امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 10174
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۲۱ | 60 بازدید | ارسال توسط :

وزیر نفت: سرمايه‌گذاري در پتروشيمي و پتروپالايشگاه‌ها با سرمايه‌هاي خرد مردم

وزير نفت گفت: ما در حال حاضر بيش از ۳۰ ميليارد دلار طرح‌نيمه‌تمام در صنعت پتروشيمي داريم كه تا ۵ سال آينده بايد بتوانيم آنها را تأمين مالي كنيم و در اين راستا ما در نظر داريم با تجميع سرمايه‌هاي خرد مردمي اين كار را انجام دهيم.  ‌به گزارش فارس، بيژن زنگنه وزير نفت در […]

وزیر نفت: سرمايه‌گذاري در پتروشيمي و پتروپالايشگاه‌ها با سرمايه‌هاي خرد مردم

وزير نفت گفت: ما در حال حاضر بيش از ۳۰ ميليارد دلار طرح‌نيمه‌تمام در صنعت پتروشيمي داريم كه تا ۵ سال آينده بايد بتوانيم آنها را تأمين مالي كنيم و در اين راستا ما در نظر داريم با تجميع سرمايه‌هاي خرد مردمي اين كار را انجام دهيم.

 ‌به گزارش فارس، بيژن زنگنه وزير نفت در كنفرانس توسعه نظام مالي در صنعت نفت با اشاره به ضرورت سرمايه‌گذاري در اين صنعت گفت: در صنعت نفت بايد سالانه حدود ۲۵ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري شود و اگر از اين مقدار كمتر باشد كل چرخه دچار مشكل مي‌شود.

وي با بيان اينكه براي تامين مالي پروژه‌هاي صنعت نفت ما راه‌هاي متعددي را در نظر گرفتيم،‌ افزود: ما از صندوق توسعه استفاده كرديم و تا جايي كه اين صندوق ظرفيت داشته باشد استفاده مي كنيم.وزر نفت ادامه داد: در حال حاضر فاينانس خارجي براي تأمين مالي خيلي كم شده است و استفاده از بازار بانكي و اوراق مشاركت هم تا جايي كه امكان داشت مورد استفاده قرار گرفت.

 سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي نفتي با فروش سهام

وي در ادامه افزود: شركت‌ها مي‌توانند با فروش سهام‌شان در طرح‌هاي جديد سرمايه‌گذاري كنند كه اين كار را شركت‌هاي ما انجام داده و در اين زمينه تجربه خوبي دارند.

زنگنه در ادامه اظهار داشت: اما براي تأمين مالي صنعت نفت ما تنها به اين راهكارها اكتفا نكرديم و بايد از ابزارهاي ديگر هم براي تأمين مالي استفاده كنيم.  ‌

 سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي و پتروپالايشگاه‌ها با سرمايه‌هاي خرد مردم

وزير نفت گفت: ما در حال حاضر بيش از ۳۰ ميليارد دلار طرح‌نيمه‌تمام در صنعت پتروشيمي داريم كه تا ۵ سال آينده بايد بتوانيم آنها را تأمين مالي كنيم. در اين راستا ما در نظر داريم تا با تجميع سرمايه‌هاي خرد مردمي اين كار را انجام دهيم.

وي ادامه داد: همچنين ۱۰ الي ۱۲ ميليارد دلار طرح در پتروشيمي وجود دارد كه نهايي شده ولي شروع به كار نكرده است كه براي آن نيز بايد فكري كرد و به طور كلي در حوزه پتروشيمي در مجموع ۴۰ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز است.

زنگنه اضافه كرد: در حوزه پتروپالايشگاه نيز اخيراً قانوني تصويب شده كه تا ۲۰ ميليارد دلار نياز به سرمايه‌گذاري دارد. طرح حمايت از صنايع پايين‌دستي طرح شامل بهينه‌سازي پالايشگاه‌ها و ساخت پتروپالايشگاه‌ها است كه در اين زمينه نيز استفاده از سرمايه‌هاي خرد مردمي مي‌تواند به ما كمك كند.

 ورود بخش خصوصي به تامين مالي پروژه‌هاي ذخيره ‌سازي گاز

زنگنه خاطرنشان كرد: در حوزه گاز نيز بيشتر سرمايه‌گذاري‌ ها توسط دولت انجام مي‌شود كه شامل سرمايه‌گذاري براي احداث خطوط لوله و انتقال و توزيع گاز در شهرها است، البته در حوزه گاز زمينه‌اي ايجاد شده كه بخش خصوصي بتواند در تأمين مالي ذخيره‌سازي زيرزميني گاز به ما كمك كند.

وزير نفت گفت: طرح‌هاي اكتشاف و توليد نفت هم نياز به تأمين مالي دارد كه البته در بحث اكتشاف به دليل ريسك بالا ما انتظار نداريم بخش خصوصي وارد شود بلكه در اين حوزه ما آن مياديني را كه كشف كرديم براي توسعه طرح يا نگهداشت توليد نيازمند تأمين مالي بخش خصوصي هستيم. در گذشته براي انجام اين كار ما به دنبال خارجي‌ها بوديم و الان مي‌توانيم با كمك داخلي‌ها اين تأمين مالي را انجام دهيم.  ‌

وي افزود: البته در حوزه اكتشاف و توليد ما به فناوري هم نياز داريم كه خارجي‌ها حاضر به همكاري در اين حوزه با ما نيستند در اين راستا ما دانشگاه‌هاي داخلي را تجهيز كرديم تا به كمك آنها بتوانيم بخشي از مشكل فناوري را حل كنيم و الان به همت همكاران ما ارتباط ما بين دانشگاه‌ها و شركت‌هاي فعال در صنعت نفت شكل گرفته است.

 ارزيابي ريسك‌هاي اجرا و بازپرداخت در پروژه‌هاي بالادستي نفت

زنگنه ادامه داد: به طور كلي در صنعت نفت ما دو مشكل كلي فناوري و تأمين مالي را داريم در اين حوزه ما به دهها ميليارد دلار براي توسعه صنعت نفت نيازمند هستيم كه براي تأمين اين مبالغ، طرح‌هاي EPC‌ و EPD‌ را پيگيري كرديم تا از طريق آن بتوانيم پول جذب كنيم و در اين حوزه تنها روي قراردادهاي IPC‌ تمركز نكرديم. وزير نفت گفت: در صنعت نفت شركت‌هاي EP‌ با يك نرخ بازدهي ثابت قرارداد مي‌بندند كه در اينجا دو معضل وجود دارد، ما بايد اطمينان پيدا كنيم كه طرف قرارداد در زمان مشخص و تعيين شده اهداف قرارداد را اجرا كند و ريسك اجرا در آن زمان معين يكي از مشكلاتي است كه با آن مواجه هستيم. در اين راستا ما بايد مجريان طرح را اعتبارسنجي كنيم تا ببينيم طرف قرارداد ما چقدر حرفه‌اي است.

وي بيان داشت: ريسك دوم هم مربوط به بازپرداخت طرف قرارداد است كه اين بازپرداخت تابع اهداف قرارداد است ما وقتي اين بازپرداخت را انجام مي‌دهيم كه طرف به توليد برسد و اين قضيه خودش داراي ريسك است كه بايد ارزيابي شود.

 استفاده از بورس براي تامين مالي پروژه‌هاي نفتي

زنگنه افزود: در حوزه تأمين مالي و استفاده از ابزارهاي بورس براي انجام اين كار ما تلاش‌هاي فراواني انجام داديم، در اين راستا بازار بورس انرژي را حمايت كرديم كه راه‌اندازي شود، اين بازار ظرفيت فراواني براي تأمين مالي دارد كه اگر نشود ۶ ماهه تأمين مالي انجام شود در بازه ۲ الي ۳ ساله حتماً مي‌توانيم سرمايه خوبي را از طريق اين بازار براي تأمين مالي پروژه‌هاي صنعت نفت جذب كنيم.

وزير نفت تصريح كرد: ما در صنعت نفت تلاش مي‌كنيم كه توليد كشور فعال باقي بماند و كارخانه‌ها تعطيل نشوند و دكل‌هاي حفاري از كار نيفتند. در اين حوزه تمركز ما به استفاده از ظرفيت شركت‌هاي دانش‌بنيان است.

وي اظهار داشت: شركت‌هاي دانش‌بنيان مي‌توانند در تأمين تجهيزات درون‌چاهي و الكتروموتورها و مواردي از اين دست به ما كمك كنند و براي فعال كردن اين ظرفيت شركت‌ها ما برنامه‌اي در نظر گرفته‌ايم چون ما نمي‌توانيم با اين شركت‌ها قرارداد ببنديم و آنها را وارد مناقصه كنيم براي همين سياست خريد تضميني را براي حمايت از آن در نظر گرفتيم.

زنگنه گفت: سياست خريد تضميني به اين صورت است كه براي خريد اول از شركت‌هاي دانش‌بنيان، تضمين خريد از سوي وزارت نفت به آنها داده مي‌شود كه با اين تضمين حتي مي‌توانند از بانك‌ها تسهيلات دريافت كنند. به اين صورت وزارت نفت ريسك توليد و فروش براي شركت دانش‌بنيان را تا حد قابل قبولي كاهش داده است به اين صورت كه اگر اين شركت‌ها طبق استانداردهاي تعريف شده محصولي را توليد كنند آن محصول قطعاً توسط وزارت نفت از آنها خريداري خواهد شد و اين موضوع به رونق توليد كمك مي‌كند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای وزیر نفت: سرمايه‌گذاري در پتروشيمي و پتروپالايشگاه‌ها با سرمايه‌هاي خرد مردم بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.