امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 13 August , 2020
امروز : پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹ - 24 ذو الحجة 1441
شناسه خبر : 9159
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰:۰۰ | 295 بازدید | ارسال توسط :

فضاي كشور انتخاباتي شد

پيشنهاد وزارت كشور داشتن نگاه انبساطي به تاييد صلاحيت ها است رييس ستاد انتخابات كشور در آستانه آغاز ثبت نام كانديداهاي مجلس يازدهم اعلام كرد كه پيشنهاد ما اين است كه نگاه انبساطي به تاييد صلاحيت ها وجود داشته باشد. به گزارش ايسنا، جمال عرف در نشست خبري  خود با اشاره به آغاز فرايند اجرايي […]

فضاي كشور انتخاباتي شد

پيشنهاد وزارت كشور داشتن نگاه انبساطي به تاييد صلاحيت ها است

رييس ستاد انتخابات كشور در آستانه آغاز ثبت نام كانديداهاي مجلس يازدهم اعلام كرد كه پيشنهاد ما اين است كه نگاه انبساطي به تاييد صلاحيت ها وجود داشته باشد.

به گزارش ايسنا، جمال عرف در نشست خبري  خود با اشاره به آغاز فرايند اجرايي انتخابات از  امروز اظهار كرد: در ماه هاي گذشته به دو هزار نفر از فرمانداران و بخشداران آموزش داده و به ابهامات و سوالات آنها پاسخ داده ايم. هيچ نيروي اجرايي نداريم كه آموزش نديده باشد. كارهاي اجرايي انتخابات به روز در حال اجرايي است. وزير كشور به پنج استان كه انتخابات خبرگان همزمان با مجلس برگزار مي شود، برگزاري انتخابات خبرگان را ابلاغ  كرده است. انتخابات ميان دوره اي خبرگان در ۵استان برگزار شده تا هفت نفر انتخاب شوند.

وي ادامه داد: اميدوارم به سمت انتخاباتي با شور امن و قانونمند و سالم حركت كنيم. اگر همه مجريان و ناظران قانون را مبنا قرار دهند، چنين انتخاباتي برگزار خواهد شد. قانون مبناي اقدام همه ما خواهد بود.

معاون سياسي وزير كشور درباره مشكلات قانوني كه منجر به تعداد زياد ثبت نام ها در انتخابات مي شود، تصريح كرد:  امروز ما موظف به اجراي قانون هستيم. دولت با چند سال كار كارشناسي، لايحه جامع انتخابات را تهيه و به مجلس ارسال كرد كه همزمان شد با طرح نمايندگان مجلس و لايحه كنار گذاشته شد، اما طرح مجلس هم فعلا مانده است و اين طرح به انتخابات امسال نمي رسد. اگر مجلس لايحه را در دستور كار مي گذاشت شايد بخشي از مشكلات فعلي اجراي انتخابات برطرف مي شد. اما اكنون بايد قانون فعلي را اجرا كنيم.

عرف درباره هماهنگي هاي ميان وزارت كشور و شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: ما با شوراي نگهبان جلسات مختلفي داريم. وزيركشور و دبير شوراي نگهبان و معاونان دو دستگاه جلسات مختلفي برگزار كرده اند. همه ما ملزم هستيم قانون را رعايت كنيم. پيشنهاد ما اين است كه نگاه انبساطي به تاييد صلاحيت ها وجود داشته باشد. چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات بايد مبناي بررسي صلاحيت افراد قرار گيرد و مرجع ديگري اظهارنظر نكند.

رئيس ستاد انتخابات كشور درباره روند ثبت نام از داوطلبان انتخابات، گفت: در دوره قبل مدارك افراد كامل نبود يا افراد در آخرين لحظات براي ثبت نام اقدام مي‌كردند و اين اقدامات وقت ما را مي گرفت. كساني كه معيارهاي اوليه براي ثبت نام ندارند؛ مثل سن يا مدرك تحصيلي، براي ثبت نام رجوع نكنند، اما توصيه مي كنيم  كساني كه شرايط ماهوي را داشته و مي توانند به كشور خدمت كنند، در انتخابات ثبت نام كنند. تا پايان آبان ماه، براساس برآوردها حدود ۷هزار نفر در سراسر كشور براي حضور در انتخابات شناسايي شده اند.۲۶درصد آن افراد اصلاح طلب، ۳۴درصد اصولگرا و ۴۰درصد هم مستقل هستند.

وي درباره تاييد صلاحيت ها در وزارت كشور و شوراي نگهبان اظهار كرد: هر دو براساس هيات هاي خود بررسي صلاحيت انجام مي دهند. مبناي بررسي هيات هاي اجرايي صرفا مراجع چهارگانه و مبناي شوراي نگهبان، هيات هاي نظارت است ولي به طور طبيعي اختلافاتي در تاييد صلاحيت ها بوجود مي آيد.

رئيس ستاد انتخابات با اشاره به جلسات وزارت كشور با جريان هاي سياسي  براي بررسي دغدغه هاي اين جريانها براي انتخابات، گفت: نگاه انبساطي در احراز صلاحيت ها ورود مي كند و وزير تاكيد كرد در اين زمينه تمام تلاش خود را مي كند. بايد فضايي ايجاد كنيم تا همه كساني كه در خانواده نظام هستند فرصت حضور در انتخابات را داشته باشند و البته بايد قانون مبنا باشد. من معتقدم بهترين داور مردم هستند و بايد به مردم اعتماد داشت.

عرف در پاسخ به اين پرسش كه آيا تحقيقات ميداني و محلي در روند بررسي صلاحيت‌ها انجام مي‌شود، گفت: اگر در هيات‌هاي اجرايي ضرورتي براي اين كار پيش بيايد، پرسش ميداني محدودي انجام مي‌شود. البته اين كار براي همه افرادي كه ثبت نام مي‌كنند، ممكن نيست. تحقيقات ميداني بر اساس تشخيص هيات‌هاي اجرايي است كه البته من معتقدم ضرورت زيادي هم ندارد. ماده ۵۰ قانون انتخابات اين اجازه را به هيات‌هاي اجرايي مي‌دهد.

وي درباره الكترونيكي برگزار شدن انتخابات تصريح كرد: احراز هويت افراد در شعب به صورت الكترونيكي برگزار مي‌شود و ما در حال تهيه دستگاه احراز هويت با كمك وزارت دفاع هستيم. ما همچنين دنبال استفاده از صندوق‌هاي الكترونيكي هستيم ولي تا اين لحظه با شوراي نگهبان به جمع‌بندي نرسيده‌ايم.

وي در مورد برخورد با مجريان انتخاباتي كه بي‌طرفي را رعايت نكنند، تصريح كرد: اگر فرماندار يا بخشداري بي‌طرفي را رعايت نكند، عزل خواهد شد حتي اگر شب انتخابات باشد. ما به رعايت بي‌طرفي مصمم هستيم و يك مورد را هم كه جهت گيري داشت را بركنار كرديم. ما با كسي تعارف نداريم، فرمانداران به حفظ بي‌طرفي متعهد شدند و البته اكثريت آنها هم بي‌طرفي را رعايت مي‌كنند.

وي همچنين درباره برخورد با تخلفات انتخاباتي تاكيد كرد: به هر گزارشي كه درباره تخلفات انتخاباتي معتبر و مستند باشد رسيدگي مي‌كنيم. تبليغات زودرس را نيز رصد كرده و اگر تخلفي انجام شود با آن برخورد مي‌كنيم.

رئيس ستاد انتخابات درباره ميزان مشاركت در انتخابات خاطرنشان كرد: آنچه تا پايان آبان برآورد شده است، مشاركت ۵۰ درصدي است اما ما اميدواريم در سه ماه آينده بتوانيم مشاركت را تا ۶۰ درصد افزايش دهيم.

معاون سياسي وزير كشور درباره تامين امنيت انتخابات نيز بيان كرد: يكي از وظايف ستاد امنيت انتخابات بررسي حوزه‌هايي است كه سابقه ناآرامي و درگيري‌ها در دوره‌هاي قبل انتخابات را داشته‌اند. زيرا ما در برخي حوزه‌ها زخمي و كشته هم داشته‌ايم كه سوابق اين حوزه‌ها در ستاد امنيت انتخابات وجود دارد و اقدامات پيشگيرانه در دستور كار است. تلاش ما كاهش عوامل بروز ناامني‌هاست و براي اين هدف فرمانداران با تجربه را در حوزه‌هايي كه سابقه ناآرامي داشته‌اند انتخاب كرديم.

وي با اشاره به اينكه اقداماتي هم براي تامين امنيت در مناطقي كه ناآرامي‌هايي اخيرا در آن رخ داده است انجام مي‌دهيم تصريح كرد: كشور به امنيت و انسجام نياز دارد. ما نبايد دنبال نزاع بوده و ما بار مسئوليت را بر دوش ديگران بيندازيم و سايرين را متهم كنيم. كشور به انسجام مديريتي نياز دارد. من از شهرهاي ملارد، رباط كريم، بهارستان، اسلامشهر و شهر قدس بازديد كردم. مردم آنجا مي‌گفتند چند روز به خاطر ناامني‌ها در منازلشان مانده‌اند، در واقع اولين قربانيان ناامني‌ها مردم هستند.

عرف با اشاره به اينكه ساز و كار برگزاري تجمع و راهپيمايي وجود دارد و كميسيون ماده ۱۰ احزاب به درخواست‌ها در اين زمينه رسيدگي مي‌كند خاطر نشان كرد:‌در سال گذشته بيش از ۳۰۰ تجمع قانوني كه عمدتا جنس كارگري و با مطالبات معيشتي و اقتصادي بود، برگزار شده است. البته مصوبه دولت براي تعيين مناطقي براي برگزاري راهپيمايي‌ها توسط ديوان عدالت اداري ابطال شده است اما بايد اعتراض‌ها در چارچوب خود و با ساز و كار تعيين شده اجرا شود.

رئيس ستاد انتخابات كشور، ادامه داد: نمي‌شود در يك خيابان اعلام برگزاري تجمع كنيم و بگوييم آن را مديريت مي‌كنيم. زيرا تجربه به ما مي‌گويد عوامل مختلفي وارد تجمع شده و مديريت را از دست افراد اوليه خارج مي‌كند. در اعتراضات اخير مردم روز شنبه اعتراض كردند اما عده‌اي موج سازي و موج سواري كرده و آن را از مسير خود خارج كردند. همه ما بايد آداب اعتراض را رعايت كنيم و اعتراضات بايد در چارچوب خود اجرا شود تا كسي نتواند از آن سوءاستفاده كند.

عرف در پايان گفت: كساني كه اين روزها براي عراق افكاري دارند، براي ما هم همان فكرها را دارند. وقتي كسي از ديوار كلانتري يا پايگاه بسيج بالا مي‌رود قاعدتا نيروهاي تامين كننده امنيت هم بايد از خود دفاع كنند كه اين منجر به حوادثي مي‌شود كه هيچ كدام از ما نسبت به آن حس خوبي نداريم. اعتراض‌ها بايد در چارچوب مشخص برگزار شود.

عرف درباره اظهارات رئيس جمهور درباره بي اطلاعي اش از زمان اجراي افزايش قيمت بنزين اظهار كرد: روز چهارشنبه قبل از اجراي طرح، وزير كشور گزارشي در اين زمينه در جلسه هيات دولت ارائه مي كند.

به نظر من رئيس جمهور خواست بگويد آنقدر به شوراي امنيت كشور و وزير كشور اعتماد دارد كه صفر تا صد اجراي طرح را به شوراي امنيت كشور و وزير كشور تحويل داده است.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای فضاي كشور انتخاباتي شد بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.