امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 30 March , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹ - 6 شعبان 1441
شناسه خبر : 10481
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۲۳ | 110 بازدید | ارسال توسط :

روحاني: استانداران و بخش هاي بهداشتي حق تصميم گيري در محدوديت كسب و كارها را ندارند، تصميم گيري فقط در تهران است، همه در کسب و کارشان آزادند و قرنطینه ای در کار نیست

رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه چيزي به نام قرنطينه نه امروز و نه در ايام عيد نداريم و خدمات طبق روال به مردم ارايه مي شود، گفت: هر گونه محدوديت در ستاد ملي مبارزه كرونا در تهران تصميم گيري مي‌شود. حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني و پس از جلسه مشترك ستاد اقتصادي دولت […]

روحاني: استانداران و بخش هاي بهداشتي  حق تصميم گيري در محدوديت كسب و كارها را ندارند، تصميم گيري فقط  در تهران است، همه در کسب و کارشان آزادند و قرنطینه ای در کار نیست

رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه چيزي به نام قرنطينه نه امروز و نه در ايام عيد نداريم و خدمات طبق روال به مردم ارايه مي شود، گفت: هر گونه محدوديت در ستاد ملي مبارزه كرونا در تهران تصميم گيري مي‌شود.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني و پس از جلسه مشترك ستاد اقتصادي دولت و نمايندگان فعالان اقتصادي با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست ديروز اظهار داشت: در جلسه امروز موضوعات اقتصادي و اينكه موضوع كرونادر شرايط كسب و كار آنها تاثيرگذار بوده مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

وي افزود: اولا تصميم جمع بر اين بود و بر اين تاكيد كرديم كه بايد شرايط اقتصادي، روند اقتصادي، تعامل مردم و فعاليت اقتصادي بايدعليرغم اينكه ما با كرونا مواجه هستيم و پروتكل‌هايي را از نظر بهداشتي بايد مورد توجه قرار دهيم، اما بايد فعاليت اقتصادي عادي باشد و نگذاريم در زمينه فعاليت اقتصادي مشكلي ايجاد شود.

رييس دولت دوازدهم ادامه داد: البته در بعضي كسب و كارها به طور طبيعي شرايط مشكلاتي براي آنها ايجاد كرده و ما در جلسه دنبال اين بوديم بتوانيم به ‌آنهايي كه در اين شرايط دچار مشكل هستند، كمك كنيم.

روحاني اضافه كرد: دوم اينكه ما چيزي به نام قرنطينه نداريم اصلا اينكه شايع شده در تهران يا بعضي شهرها برخي فروشگاه‌ها و برخي مشاغل قرنطينه هستند، ‌اصلا چنين چيزي وجود ندارد. نه امروز قرنطينه است، نه ايام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در كسب و كار و فعاليت خود آزادند.

وي يادآورشد: خدمات دولت هم به طور معمول به مردم خواهد رسيد منتهي همه تلاش ما اين است فعاليت اقتصادي وخدمات دولت به گونه اي باشد مردم بيشتر در خانه بمانند و يا اگر اقدامي انجام مي شود در چهارچوب پروتكل بهداشتي باشد.

رييس جمهوري گفت: نسبت به اينكه كاري تعطيل شود روز و ساعتي تعطيل شود، كسب خاصي مورد محدوديت قرار بگيرد، مرجع آن فقط ستاد ملي در تهران است استان‌ها به هيچ عنوان حق تصميم‌گيري ندارند نه استانداران نه بخش‌هاي بهداشتي. هر گونه محدوديت در ستاد ملي در تهران تصميم گيري مي‌شود بنابراين در استان‌ها در اين زمينه نبايد اقدامي صورت بگيرد.

وي افزود: مردم مطمئن باشند كالاي مورد نياز آنها اعم از كالاهاي مربوط به مسائل بهداشتي و درماني يا كالاهاي مصرفي و روزمره تامين خواهد شد و ذخاير ما به اندازه كافي وجود دارد و هم خريدهاي لازم انجام شده  و بنادر ما پر از كالا است و اگر نياز به ثبت سفارش جديد باشد، بانك مركزي ارز لازم آن را تامين كرده و بعد هم تامين خواهد كرد.

روحاني تصريح كرد: ما با كشورهاي همسايه براي رفت و آمد در حال مذاكره هستيم،  مخصوصا براي نقل و انتقال كالا در مرزها كه با پروتكل‌هاي بهداشتي كه مورد توافق ما قرار مي‌گيرد و در چارچوب و مدنظر سازمان بهداشت جهاني در حال انجام است وزارت خارجه هم در اين زمينه فعال است.

رييس جمهوري همچنين از اتخاذ تصميماتي در مورد كسب و كارهاي خاص خبر داد و گفت: در جلسه امروز دو نوع تصميم اتخاذ شد؛ يك نوع به كسب و كارهايي كه در اين ايام بيشتر تحت فشار قرار گرفتند اعم از اينكه در شرايطي تعطيل شدند يا اينكه فعاليت آنها عملا خيلي زياد نيست؛ حمايت از اين كسب و كارها ضروري بود.

وي ادامه داد: در بخش ماليات هم تصميات خوبي اتخاذ شده كه براي پرداخت ماليات فرصت سه ماهه به آنها داده شود و مقرراتي كه راجع به ماليات است، تصميم گيري شد كه شايد فردا اعلام كنيم، چون برخي موارد را بايد فردا در ستاد ملي مطرح و در مورد آن تصميم‌گيري كنيم.

روحاني تاكيد كرد: در زمينه مسائل بهداشتي و درماني بخش خصوصي هر كمكي كه بخواهد انجام دهد اعم از تامين لوازم و تجهيزات مورد نياز؛ جزو هزينه‌هايي خواهد بود كه از نظر ماليات قابل قبول است و مشمول ماليات نمي‌شود؛ اين نكات در اختيار مردم قرار گيرد و به طور مفصل توضيح داده شود.

رفع محدوديت‌هاي بانكي براي چك‌هاي برگشتي

وي درباره امهال سه ماهه وام ها به مردم گفت: اين اقساط براي سه ماه امهال مي شود و مردم مي‌توانند براي اسفند فروردين و ارديبهشت به عنوان زماني كه به آنان مهلت داده شده به تاخير بيندازند.

رييس جمهوري با اعلام تصميم اتخاذ شده درباره چك‌هاي برگشتي در اين سه ماه نيز اظهار كرد: در خصوص  چك هايي كه احتمالا در اين سه ماه به دليل شرايط كسب و كارها برگشت مي‌خورد از نظر حقوقيافرادي كه بدهكار هستند بعدا بايد بدهي خود را پرداخت كنند؛ تصميمي اتخاذ نكرديم، اما محدوديت‌هاي بانكي كه براي صاحبان چك‌ها وجود داشت، به طور كلي براي همه كسب و كارها در اين سه ماه برداشته شد.

 ‌به گفته رييس جمهوري حمايت و تسهيلات مشمول ۱۰ رسته شغلي بود كه در اين ايام دچار مشكل شدند، اما برداشتن محدوديت‌هاي بانكي براي چك هاي برگشتي شامل همه كسب و كارها مي شود و خدمات بانكي براي آنها متوقف نخواهد شد.   ‌

وي در خصوص حق بيمه سهم كارفرما هم گفت: اين حق در اين سه ماه -اسفند، ارديبهشت و فروردين- به تاخير مي‌افتد و ملزم به پرداخت آن نيستند؛ اين حق بيمه را نيز ملزم نيستند كه در ماه بعد به صورت يكجا پرداخت كنند بلكه به تدريج و تا پايان سال آن را پرداخت خواهند كرد، اقداماتي كه در اين زمينه بايد انجام شود و اطلاع رساني هاي لازم از سوي وزارت رفاه صورت مي گيرد.

 ‌۴ بسته‌حمايتي دولت براي خانوارهاي كم درآمد پرداخت مي‌شود

روحاني در بخش ديگري از سخنانش گفت: در اين جلسه تصميم گرفته شد به مردم در زمينه آب، برق، گاز و عوارض شهرداري و بدهكاري‌هايي كه در اين سه ماه خواهند داشت را به تعويق بيندازند و اين مهلت هم داده شد.

رييس‌جمهوري افزود: يكي از موضوعات مورد بحث مربوط به افراد خيلي كم درآمد است و دچار مضيقه هستند و در اين روزها آنها بيشتر دچار مضيقه مي‌شوند مانند دست‌فروشان يا افرادي كه به شكل موقت كار مي‌كردند كه شامل ۳ ميليون نفر هستند و ليست آنها مشخص است؛ پيش‌بيني شده كه در ۴ نوبت بسته حمايتي به آنها پرداخت شود.

روحاني با بيان اينكه نخستين حمايتي در اين هفته يعني تا قبل از پايان سال پرداخت مي‌شود، گفت: سه بسته حمايتي ديگر نيز در ماه‌هاي بهار ۹۹ پرداخت خواهد شد كه مبالغي از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را شامل مي‌شود و به شكل تفصيلي از سوي سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه بيان مي‌شود.

وي اضافه كرد: نكته ديگر اينكه براي ۴ ميليون خانواري كه دچار مشكل بودند غير از ۳ ميليوني كه گفته شد كه متاثر از اين شرايط هستند ميان يك ميليون تا ۲ ميليون وام با بهره بسيار كم و نازل ۴ درصدي دريافت مي‌كنند كه بتدريج از يارانه‌اي كه به آنها پداخت مي‌شود كسر خواهد شد و ۸ درصد ديگر را دولت به بانك‌ها پرداخت خواهد كرد كه به تفصيل سازمان برنامه و وزارت رفاه تشريح خواهد شد.

روحاني تاكيد كرد: در بحث ماليات و سهم بيمه و اقساط بانكي براي مشاغلي كه در اين سه ماه دچار مشكل شدند مهلتي براي آنها قرار داديم و هم براي افرادي كه در زندگي دچار سختي هستند يارانه ويژه‌اي براي آخر اسفند و ۳ ماه بهار ۹۹ در نظر گرفتيم و هم براي ۴ ميليون خانواري كه نيازمند بودند وام با بهره ۴ درصد مدنظر قرار داديم. اين موارد مصوباتي است كه در اين جلسه اعلام شد و برخي ديگر فردا اعلام مي‌شود.

رييس جمهوري گفت: درست اين است كه روزها روزهاي راحتي نيست و زندگي مردم ما با سختي‌هايي توام هست. اما مردم مطمئن باشند نيازهاي بهداشتي و درماني آنها، ارزاق عمومي و نيازمندي‌هاي ضروري زندگي آنها تامين شده است و در حد امكان دولت حمايت خود را نسبت به افرادي كه اعلام كردم، انجام خواهد داد.

 ‌روحاني افزود: اميدوارم مردم بتوانند با مراعات همه دستورالعمل هاي بهداشتي به زندگي معمولي و فعاليت‌هاي اقتصادي خود ادامه دهند. خداوند هم در اين روزهاي پاياني به مردم كمك خواهد كرد و از اين مقطع سخت عبور خواهيم كرد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای روحاني: استانداران و بخش هاي بهداشتي حق تصميم گيري در محدوديت كسب و كارها را ندارند، تصميم گيري فقط در تهران است، همه در کسب و کارشان آزادند و قرنطینه ای در کار نیست بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.