امام صادق(ع):
۞ هركس به خانواده اش نيكويي و احسان كند، خداوند بر عمر او مي افزايد. ۞
Monday, 21 September , 2020
امروز : دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹ - 4 صفر 1442
شناسه خبر : 9821
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۸:۴۲ | 1478 بازدید | ارسال توسط :

كشاورزان سيل زده در انتظار پرداخت خسارات وعده داده شده

‌با وجود اينكه ۹ ماه از مصوبه پرداخت خسارت به كشاورزان توسط دولت مي‌گذرد اما تاكنون تنها ۵۰ درصد مبلغ تسهيلات (۵ميليون توماني) به كشاورزان پرداخت شده است. به گزارش فارس، در سيل فروردين ماه امسال  بالغ بر ۸۰ درصد از  اراضي كشاورزي حوزه كرخه،كارون و دز  آسيب ديدند كه دولت به منظور جبران خسارت […]

كشاورزان سيل زده در انتظار پرداخت خسارات وعده داده شده

‌با وجود اينكه ۹ ماه از مصوبه پرداخت خسارت به كشاورزان توسط دولت مي‌گذرد اما تاكنون تنها ۵۰ درصد مبلغ تسهيلات (۵ميليون توماني) به كشاورزان پرداخت شده است.

به گزارش فارس، در سيل فروردين ماه امسال  بالغ بر ۸۰ درصد از  اراضي كشاورزي حوزه كرخه،كارون و دز  آسيب ديدند كه دولت به منظور جبران خسارت كشاورزان مقرر كرد به ازاي هر هكتار مبلغ ۵ ميليون تسهيلات بلاعوض و ۵ ميليون تومان وام پرداخت شود.

بر همين اساس، تا پايان شهريور امسال  حدود ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده زمين‌هاي خسارت ديده با مبلغ نهايي ۶ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال از سيل اخير خوزستان در سامانه سجاد ثبت و در مرحله نهايي سازي و بررسي پژوهشگاه فضايي قرار گرفت.

چنگلوايي: ۸۰ درصد كشاورزان خسارت سيل را دريافت كردند

كيخسرو چنگلوايي رئيس سازمان جهاد كشاورزي خوزستان در اين رابطه اظهار كرد:  تاكنون حدود ۸۰ درصد كشاورزان خوزستاني كه از سيل اخير خسارت ديدند از محل اعتبارات دولتي غرامت خود را دريافت كردند.

وي عنوان كرد: از مجموع ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده ۱۸ هزار و ۹۳۵ هزار پرونده توسط پژوهشگاه فضايي تاييد و مبلغ ۴ هزار و ۷۳۰ ميليارد ريال به كشاورزان خسارت ديده از سيل در خوزستان پرداخت شده است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي خوزستان افزود: ۴ هزار و ۲۰۵ پرونده نيز مراحل  نهايي اصلاح و تكميل نواقص را طي مي‌كنند و۴۰۱ پرونده نيز مورد تاييد قرار نگرفتند.

۵ هزار پرونده خسارت كشاورزي بلاتكليف مانده‌اند

فاضل نيسي رئيس نظام صنفي كشاورزي منابع طبيعي اهواز اما مي‌گويد:  از مجموع ۲۳ هزار و ۵۴۱ پرونده خسارت كشاورزي سيل اخير تعداد ۵ هزار پرونده بلاتكليف مانده‌اند و از اين تعداد بيش از يك هزار و ۹۰۰ پرونده معطل دريافت كد رهگيري در تهران هستند  كه دليل آن اختلافات به وجود آمده بين وزارت كشور و پژوهشكده فضايي است.

وي افزود: از طرفي بالغ بر ۳هزار پرونده خسارت كشاورزي نيز تاكنون حتي در سامانه سجاد ثبت نشد‌ه‌اند چرا كه وزارت كشور سامانه را غير فعال كرده و كشاورزان نمي‌توانند اطلاعات خود را ثبت كنند.

رئيس نظام صنفي كشاورزي منابع طبيعي اهواز بيان كرد: آن عده از كشاورزاني كه گفته مي‌شود خسارت سيل دريافت كردند، فقط ۵۰ درصد خسارت را دريافت كردند يعني از ۵ ميليون، ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان براي آن‌ها واريز شده است.

نيسي با بيان اينكه در اين سه ماه هفته‌اي نيست كه مسؤولان در استان و مركز در جواب پيگيري ما نگفته باشند كه هفته آينده خسارت پرداخت مي‌شود و بنده با اين وعده‌ها بارها جلوي تجمع و اعتراض كشاورزان را گرفتم، عنوان كرد: بلاتكليفي ۵ هزار پرونده خسارت كشاورزي يعني بلاتكليفي ۵ هزار  خانوار ۶ تا ۷ نفره كشاورزي در روستاها است كه تمام دارايي خود را در جريان سيل از دست دادند و بار مالي زيادي را متحمل شدند.

يك ريال خسارت كشاورزي دريافت نكردم

سلمان سياحي يكي از كشاورزان روستاي بيوض يك مسير جاده اهواز-خرمشهر است كه حدود ۲۵۰ هكتار از اراضي زراعي و نخلستان‌هاي وي در سيل فروردين امسال خسارت ديد كه تنها ۱۴۰ هكتار آن براي پرداخت خسارت تاييد شد اما با گذشت ۹ ماه از پايان سيل پرونده‌ كشاورزي اين فرد با  مشكل عدم تاييد از سوي پژوهشكده كشاورزي مواجه شده است و تا كنون موفق به دريافت يك ريال از خسارت‌هاي كشاورزي خود نشده است.

وي در اين رابطه مي‌گويد: با فيلم و عكس و سند مشخص كردم در زمان سيل تا چه ميزان زمين زير آب رفت، اما همچنان در حال دوندگي براي دريافت خسارت سيل هستيم و براي پيگيري موضوع به تهران نيز مراجعه كردم.

اين كشاورزي روستايي با بيان اينكه كارشكني در خوزستان نيست و در اينجا مشكل خاصي نداريم، گفت: پژهشكده فضايي كه مسؤول تاييد پرونده‌هاي كشاورزان خسارت ديده است مدعي است كه پرونده‌ها را تاييد كرده است و اكنون مسؤوليت وزارت كشور است كه پرونده‌ها را بارگذاري كند، يك ماه درگير پروسه تاييد پرونده هستيم اما راه به جايي نبردم.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای كشاورزان سيل زده در انتظار پرداخت خسارات وعده داده شده بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.