امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 23 February , 2020
امروز : یکشنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۸ - 29 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 8471
  پرینتخانه » سرمقاله تاریخ انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۷ | 122 بازدید | ارسال توسط :

گوشه ای از وطنفروشی های خاندان پهلوی

امروز سوم شهریور است روزی که در جنگ جهانی دوم، کشورمان توسط سه کشور انگلیس، شوروی و امریکا اشغال شد تا پل پیروزی متفقین در این جنگ شود. یاد آوری این رویداد علاوه بر عبرت آموزیهائی که دارد از آن جهت مهم است که می تواند با نشان دادن چهره حقیقی خاندان سرسپردهِ پهلوی، ترفندهای […]

گوشه ای از وطنفروشی های خاندان پهلوی

امروز سوم شهریور است روزی که در جنگ جهانی دوم، کشورمان توسط سه کشور انگلیس، شوروی و امریکا اشغال شد تا پل پیروزی متفقین در این جنگ شود. یاد آوری این رویداد علاوه بر عبرت آموزیهائی که دارد از آن جهت مهم است که می تواند با نشان دادن چهره حقیقی خاندان سرسپردهِ پهلوی، ترفندهای اخیر ضدانقلاب و دشمنان ایران در استفاده از فضای مجازی برای تطهیر این خاندان مزدور و خیانتکار را خنثی کند.     

کشور ما به دلیل موقعیتهای ممتاز جغرافیائی و فرهنگی، در طول تاریخ خود بارها مورد تجاوز و اشغال بیگانگان قرار گرفته و از این بابت خسارات زیاد و تجزیه های مکرّری را تحمّل کرده، لیکن هیچگاه با حادثه ای تلختر و خفتبار تر از حادثه اشغال ایران در سوم شهریور ۱۳۲۰ روبرو نبوده است.
در اوج جنگ جهانی دوّم، که طبق معمول غربیها بانی آن بودند، سه کشور انگلیس و شوروی و امریکا، با زیرپا گذاشتن بیطرفی ایران، به کشورمان حمله کرده و بدون مقاومتی مؤثّر از سوی نیروهای نظامی، خاک ایران را به اشغال خود درآوردند و ضمن در اختیار گرفتن همه امکانات کشور از جمله آدوقه مورد نیاز مردم برای نظامیان خود، شاهی را که خود به قدرت رسانده و تاریخ مصرفش تمام شده بود، با خواری و رسوائی از کشور اخراج و پسرش را پس از اخذ تعهّد سرسپردگی به غرب به جای او نشاندند.
سپهبد امیر احمدی از فرماندهان نظامی که خود از همدستان رضاخان در کودتای ۱۲۹۹ و از شاهدان عینی اوضاع در شهریور بیست است می نویسد: “به اعلیحضرت پیشنهاد كردم یا باید تا آخرین نفر به مقابله با مهاجمان بپردازیم و یا تسلیم آنها شویم.” و البته شاه پوشالی و سرسپرده، تسلیم در برابر مهاجمان را پذیرفت تا معلوم شود که قلدری نمایشی رضاخان تنها در برابر ملّت ایران و برای تأمین منافع اربابان بیگانه کاربرد داشته است.
امیر احمدی درمورد ارتش هم می نویسد: “در همه جا ارتش ایران بدون استثناء این عمل را كرد كه فرماندهان قشون تا توانستند نقدینه و اشیاء سبك‌وزن قشون را با خود برداشته و فرار كردند و سایر افسران و درجه‌داران هم اسلحه و مهمات و آذوقه موجود را برداشته و به این و آن فروختند و اگر در چند نقطه هم زد و خورد شد قابل بحث و نقل نیست.” یعنی ارتشی كه در سرکوب مردم مظلوم ایران بنفع بیگانگان بخوبی عمل کرده بود و رضاشاه در مرداد ۱۳۲۰ درمورد آن گفته بود: “قشون من عالی ترین قشونی است كه امروز در دنیا می توان نشان داد”، دو ماه بعد، با هجوم بیگانگان، ننگ فرار از جنگ و غارت اموال ملّت را به جان خرید و مردم را در برابر تجاوز و ستم بیگانگان تنها گذاشت. عموم مردم ایران نیز بدلیل تنفر از رضاشاه و اطمینان از سرسپردگی او به اشغالگران، مقاومتی از خود نشان ندادند و لذا کشور به آسانی به اشغال روس و انگلیس و امریکا درآمد و مصالح ملّت و منابع کشور تا سالها پایمال چکمه اشغالگران شد.

موسوی زاده   

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای گوشه ای از وطنفروشی های خاندان پهلوی بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.