايندگان مجلس از رئيس جمهوري كه با بيش از ۲۳ ميليون را‡ي انتخاب شده است، سؤال مي كنند و رئيس جمهور نيز با خونسردي و متانت به سؤالها پاسخ مي دهد و اين معناي مردم سالاري ديني است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه ميان انتظارات نمايندگان و واقعيات موجود شكافي وجود دارد كه بايد پر شود، خاطرنشان كردند: مهم آن است كه آنچه اتفاق افتاد، يك نمايش با شكوه از قدرت جمهوري اسلامي و اعتماد به نفس مسئولان بود.

حضرت آيت ا… خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه دشمن از جلسه به‌دنبال اهداف ديگري بود، افزودند: جلسه بسيار خوب هم رئيس‌جمهور و هم مجلس را تقويت مي كند و زمينه ساز همكاري‌هاي بيشتر و نزديك تر شدن ديدگاهها خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان، تأكيد كردند: يك جمع فعال، كمر بسته و با نشاط بايد مأمور حل يك به يك معضلات اقتصادي شوند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت: مسئولان اقتصادي كشور بايد شب و روز نشناسند بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.