امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 25 May , 2020
امروز : دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 3 شوال 1441
شناسه خبر : 8828
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰:۰۸ | 139 بازدید | ارسال توسط :

روحاني: در مشاغل حساس كشور، بايد به دنبال جذب افراد نخبه باشيم

رئيس‌جمهور نقش اولياي دانش‌آموزان و محيط خانواده را در رشد و شكوفايي استعدادها و نخبگي دانش‌آموزان حائز اهميت دانست و اظهار داشت: تلاش دولت بهره‌گيري درست و مناسب از نخبگان در بخش‌هاي مختلف است.  ‌به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور  در مراسم تجليل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپيادهاي علمي جهاني سال ۲۰۱۹ ميلادي با […]

روحاني:   در مشاغل حساس كشور، بايد به دنبال جذب  افراد نخبه باشيم

رئيس‌جمهور نقش اولياي دانش‌آموزان و محيط خانواده را در رشد و شكوفايي استعدادها و نخبگي دانش‌آموزان حائز اهميت دانست و اظهار داشت: تلاش دولت بهره‌گيري درست و مناسب از نخبگان در بخش‌هاي مختلف است.

 ‌به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور  در مراسم تجليل از دانش‌آموزان مدال‌آور المپيادهاي علمي جهاني سال ۲۰۱۹ ميلادي با اشاره به ضرورت تلاش براي استفاده هر چه بهتر از فرصت‌هاي زندگي، گفت: بخشي از نخبگي مربوط به هوش و حافظه ذهني افراد بوده، اما بخش عمده‌اي كه اين نخبگي را ماندگار و درخشان مي‌كند، به تلاش و كوشش فردي وابسته است.

رئيس جمهور اظهار داشت: با توجه به معيارهاي ديني و اسلامي حتي قبل از تولد نيز حالات روحي و رواني و شرايط زندگي اولياء در چگونگي رشد و شكوفايي استعداد فرزندان تأثيرگذار و مهم است.

روحاني با بيان اينكه معتقدم كشف استعدادهاي درخشان بايد در دوران پيش از مدرسه يعني از پيش‌دبستاني و يا حتي دوره‌هايي قبل از آن آغاز شود، خاطر نشان كرد: شكوفايي استعداد در انسان‌ها، همواره يكسان نيست و بايد فرايندمحور ديده و مديريت شود، يعني ممكن است فردي استعدادش در دوران دبستان شكوفا بوده و در دوره‌هاي بعد مانند دبيرستان دچار افت شود؛ از اين‌رو بايد در راستاي حفظ و ماندگاري استعدادها در نخبگان برنامه‌ريزي و تلاش داشته باشيم.

رئيس جمهور چگونگي محيط زندگي و تحصيل را در رشد استعدادها و تداوم شكوفايي آنها تأثيرگذار دانست و گفت: بايد از نخبگان و استعدادهاي درخشان كشور تا پايان دوره تحصيل‌شان مراقبت كنيم تا خداي ناكرده غبار نااميدي بر درخشان بودن آنها نيفتد.

روحاني با بيان اينكه اساس اين رقابت‌ها در علم و دانش بوده و از اين‌رو تقدير از برتري‌ها مهم است، اظهارداشت: رقابت سالم، عادلانه و برمبناي مباني درست در همه زمينه‌ها موجب تحرك و پيشرفت خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه بايد در مشاغل گوناگون و حساس كشور به دنبال جذب افراد نخبه باشيم، گفت: اگر نخبگان را در زمينه‌هاي گوناگون جذب كنيم، هزينه‌هاي اداره كشور پايين آمده و شرايط بهتري در راستاي توسعه و پيشرفت ايجاد خواهد شد كه امروز خوشبختانه در سيستم جذب از سوي سازمان اداري و استخدامي كشور نسبت به جذب نخبگان اقدامات خوبي صورت گرفته است.

رئيس جمهور با بيان اينكه استعداد و هوش ذاتي انسان‌ها در زمينه‌هاي مختلف مي‌تواند حركت رو به توسعه و پيشرفت كشور را تسريع كند، افزود: امروز در دولت شاهد نظرات گوناگون از سوي برخي وزرا در حوزه‌هاي مختلف هستيم كه نشان از آگاهي و جامعيت آنها نسبت به مسايل در بخش‌هاي گوناگون است.

روحاني ادامه داد: در دوران دفاع مقدس نيز فرماندهان نخبه‌اي بودند كه عليرغم آنكه در مسايل جنگي تحصيل نكرده بودند، اما عمليات‌ها را به طور خارق‌العاده برنامه‌ريزي مي‌كردند و نشان دادند كه يك نخبه مي‌تواند موجب پيروزي در يك عمليات شود.

وي با تأكيد بر اينكه تلاش دولت بهره گيري درست و مناسب از نخبگان در بخش‌هاي مختلف است، افزود: يكي از اقدامات دولت در اين راستا حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان بوده كه زمينه بسيار مناسبي براي آينده نخبگان بوجود خواهد آورد.

روحاني با اشاره به اينكه امروز كشور در همه بخش‌ها و رشته‌ها نياز به نخبگان و پرورش استعدادها دارد، تصريح كرد: اگر فردي در علوم انساني داراي استعداد بوده و حقوقدان لايق و وكيلي مجرب شود مي‌تواند در يك دادگاه بين‌المللي به نفع كشور اقدام كند. همچنين يك هنرمند با استعداد هم مي‌تواند با هنر خود افكار گوناگون را جذب و پرورش دهد؛ مهم اين است كه چگونه و در چه مسيري از استعدادها استفاده كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه نسبت به استفاده از نخبگان در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي تأكيد داريم، گفت: از نخبگان بايد در حوزه مشاوره در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي استفاده شود و طي زمان اين افراد مي‌توانند حتي بالاترين مقام اجرايي را به دست آورند.وي با اشاره به ضرورت آموزش مهارت به دانش‌آموزان، گفت: امروز مهارت‌ها، ‌علوم، دانش و فناوري‌ها به طور مداوم در حال تغيير است و به روز بودن در اين عرصه بسيار حائز اهميت بوده و بايد دروس مربوطه در دبيرستان و دانشگاه بر اين اساس به روز شود.

رئيس جمهور با بيان اينكه علم، دانش و فناوري، تنها محدود به يك دوره نيست، افزود: درس خواندن و مهارت‌آموزي بايد با آخرين تحولات جهاني دنبال شود.

روحاني با توصيه به مدال‌آوران المپيادهاي جهاني بر تلاش در زمينه ادامه مسيري كه در پيش گرفته‌اند خطاب به آنها گفت: همه دستگاه‌هاي دولت وظيفه دارند حامي و پشتيبان شما بوده و محيط رشد و شكوفايي را براي شما فراهم كنند.

وي خاطر نشان كرد: امروز در اقتصاد و فرهنگ دانش‌بنيان شاهد تحولات بسيار خوبي هستيم و دانش‌آموزان با استعداد و قهرمانان المپيادهاي علمي مي‌توانند آينده‌سازان خوبي براي كشور باشند

پيش از سخنان رئيس جمهور ، آقاي محسن حاجي ميرزايي وزير آموزش و پرورش گزارشي از چگونگي حضور دانش‌آموزان با استعداد و نخبگان كشور در المپيادهاي علمي و بين‌المللي و برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي حمايت و پشتيباني از آنان ارايه كرد.

حاجي ميرزايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه مدال‌آوران المپيادهاي علمي سفيران فرهنگي و علمي كشور هستند، گفت: اين قهرمانان شاخص معتبر و نماد برجسته‌اي از اين هستند كه كشور ما ظرفيت‌هاي علمي بسيار خوبي را دارا است.

وزير آموزش و پرورش تأكيد كرد: هر چه بتوانيم شناخت دقيق‌تر و كامل‌تري از استعدادهاي درخشان و نخبگان داشته و آنها را خوب كشف كرده و در راستاي تداوم‌شان تلاش كنيم، دستيابي به اهداف توسعه علمي در كشور ميسرتر خواهد بود.

حاجي ميرزايي اظهار داشت: نخبگان و مدال‌آوران المپيادهاي علمي، قهرماناني هستند كه به تقويت هويت و افتخار ملي كمك شاياني مي‌كنند و اين در حالي است كه امروز جامعه براي افزايش اميد و اعتماد اجتماعي نياز به تقويت سربلندي در جهان دارد و هر چه ركوردهاي در رقابت‌هاي جهاني ارتقاء يابد اين نياز بهتر برآورده خواهد شد.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه سياست اين وزارتخانه توسعه ميدان كشف استعدادها و تلاش بيشتر در راستاي تقويت آنان است افزود: از سال ۹۳ طرحي به عنوان طرح شهاب در آموزش و پرورش آغاز شده كه هدف آن شناسايي استعدادهاي برتر از پايه ابتدايي است.

حاجي ميرزايي ادامه داد: بر اين اساس در سال تحصيلي ۹۸-۹۷ اين طرح در ۸۸ هزار مدرسه و در پايه‌هاي چهارم و نهم توسعه و ۳ ميليون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز را در برگرفت و تلاش ما توسعه اين طرح در مناطق روستايي و محروم كشور براي شناسايي استعدادهاي درخشان در اين مناطق است.

وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: معتقديم مدرسه‌اي كه در آن كشف و استعدادهاي فطري صورت گرفته و پاسخگويي به اين استعدادها در آن انجام شود، مدرسه تراز ۱۴۰۴ است.

همچنين يكي از مدال‌آوران به نمايندگي از سايرين به بيان ديدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در زمينه لزوم حمايت از نخبگان و فراهم كردن زمينه‌ها و ملزومات لازم براي آنان در راستاي خدمت به توسعه و پيشرفت كشور پرداخت.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای روحاني: در مشاغل حساس كشور، بايد به دنبال جذب افراد نخبه باشيم بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.