امام صادق(ع):
۞ هركس به خانواده اش نيكويي و احسان كند، خداوند بر عمر او مي افزايد. ۞
Saturday, 19 September , 2020
امروز : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹ - 2 صفر 1442
شناسه خبر : 12383
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 211 بازدید | ارسال توسط :

معيشت و اقتصاد مردم هر روز، دريغ از ديروز

رئيس جمهوري اين روزها مرتب وعده بهتر شدن معيشت و اقتصاد مردم را مي دهد و نويد ارائه طرحي را   داده كه وضعيت موجود را بهتر خواهد كرد، اما مردم چگونه مي توانند به اين حرفها و وعده و وعيدها دل خوش كنند چون عملاً خلاف اين قولها را شاهد هستند و هر روز مي […]

معيشت و اقتصاد مردم هر روز، دريغ از ديروز

رئيس جمهوري اين روزها مرتب وعده بهتر شدن معيشت و اقتصاد مردم را مي دهد و نويد ارائه طرحي را   داده كه وضعيت موجود را بهتر خواهد كرد، اما مردم چگونه مي توانند به اين حرفها و وعده و وعيدها دل خوش كنند چون عملاً خلاف اين قولها را شاهد هستند و هر روز مي گوئيم دريغ  از ديروز.

اكنون مثل روز روشن است كه گراني ها از كالاهاي اساسي و مواد غذايي تا كالاهاي خانگي و خودرو زير سر دولت است و علناً فرمان گراني و افزايش قيمت را مي دهد.

به عنوان مثال برنج هندي را از ۷۰ هزار تومان قيمت خريد به ۱۸۰ هزار تومان افزايش قيمت مي دهند، آن هم زمان عيد غدير و بعد هم مي گويند عمده فروش ها بايد مابه التفاوت اين افزايش را به حساب دولت واريز كنند. يا ماكاروني را دولت ۴۵ درصد گران كرده و در خصوص ساير اقلام هم چنين ابتكارهاي زيانباري دارند.

كار بجايي رسيده كه مقام مسئول در سازمان صنعت و معدن خوزستان اعلام مي كند روند صعود قيمت ها در خوزستان ادامه دارد در حاليكه اين سازمان متولي مبارزه با گرانفروشي در استان است. جالب اينكه در مواردي فروشندگان، زير قيمت حك شده بر روي اجناس مي دهند كه واقعاً فاجعه است ومعلوم مي شود قيمت گذاري كارشناسي نشده و تشريفاتي است.

در مواردي هم سودجويان و دلال هاي غير استاني با نفوذي هايي كه در دستگاهها دارند از گراني ها پيش از اعلام خبردار مي شوند و به خوزستان مي آيند و به صورت كلان اجناس و كالاهاي مورد نظر را خريداري و كاميون كاميون مي برند و وقتي عمده فروش براي خريد مجدد مي رود با گراني قيمت ها مواجه مي شود و او هم گراني را به مشتري منتقل مي كند و اين روال مخرب ادامه دارد.

اين طور كه شاهد هستيم دولت بجاي مبارزه با گراني، خود مسبب گراني ها شده و تلاش مي كند كمبودها و مشكلات دولت را با افزايش قيمت ها رفع و رجوع كند و وضع به گونه اي شده كه مثل مقاطعي، آنها كه وضع مالي شان اجازه مي دهد از ترس گراني هاي آينده برخي مواد مورد نياز خود را بيش از نيازشان خريداري و انبار مي كنند.

 تا وقتي حواشي بر متن مي چربد خوزستاندر جا خواهد زد

شايد مهمترين عامل ايستايي و در جازدن استان خوزستان اين باشد كه همواره حواشي آن بر متن مي چربد و در مواردي اصلاً كلا حاشيه داريم و از متن خبري نيست. تا چشم كار مي كند در فضاي مجازي و بعضي رسانه ها فقط حاشيه سازي و حرف و حديث هايي است كه اكثراً بي پايه و اساس است. حاشيه هايي كه ترمز مسئولاني را كه بين ديگر مديران از كارايي بيشتري برخوردارند، مي كشد و جالب اينكه هر جا دستگاهي وسازماني كمتر تحرك دارد، بيشتر از تخريب و حاشيه به دور است كه ماجراي همان قطار در حركت است كه سنگ مي خورد. يكي از مديران گله مي كرد كه يا بايد به ميل بعضي ها بود و هر چه مي خواهند هر چند هم توقعاتشان غير قانوني باشد تن داد، يا آماده تخريب و حاشيه سازي شد. اين مدير مردد مانده كه استعفا بدهد و جانش را رها كند يا بماند و حرف و حديث ها را تحمل كند. شايد چنين عاملي باعث مي شود كه كمتر افراد توانمند در استان قبول مسئوليت كنند و ترجيح دهند به تهران بروند يا در ديگر استان ها مشغول شوند.

نگاهي به گذشته استان و به ياد آوردن برخي مديران نشان خواهد داد كه معدود مديراني داشته ايم كه از چهره هاي كاري در كشور بوده اند و اگر لابي داشتند ارتقا يافتند و از استان رفتند و اگر هم تاب و تحمل بد خواهان و سودجويان را نداشتند، عطاي مديريت را به لقايش بخشيده و پي كار خويش رفتند.

واقعاً اگر طالب پيشرفت استان هستيم به خود بيائيم و اگر نقشي در فضاسازي جامعه داريم به جاي اينكه به خاطر منافع شخصي با تحريك احساسات عليه آنها كه در مقايسه با ديگران بهتر كار مي كنند، كمي تعصب استاني به خرج دهيم و اگر هم حرفي و انتقادي داريم سنگي را كه در دست داريم اگر اصرار به پرت كردن آن است به قطارهاي ايستاده بزنيم تا موتور محركه استان از كار نيفتد. بيائيم يكبار با خود بيانديشيم چرا استانهاي ديگر كه از كمترين قابليت هاي خوزستان برخوردار نيستند، از ما پيشي گرفته اند و اگر دلمان براي حال و روز استانمان سوخت در افكار و رفتارمان تجديد نظر كنيم.

فرماندار شهرستان انديكا بر اثر كرونا جان باخت

حيدر كاظمي فرماندار شهرستان انديكا بر اثر ابتلا به كرونا جان خود را از دست داد.

زنده ياد كاظمي  آذر ماه سال گذشته طي حكمي از سوي استاندار خوزستان به عنوان فرماندار شهرستان انديكا منصوب شده بود.

وي همچنين فرماندار سابق شهرستان باوي بوده است.

اين دومين فرماندار انديكاست كه شاهد مرگ وي هستيم. چند سال پيش منوچهر عليرضايي كه در آن زمان فرماندار انديكا بود فوت كرد.  ‌

مرحوم منوچهر عليرضايي جانباز گرانقدر و از يادگاران ايام دفاع مقدس كه در كنار خدمت به مردم در سمت هاي مختلف اجرايي همواره انساني مومن و متعهد بود. روحشان شاد و يادشان گرامي.

به قلم محمد کاظم حاج سردار

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای معيشت و اقتصاد مردم هر روز، دريغ از ديروز بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.