امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 17 February , 2020
امروز : دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸ - 23 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 9818
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۸:۳۷ | 60 بازدید | ارسال توسط :

روحاني در جلسه هيئت دولت: با يك جناح نمي شود كشور را اداره كرد جبران سقوط هواپيما تضعيف نيروهاي مسلح نيست

رئيس‌جمهور با اشاره به حادثه سقوط هواپيماي اوكرايني گفت: از همه خواهش مي‌كنم، جبران اين حادثه اين نيست كه نيروهاي مسلح خود را تضعيف كنيم. به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه ديروز هيئت دولت با اشاره به اينكه در اين ايام روزهاي بسيار سختي را پشت سر گذاشتيم، اظهارداشت: از خداوند مي‌خواهيم كه […]

روحاني در جلسه هيئت دولت: با يك جناح نمي شود كشور را اداره كرد         جبران سقوط هواپيما تضعيف نيروهاي مسلح نيست

رئيس‌جمهور با اشاره به حادثه سقوط هواپيماي اوكرايني گفت: از همه خواهش مي‌كنم، جبران اين حادثه اين نيست كه نيروهاي مسلح خود را تضعيف كنيم.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه ديروز هيئت دولت با اشاره به اينكه در اين ايام روزهاي بسيار سختي را پشت سر گذاشتيم، اظهارداشت: از خداوند مي‌خواهيم كه هفته پاياني دي ماه، پايان غم و اندوه مردم باشد كه با حوادث مختلفي روبرو شدند.

رئيس‌جمهور ادامه داد: گرچه اين حوادث براي همه ما بسيار تلخ بود اما در عين حال درس‌هاي عبرتي هم براي ما بود و لازم است از اين مقطع تاريخي درس عبرت بگيريم.

بايد به فكر ميراث سردار سليماني باشيم

وي تصريح كرد: درست است كه شرايط بسيار سخت و ناگوار است اما در شرايط سخت امكان به وجود آمدن فرصت هاي بزرگ بيشتر است و ما بايد در همه اين حوادث تلاش كنيم كه از اين غم اندوه و مشكلاتي كه با آن مواجه شده‌ايم، فرصت‌هايي را به نفع كشور و منافع ملي بيافرينيم.

روحاني با اشاره به اينكه سردار عزيز ما از دستمان رفت، گفت: ما امروز بعد از سوگواري به حقي كه براي سردار سليماني داشتيم، بايد از اين به بعد به فكر ميراث سردار سليماني باشيم.

رئيس جمهور تصريح كرد: سردار سليماني مرزبان ايران بود اما هيچ وقت نمي خواست بين ايرانيان مرزي را به وجود بياورد.

وي با بيان اينكه ما همگي صاحبان يك سرزمين و نظام هستيم   گفت: منافع ما مشترك است و مي دانيم در كشوري زندگي مي كنيم كه داراي سبك هاي مختلف و سليقه هاي متعددي است.

ايران داراي يك رنگ، يك نام و يك سليقه نيست و ما بايد به سليقه ها  انديشه ها و راه هاي مردم احترام بگذاريم، چراكه همه ايراني هستند و ايران براي همه است.

روحاني با تأكيد بر اينكه اين سرزمين به سليقه، جناح و افكار خاصي مرتبط نيست، تصريح كرد: اين سرزمين به همه ارتباط دارد و در اين شرايط احساس ما اين است كه جان هر فرد ايراني، جان همه ماست و همان طور كه قرآن به ما آموخته است، از دست رفتن يك فرد بيگناه به منزله از دست رفتن انسانيت است.

هر سه حادثه اخير براي ما غير منتظره بود

رئيس جمهور ادامه داد: علت اينكه حوادث اخير باعث اندوه بسيار زياد مردم ايران شد آن بود كه اين عروج ها بسيار مظلومانه بود. هم شهادت سردار سليماني و هم از دست رفتن جان عزيزانمان در كرمان و هم از دست رفتن جان عزيزانمان در سقوط هواپيما بسيار مظلومانه بود و اين مظلوميت دل همه را آتش زده و مردم را بيقرار كرده است.

وي با بيان اينكه هر سه حادثه براي جامعه ما غيرمنتظره بود  گفت: ما مي دانستيم كه آمريكا بسيار جنايتكار است اما فكر نمي‌كرديم كه آمريكا در كشور ديگري، مهمان آن كشور را كه يكي از سرداران بزرگ مبارزه با تروريست ها بوده است، با موشك هدف قرار دهد.

روحاني ادامه داد: اين سبك و سياق براي ما غيرمنتظره بود و دشمنان شهيد سليماني را مظلومانه به شهادت رساندند، البته سردار سليماني هميشه نماد شجاعت، شهامت و شهادت بود و معلوم بود كه وي راه شهادت را انتخاب كرده است و شهادتش از مسير شجاعت، شهامت و ايستادگي عبور كرده است.

روحاني بيان كرد: متأسفانه حادثه سيل سيستان و بلوچستان هم به حوادث مذكور اضافه شده و ملت ما در برابر همه اين حوادث آماده است تا با قامتي استوار بايستد و جبران كند، چراكه همه اين حوادث جبران‌هايي دارد كه بايد حساب شده باشد.

موشك باران (عين‌الاسد) يعني ما دربرابر آمريكا كوتاه نمي‌آييم

رئيس جمهور با بيان اينكه سردار سليماني جبران دارد كه در بخش نظامي اين اقدام انجام شد، گفت: نيروهاي مسلح و سپاه پاسداران با موشك‌هايي كه به عين الاسد زد، نشان داد كه ما در برابر آمريكا كوتاه نمي‌آييم و اگر آنان جنايتي كردند، حتما پاسخي را دريافت مي كنند.

روحاني با اشاره به حادثه سقوط هواپيماي اوكرايني گفت: نيروهاي مسلح ما در اين حادثه قدم اول را خوب برداشتند و قدم‌هاي بعدي بايد منجر به نظارت بيشتر و هماهنگي بيشتر شود.

وي افزود: از همه خواهش مي‌كنم، جبران اين حادثه اين نيست كه نيروهاي مسلح خود را تضعيف كنيم.

روحاني گفت: در عين حال يك جبران بزرگ مد نظر ماست و آن اينكه ملت هاي منطقه تلاش كنند آمريكا از اين منطقه برود. همانطور كه پارلمان عراق اين تلاش را انجام داد و ملت هاي ديگر نيز اين نظر را دارند؛ اين هدف ممكن است كوتاه مدت نباشد اما ما بايد آن را دنبال كنيم.

وي با بيان اينكه موضوع از دست رفتن، جان عزيزانمان در كرمان حتماً بايد مورد پيگيري و بررسي قرار گيرد،افزود: افرادي كه در ايجاد نظم مسئوليت داشتند بايد پاسخگو باشند. درست است كه جمعيت بي تاب و زياد بوده است اما مسئولان بايد مراقبت مي‌كردند. افرادي كه مسئول اجتماع بودند، بايد پاسخگو باشند.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: حادثه هواپيما داغ بزرگي براي ما بود. كل دولت، ملت و نيروهاي مسلح عزادار شدند. به يك معنا ما هم ولي دم آنها هستيم. خانواده آنها نيز ولي دم هستند. نبايد اين مسئله را رها كنيم.

روحاني با بيان اينكه اين مسئله را بايد جبران كنيم،تاكيد كرد: جبران اول و قدم اول به اين است كه صادقانه مسائل به مردم گفته شود. درد و رنج مردم با پذيرش مسئوليت و صداقت حل مي شود.

وي تصريح كرد: اين كه به زبان، تسليت بگوييم و بگوييم كه در دردتان شريك هستيم، خوب است. اما غم مردم زماني رفع مي شود كه بدانند ما احساس مسئوليت مي كنيم. وقتي با مردم با صداقت حرف بزنيم، مردم آرام مي شوند و داغشان كم مي شود.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه بايد اجساد شناسايي و در جايگاه ويژه اي با احترام دفن شوند، اظهار داشت: علاوه بر اين بايد با پيگيري درست و دقيق قضايي و با مشاركت دولت و نيروهاي مسلح، اقدام قضايي انجام شود كه براي افكار  عمومي و دنيا اقناع كننده باشد. اين قدم اول است.

حادثه سقوط هواپيما ديگر نبايد تكرار شود

روحاني با تاكيد براينكه قدم نهايي آن است كه اين حادثه ديگر قابل تكرار نباشد،گفت: آنقدر بايد مقررات ما بازبيني و بازنگري شود و در چيدن سامانه هاي پدافندي و ارتباطات آنها دقت عمل وجود داشته باشد كه ديگر چنين خطايي رخ ندهد.

وي خاطرنشان كرد: از زمان جنگ به بعد، كارهاي زيادي انجام شده است اما اين خطا، غير قابل قبول و بسيار  تأسف بار  و غم بار اتفاق افتاده است. جبران اين خطا اين است كه كاري شود كه دنيا و مردم مطمئن شوند كه اين حادثه ديگر در ايران قابل تكرار نيست.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: نيروهاي مسلح در اين حادثه قدم اول را خوب برداشتند. تحقيق و بررسي انجام شد، قدم هاي بعدي را نيز بايد بردارند كه بايد منجر به نظارت و هماهنگي بيشتر شود.

روحاني با اشاره به اينكه نتيجه نهايي نبايد شكاف ملي باشد گفت: مسائل را جناحي نكنيم. نه موضوع شهادت شهيد سليماني به جناح خاص مربوط است و نه موضوع عزيزان اين هواپيما به جناح خاصي مربوط است از اين رو مسائل را جناحي و حزبي نكنيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه نبايد مسائل را جناحي و حزبي كنيم  گفت: اين‌ها داغ براي ملت بوده است. همه متاسف بوده و عزيزان و فرزندان خود را از دست داده ايم. همه با هم هستيم.

ستاد كل نيروهاي مسلح درباره سقوط هواپيما به مردم توضيح دهند

روحاني افزود: البته مردم مي خواهند مطمئن شوند كه مسئولان با آنها با خلوص، امانت و صداقت حرف مي زنند و اگر نقصي وجود دارد، بايد برطرف شود. اگر با در ميان گذاشتن مسائل با مردم تاخير داشته يا لحن خوبي نداريم، بايد قبول كرده و آن را جبران كنيم.

وي افزود: من از مسئولان نيروهاي مسلح و ستاد كل مي‌خواهم كه به مردم بگويند از زمان بروز حادثه، چه جلساتي و مسائلي مطرح شده است. مردم بدانند كه قرار نبود كه چيزي از آنها پنهان شود.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: حادثه واقعا قابل باور نبود. هيچكس نمي‌تواند باور كند كه هواپيمايي مسافربري در كنار فرودگاه بين‌المللي در روت پروازي، مورد هدف قرار بگيرد. به عنوان كسي كه در زمان جنگ مسئول پدافند هوايي بودم مي گويم كه در زمان جنگ چنين چيزي رخ نداد، حتي در طول تاريخ چنين چيزي رخ نداده است.

بايد از مردم دلجويي شود

روحاني ادامه داد: هيچكس چنين چيزي را باور نمي‌كرد و همه شوكه بودند. اصلا تصور اين امر سخت‌تر از تصديق آن است. اگر تاخير شده است، براي آن بايد عذر خواهي شود و اگر لحن مناسب نبوده، بايد از مردم دلجويي شود.

وي افزود: ما در عذر خواهي كردن در برابر ملت بزرگ بايد شفاف، روك و صادق باشيم. مردم ولي نعمت ما هستند و ما نوكر آنها هستيم. رفتار نوكر در برابر آقاي خود بايد خاضعانه و متواضعانه باشد.

صلاحيت كانديداها را تا جايي كه روشن است، رد كنيد

وي با اشاره به انتخابات مجلس يازدهم اضافه كرد: همه آنهايي كه در انتخابات نقش داريد، از شما خواهش مي‌كنم كه آنجايي كه روشن است، صلاحيت كانديدايي را رد كنيد و آنجايي كه نامشخص بوده و احتمال ضعيف است، مردم را ناراحت نكنيم.

رئيس‌جمهور بيان كرد: به مردم نگوييد كه براي هر صندلي چند نفر كانديدا است بلكه بگوئيد از هر جناح چند نفر كانديدا براي كسب يك كرسي وجود دارد. مردم تنوع مي‌خواهند. حضور كانديدا از يك جناح، به معني انتخابات نيست.

روحاني خاطرنشان كرد: اين بدين معني است كه در مغازه اي از يك جنس، دو هزار عدد وجود داشته باشد. اين به معني تنوع نيست.

با يك جناح نمي‌شود كشور را اداره كرد

وي افزود: در ميدان انتخابات بگذاريد همه گروه ها شركت كنند. ضرر نمي كنيد. با يك جناح نمي شود كشور را اداره كرد. كشور براي همه است و اگر همه ۸۳ ميليون نفر متحد باشيم و تنها يك نفر مخالف باشد، بايد آن يك نفر را جذب كنيم.

سردار سليماني جناحي و حزبي نبود

روحاني تاكيد كرد: پاسداشت خون شهيد سليماني اتحاد است و همه بايد بدانيم شهيد سليماني حزبي نبود. بنده نزديك به ۴۰ سال با سردار سليماني رفيق بودم و بيش از ۲۰ سال از نزديك با هم كار كرديم. بنده او را خوب مي شناسم. سردار سليماني جناحي و حزبي نبود بلكه با همه خوب بود و پيش همه مي رفت و با همه مشورت مي كرد.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه بياييم سبك و فكر سردار سليماني را در اين مملكت اجرا كنيم، ادامه داد: ما بايد يكي شويم و كنار هم قرار گيريم.

مشكلات هفته اخير را تبديل به آشتي ملي كنيم

وي در بخش ديگري از اظهارات خود گفت: بياييد مشكلات هفته اخير را تبديل به يك تصميم بزرگ كنيم. آن تصميم بزرگ، آشتي ملي است. بياييد همه با هم آشتي كنيم تا كينه ها را از دل برداريم.  انتخابات مجلس شوراي اسلامي، ۲۲ بهمن و روزهاي آينده قدم اول اين حركت باشد.

رئيس جمهور تصريح كرد: امروز در جايگاهي در تاريخ ايستاده‌ايم كه نمي توانيم از هم فاصله داشته باشيم يا متحديم و پيروز، يا جدا هستيم و شكست خورده، اين انتخاب با ماست.

روحاني تأكيد كرد: ملت ايران اگر وحدت را انتخاب كنند، در برابر آمريكا و دنيا پيروز هستند و اگر از همه جدا شديم و فاصله گرفتيم، شكست خورده در داخل، منطقه و صحنه جهاني خواهيم بود. خداوند به ما توفيق تعاون، هماهنگي، برادري و پيروزي را عطا كند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای روحاني در جلسه هيئت دولت: با يك جناح نمي شود كشور را اداره كرد جبران سقوط هواپيما تضعيف نيروهاي مسلح نيست بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.