امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 25 May , 2020
امروز : دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 3 شوال 1441
شناسه خبر : 9172
  پرینتخانه » سرمقاله تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰:۰۰ | 120 بازدید | ارسال توسط :

اوّلین جمهوری اسلامی ایران!

عالمان ديني به عنوان جانشينان ائمهِ معصوم شيعه، از آغاز غيبت تا كنون نقش خود را در مرزباني از اعتقادات ديني، حفظ و گسترش علوم اسلامي، حمايت از محرومين، ارائه الگوي رفتار اسلامي و پرچمداري در ميدان جهاد و شهادت بخوبي ادا كرده‌اند. بازخوانی تاریخ نهضت‌های عدالتخواهانه در ایران نیز، نشان می دهد كه تقریبا […]

اوّلین جمهوری اسلامی ایران!

عالمان ديني به عنوان جانشينان ائمهِ معصوم شيعه، از آغاز غيبت تا كنون نقش خود را در مرزباني از اعتقادات ديني، حفظ و گسترش علوم اسلامي، حمايت از محرومين، ارائه الگوي رفتار اسلامي و پرچمداري در ميدان جهاد و شهادت بخوبي ادا كرده‌اند. بازخوانی تاریخ نهضت‌های عدالتخواهانه در ایران نیز، نشان می دهد كه تقریبا تمامی این نهضت ها ریشه مذهبی دارند و مردم ایران تنها با نهضت‌هائی همراهی صمیمانه داشته اند كه رهبری آنها با پیشوایان مذهبی بوده است. انبوه این نهضت‌های ارزشمند اگرچه غالبا به پیروزی قطعی و ممتدی دست نیافتند، امّا مجموعاً پشتوانه معنوی و تجربی گران‌سنگی را جهت پیروزی كامل آخرین حلقه این زنجیره یعنی انقلاب اسلامی ملّت ایران به رهبری امام خمینی رحمت‌ا… علیه فراهم آوردند.

یکی از برجسته ترین حلقه های زنجیره انقلاب اسلامی در ایران، نهضت جنگل به رهبری ميرزا يونس گيلاني معروف به ميرزا كوچك خان جنگلي است كه امروز روز شهادت و بزرگداشت اوست، روحاني آزاده‌اي كه امام خميني رحمت‌ا… عليه درمورد امثال ايشان مي‌فرمايد: “روحانيون هستند كه براساس دريافت‌هاي اسلامي، هميشه در حركت‌هاي اجتماعي و مبارزات سياسي پيشگام بوده‌اند.”  اسلام‌خواهي، استقلال‌طلبي، بيگانه‌ستيزي و عدالت‌خواهي از ويژگي‌هاي بارز اين روحاني مجاهد بود و لذا اساس نهضت خود را براي اجراي احكام اسلامي، رهانيدن كشور از سلطه بيگانگان و بيگانه‌پرستان و گسترش عدالت بنا كرد.

ميرزا يونس گيلاني در حالي‌كه در سطوح بالاي تحصيلات علوم ديني در تهران مشغول تحصيل بود به محض اطلاع از بستن مجلس شوراي ملّي توسط شاه قاجار و با حسن ظن نسبت به طرفداران مشروطه و به اميد نجات مشروطيت، در فتح طهران و قزوین و دفع محمدعلي شاه به آنان پيوست، امّا با پي بردن به انحرافات غربزدگانی که رهبری نهضت مشروطه را غصب کرده بودند و آگاهي از اهداف ضدّاسلامي آنان، به رشت بازگشت و در سال ۱۲۹۴ نهضت رهائي‌بخش خود را آغاز نمود كه ۷ سال دوام آورد و به آزادسازي بخشي از گيلان و مازندران و برقراري حكومت جمهوري اسلامی در اين منطقه منجر گرديد. اما با نفوذ افراد غيرمذهبي و غربزده و كمونيست‌هاي مدعي دفاع از حقوق محرومين به نهضت جنگل و خيانت‌هاي مكرر اين گروه، بر نهضت رو به رشد جنگل لطمات زیادی وارد شد و ميرزا بسياري از نيروهاي مؤمن خود را از دست داد.

نفوذ انقلابي‌نمائي به‌نام حيدرخان عمواوغلو در نهضت جنگل كه قاتل يكي از رهبران روحاني انقلاب مشروطه و جاسوس دوجانبه روس و انگليس بود و پناهندگي انقلابي‌نماي ديگري از ياران ميرزا به‌نام خالوقربان به قواي قزاق تحت فرماندهي رضاخان ميرپنج كه براي سركوب نهضت آمده بود، ضربه‌پذيري نهضت جنگل را بيشتر كرد به‌طوري‌كه ميرزا كوچك‌خان براي تجديد قوا و گردآوري مجدد نيرو ناچار به عقب‌نشيني شد و در جاده هاي برفگير كوه‌هاي طوالش با گرفتار شدن در كوران شديد و سرماي طاقت‌فرسا در ۱۱ آذر ۱۳۰۰ به خيل شهدا پيوست و نام خود را به عنوان يكي از پيشگامان اصلي و راستين برقراري حكومت اسلامي در تاريخ ماندگار ساخت. آرمان اين روحاني مجاهد برای استقرار جمهوری اسلامی در سراسر ایران، اگرچه در آن زمان تحقّق نيافت، امّا با پيگيري راه او توسط ملّت ايران، ۵۷ سال بعد اين آرمان بحمد‌ا…محقّق گردید.

موسوی زاده‏

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای اوّلین جمهوری اسلامی ایران! بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.