امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 10432
  پرینتخانه » راوی تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۰۹ | 69 بازدید | ارسال توسط :

آيا سوء مديريت ها و ديرجنبيدن ها، كرونا را همه گير كرد؟

بايد اين حقيقت را پذيرفت كه در شيوع و همه گير شدن بيماري كرونا، مسئولان مرتبط با بهداشت و تصميم گيرندگان در سطح بالا ابتدا كوتاهي كردند و موضوع را جدي نگرفتند تا كار به اينجا كشيد. موضوع اين است كه برخي وقايع قابل پيش بيني است، مثل وقوع سيل كه با توجه به پيش […]

آيا سوء مديريت ها و ديرجنبيدن ها، كرونا را همه گير كرد؟

بايد اين حقيقت را پذيرفت كه در شيوع و همه گير شدن بيماري كرونا، مسئولان مرتبط با بهداشت و تصميم گيرندگان در سطح بالا ابتدا كوتاهي كردند و موضوع را جدي نگرفتند تا كار به اينجا كشيد.

موضوع اين است كه برخي وقايع قابل پيش بيني است، مثل وقوع سيل كه با توجه به پيش بيني بارندگي ها تا حد زيادي مي توان از آن  مطلع شد و اقدام به كارهاي پيشگيرانه مثل ايجاد سيل بند و حتي تخليه ساكنان مناطق در معرض خطر كرد. در همين قضيه كرونا هم كيست كه نداند وقتي اين ويروس در چين شايع شد و قرباني گرفت، با توجه به بالا بودن مراودات كشورمان با چين سرايت و شيوع آن در ايران كاملا قابل پيش بيني بود و بايد از همان ابتدا كليه تردد ها و واردات و پروازها به آن كشور ممنوع مي شد كه متاسفانه نه تنها اينكار را نكردند بلكه تا مدتها، پرواز حداقل  يك شركت هواپيمايي به چين انجام مي شد.  ‌

بي تدبيري و سوء مديريت ها پس از ورود ويروس و درگير شدن مردم و مسئولان با آن باز هم ادامه يافت .

در اين خصوص مي توان به مقاومت در برابر قرنطينه كردن شهرهاي درگير با كرونا و باز بودن دروازه هاي اين شهرها، بخصوص شمال كشور، تهران و قم اشاره كرد.

ناهماهنگي بين دستگاهها هم كه جاي خود دارد. گفته بودند ستادي كه براي مقابله با كرونا تشكيل شده صاحب اختيار براي گرفتن تصميم هايي است كه صلاح مي داند اما چرا وقتي مي گويند بعضي مسيرها بايد براي جلوگيري از سفرهاي غيرضروري بسته شود، وزارت راه و شهرسازي با اين اقدام مخالفت مي كند و اين كار را مغاير مقررات بين المللي مي داند، يعني اين مقررات از جان مردم مهمتر است؟

رئيس جمهوري مثل كسي كه درجريان مخاطرات كرونا نيست مي گويد از اول هفته همه چيز بايد روال عادي را طي كند و ساعات ادارات به حال اول برگردد، اين درحالي است كه به مردم توصيه مي شود درخانه بمانند. وقتي قرار است همه چيز روال عادي داشته باشد چطور كاركنان دولت مي توانند خانه نشين باشند. وقتي مغازه ها بمناسبت شب عيد باز و اجناس خود را در معرض ديد قرار مي دهند، چطور مي شود مردم را مجبور به ماندن در خانه كرد؟ وقتي زن و بچه كاسب ها چشمشان به جيب پدر خانواده است يا همان كاسب ها نگران كرايه بالاي مغازه هستند، چطور مي توانند مغازه را باز نكنند و در خانه بمانند؟ و سرانجام تا وقتي حكمرانان از جميع جهات بفكر رفع مشكلات موجود نباشند، شعار در خانه بمانيد تحقق پيدا نمي كند. 

‌مسئولان بهداشتي استان، كيفيت و اطلاع رساني را فداي كميت نكنند  ‌

قرباني شدن بالاي ۳۰ نفر از شهروندان اهوازي بر اثر خوردن الكل صنعتي، اتفاقي نيست كه بتوان از آن به آساني گذشت و در اين قضيه مسئولان بهداشتي و غذا و دارو بي تقصير نيستند چرا كه باز هم براي پيشگيري به موقع اقدام نشد. آنها كه اين روزها با بي اطلاعي از عواقب مصرف الكل جان خود را از دست دادند، مسلما اگر از عواقب اين كار خبر داشتند خودكشي نمي كردند. متوليان بهداشت استان بگويند قبل از اين حادثه، چه هشدارهايي دادند و در كدام برنامه نشان دادند و گفتند كه اين الكل سفيد، همان الكل زرد صنعتي است كه با اضافه كردن مواد سفيد كننده، تغيير رنگ داده و مصرف خوراكي آن خطر مرگ دارد؟

در حال حاضر اقدامات بهداشتي تا آنجا كه به دو مركز غرب و شرق اهواز مربوط مي شود خوب پيش مي رود و عملا شاهد بوديم كه مكان هاي عمومي مثل تالار هاي عروسي تعطيل شدند و بر كار آرايشگاه ها غذاخوري ها و ساير كسبه اي كه يا بايد تعطيل شوند يا بشدت تحت نظر باشند، خوب عمل مي كنند، هر چند بايد در خصوص آرايشگاه هاي زنانه و كلينيك هاي زيبايي سخت گيري بيشتري شود. اما در سطح امور بهداشتي كه به كلان مسئولان بهداشتي مربوط مي شود عملكردها كمتر از انتظار است و به كميت بيشتر از كيفيت توجه مي شود كه از دكتر ابول نژاديان سرپرست دانشگاه علوم پزشكي استان انتظار مي رود به موضوع رسيدگي و هر جا نياز به جراحي و اصلاح مي داند، بدون فوت وقت انجام دهد. شايد هم در اين شرايط اگر مسئولي خود را در برابر وظيفه سنگيني كه دارد، ناتوان مي بيند بايد داوطلبانه كنار برود و جاي خود را به متخصص با تجربه و اهل كار كه قادر به ايجاد تحرك در حوزه كاري بهداشت مي داند، بدهد.  ‌يادمان باشد در وضعيت فعلي كه مسأله جان مردم در ميان است سكوت خبري و بي اطلاع گذاشتن مردم از مخاطراتي (مثل مصرف الكل) به اميد ضدعفوني سيستم بدن خطايي نابخشودني است.  ‌

همين جا لازم است از عملكرد دكتر احسان نيا سخنگوي دانشگاه علوم پزشكي در همكاري و پاسخگويي رسانه ها به نيكي ياد كرد.  ‌

يارانه كرونايي به آسيب ديدگان بدهيد  ‌

 ‌با توجه به شيوع ويروس كرونا و تاثيرات منفي آن بر كسب ‌و كارها كه آن‌ها را با مشكلات درآمدي و مالي تحت فشار قرار داده، يك اقتصاددان در اين زمينه با بيان اينكه براي حمايت از افراد آسيب ديده از اين ويروس، به آن‌ها وام‌هايي بدون بهره يا بهره‌ كم پرداخت شود، گفته  در اين شرايط به جز يارانه هميشگي، يك يارانه كرونايي هم براي حمايت از افراد آسيب ديده از شيوع كرونا درنظر گرفته شود.اين هم پيشنهادي است كه قابل بررسي و تصميم گيري براي صنوفي است كه از كرونا آسيب ديده اند.

 ‌

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای آيا سوء مديريت ها و ديرجنبيدن ها، كرونا را همه گير كرد؟ بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.