امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 5 July , 2020
امروز : یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹ - 15 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 9053
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰:۳۶ | 209 بازدید | ارسال توسط :

تخريب نخلستان ها در بلاتكليفي مرز شهرستان كارون و اهواز

تخريب نخلستان‌ها در جنوب اهواز، به نفع <باغ‌خوارها> ادامه دارد؛ اين بار در بلاتكليفي مرز شهرستان‌هاي كارون و اهواز كه كسي مسئوليت پيگيري آن را به عهده نگرفته است. <باغ‌خوارها> يك نخلستان ديگر در جنوب اهواز را بلعيدند. ديوارهاي بلوكي روي اجساد بيش از ۵۰ نفر نخل سوخته بالا مي‌رود. انتهاي كوي مشعلي، رو به […]

تخريب نخلستان ها در بلاتكليفي مرز شهرستان كارون و اهواز

تخريب نخلستان‌ها در جنوب اهواز، به نفع <باغ‌خوارها> ادامه دارد؛ اين بار در بلاتكليفي مرز شهرستان‌هاي كارون و اهواز كه كسي مسئوليت پيگيري آن را به عهده نگرفته است.

<باغ‌خوارها> يك نخلستان ديگر در جنوب اهواز را بلعيدند. ديوارهاي بلوكي روي اجساد بيش از ۵۰ نفر نخل سوخته بالا مي‌رود. انتهاي كوي مشعلي، رو به ساحل كارون، حالا گور دسته جمعي نخل‌هايي است كه كپه كپه روي هم دراز به دراز افتاده‌اند.

فعالان محيط زيست در روزهاي اخير با انتشار يك ويديو از قطع شدن و سوزاندن بيش از ۵۰ نفر نخل در اين نخلستان خبر داده‌اند. نخلستاني كه اين بار قرباني برزخ بلاتكليفي شهرستان‌هاي اهواز و كارون شده و كسي مسئوليت حفاظت از آن را برعهده نمي‌گيرد.

شبنم قنواتي‌زاده فعال محيط زيست مي‌گويد: تخريب اين نخلستان از ۲ هفته پيش آغاز شده و تاكنون بيش از ۵۰ نفر نخل قطع و ساخت و ساز در آن آغاز شده، اين در حاليست كه كاربري اين محل نخلستان بوده است.

وي با اشاره به كمبود سرانه فضاي سبز اهواز برخورد با متخلفان را خواستار شده است.

نافرماني از اصل پنجاهم

پيش از اينكه درختان <كهور> و <كونوكارپوس> نفس اهواز را بند بياورند، اين شهر به نخل‌هاي سرسبزي كه دورتادورش را احاطه كرده بودند، شهرت داشت. نخلستان‌هايي كه به تدريج طعمه زمين‌خواران شده است. حالا ديگر چيزي از نخل‌هاي كوت عبدا… ملاثاني، شيبان، چنيبه و گلستان باقي نمانده است. اكنون نوبت رسيده است به نخلستاني كه در جنوب اهواز و پشت محله‌هاي مشعلي و اسلام آباد واقع است.

ماده ۶۸۵ قانون مجازات اسلامي به صراحت، قطع كردن و خشكاندن نخل خرما را جرم دانسته است. طبق اين ماده، <هر كس اصله نخل خرما را به هر ترتيب يا هر وسيله بدون مجوز قانوني از بين ببرد يا قطع كند به سه تا ۶ ماه حبس يا از يك ميليون و ۵۰۰ هزار تا سه ميليون ريال جزاي نقدي يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.>

به استناد ماده يك قانون حفظ و گسترش فضاي سبز شهري نيز قطع بي‌رويه درختان و نابود كردن آنها به هر طريقي ممنوع بوده و اقدام به آن در داخل محدوده شهري به پيشنهاد شهرداري و تصويب شوراي شهر و  طرح موضوع در كميسيون مربوطه با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي متولي از جمله سازمان حفاظت محيط زيست و تصويب در شوراي عالي استان‌ها قابل اجرا است.

از همه مهم‌تر اصل پنجاهم  قانون اساسي است كه تاكيد مي‌كند: <حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌هاي بعد بايد در آن حيات رو به رشدي داشته باشند، وظيفه عمومي تلقي مي‌شود.از اين رو فعاليت‌هاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است.>

با اين حال رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان كارون معتقد است طبق قانون، تخريب نخلستان‌ها به سازمان حفاظت محيط زيست هيچ ارتباطي ندارد و وظيفه اين سازمان تنها نظارت بر مناطق حفاظت شده است.

عباس ظاهري با بيان اينكه نخلستان تخريب شده يك ملك شخصي بوده، مي‌گويد: اين نخلستان تغيير كاربري داده شده و در صورت بروز تخلف، پيگيري تخريب آن از وظايف شهرداري و جهاد كشاورزي است.

سند به نام نخل

مدير جهاد كشاورزي شهرستان كارون اما صدور هر گونه مجوز براي تغيير كاربري اين نخلستان را رد مي‌كند و مي‌گويد: اين زمين‌ها تغيير كاربري داده نشده و كاربري آن نخلستان بوده و در زير نخل‌ها سبزي و لوبيا نيز كشت مي‌شد.

جبار حمادي با بيان اينكه در حدود ۵۰ نفر نخل در اين نخلستان قطع شده، مي‌افزايد: يك هفته پيش، از قطع شدن درختان مطلع شديم و در حال پيگيري اين موضوع هستيم.

وي قطع درختان نخل را جرم دانسته و اظهار مي‌كند: در ابتدا مالك اين نخلستان مشخص نبود، اما پس از پيگيري تاكنون ۲ نفر شناسايي شده‌اند كه در روزهاي آينده از آنها شكايت كرده و به مراجع قضايي معرفي مي‌شوند.

حمادي اضافه مي‌كند: شهرستان كارون ۲ هزار و ۶۰۰ هكتار نخيلات دارد اما بخش‌هايي كه در محدوده شهري قرار دارد در خطر تخريب بوده و در حال حاضر در حدود پنج هكتار از آنها بيشتر باقي نمانده است.

وي حفظ و حراست از نخلستان‌ها را از وظايف جهاد كشاورزي مي‌داند اما مي‌گويد: در خارج از شهرها برخورد با تخلفات به راحتي صورت مي‌گيرد ولي در محدوده شهرها به دليل تداخل وظايف جهاد و شهرداري با مشكلاتي مواجه هستيم، از سوي ديگر بعد از تشكيل شهرستان كارون، به دليل مشخص نشدن مرز اين شهرستان و اهواز مشكلات چند برابر شده است، البته به دليل اهميت مساله، اداره جهاد كشاورزي كارون، صرفنظر از اينكه نخلستان در محدوده كدام يك از شهرستان‌هاست، در حال پيگيري موضوع است.

حمادي تاكيد مي‌كند: بنا به گفته شهرداري كوت عبدا…، براي ساخت و ساز در اين نخلستان هيچگونه مجوزي از سوي شهرداري صادر نشده بنابراين طبق مقررات بعد از شكايت جهاد كشاورزي، شهرداري نيز بايد اقدام قضايي خود را انجام دهد.

پاس‌كاري به سبك مديران

كوت عبدا… از سال ۹۱ از شهرستان اهواز منفك و با روستاهاي اطرافش به شهرستان كارون تبديل شد. با وجود مصوبه هيات دولت اما مرز بين اين ۲ شهرستان همچنان محل اختلاف است. نخلستان‌ها نيز در برزخ كارون و اهواز مي‌سوزند.

جمال عالمي نيسي فرماندار اهواز و معصومه خنفري فرماندار كارون حاضر به پاسخگويي در اين زمينه نشدند.

نواب حاجيان سعيد شهردار كوت عبدا… همچنين با اشاره به بازديد خود از محل، اگر چه قطع درختان و تخريب نخلستان را تاييد كرد اما گفت: اين نخلستان در كوي مشعلي قرار داشته كه خارج از محدوده شهرستان كارون و در حوزه شهرداري اهواز است.

دود سياسي‌كاري در چشم نخلستان

معاون خدمات شهري شهردار اهواز ولي معتقد است: هر چند اين نخلستان ها طبق مصوبه وزارت كشور و طرح جامع اهواز در محدوده اين شهر قرار دارد، اما بر اساس توافقات صورت گرفته ميان فرمانداران، جزو شهر كوت عبدا… به شمار مي‌آيد.

عليرضا عاليپور توضيح مي‌دهد: در آستانه انتخابات دوره پنجم شوراي شهر اهواز، فرمانداران اهواز و كارون تفاهمنامه‌اي امضا كردند كه بر اساس آن خط مرزي قديم منطقه ۵ شهرداري اهواز به عنوان جداكننده ۲ شهرستان به رسميت شناخته و مقرر شد آراي برخي محله‌ها از جمله شكاره يك و ۲، مشعلي و اسلام آباد به صندوق‌هاي كوت عبدا… ريخته شود، در صورتي كه طبق مصوبه وزارت كشور پل فولاد مرز محدوده اين ۲ شهر بوده و اين محله‌ها نيز جزو اهواز به شمار مي‌آيد.

وي با اشاره به مشكلات بوجود آمده از بلاتكليفي مرز شهرستان‌ها مي‌گويد: از ميان محله‌هاي اهواز كه زيرپوشش كارون است تنها خدمات‌رساني به كوي مهديس، به دليل زباله‌ريزي و تخريب شديد، با وساطت استاندار به شهرداري اهواز واگذار شده، همچنين به درخواست نماينده ولي فقيه مقرر شده رفت و روب و جمع‌آوري زباله در كوي مشعلي توسط شهرداري اهواز انجام شود، اگر چه اين تحويل بدون موافقت شهرستان كارون و به صورت غيررسمي انجام شده است، البته تكليف مابقي امور از جمله ساخت و ساز در مرز ۲ شهرستان، هنوز مشخص نشده است.

عاليپور با اشاره به اينكه تخريب نخلستان‌هاي جنوب اهواز در سال‌هاي گذشته به صورت مستمر بوده، تصريح مي‌كند: به دليل تخريب‌هاي صورت گرفته در تاسيسات و فضاي سبز، شهرداري اهواز خواهان تسريع در بازپس گيري اين محله‌ها بوده اما تاكنون اين امر محقق نشده است.

سرانجام نخل

شهرداري اهواز با گذشت بيش از ۲۰ سال  نه توانسته كمربند سبز <آلوده‌ترين شهر جهان> را تكميل كند، و نه توانسته نخلستان‌هاي اين شهر را از چنگ باغ‌خواران محافظت كند. شهرداري كوت عبدا… نيز همچنان اندرخم چالش‌هاي رفت و روب خيابان‌هاي شهر مانده است.

از سوي ديگر بي‌آبي و آب شور، نخلستان‌هاي آبادان و خرمشهر و شادگان را تاپاي مرگ كشانده است. آنچنان كه وزارت جهاد كشاورزي پارسال، طرح تغيير الگوي نخل را براي جنوب خوزستان پيشنهاد داده بود.

آيا نخلستان‌ها جان سالم به در مي برند؟

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای تخريب نخلستان ها در بلاتكليفي مرز شهرستان كارون و اهواز بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.