امام علي(ع):
۞از دست دادن فرصت اندوه‌بار است. ۞
Friday, 23 October , 2020
امروز : جمعه, ۲ آبان , ۱۳۹۹ - 7 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 12935
  پرینتخانه » سرمقاله تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 73 بازدید | ارسال توسط :

روزي به نام گنجينه پرافتخار شعر فارسي!

در ميان ملّتهاي با سابقه و متمدّن جهان، شايد نتوان ملّتي را نشان داد كه مانند ايرانيان، ادبيات و بخصوص شعر آنچنان در زندگي اشان آميخته باشد كه از نوزادي ، بصورت لالائي و در تمام طول زندگي و حتي پس از مرگ با آنان همراه باشد. فرهنگ غني ايران بويژه پس از آميختگي در […]

روزي به نام گنجينه پرافتخار  شعر فارسي!

در ميان ملّتهاي با سابقه و متمدّن جهان، شايد نتوان ملّتي را نشان داد كه مانند ايرانيان، ادبيات و بخصوص شعر آنچنان در زندگي اشان آميخته باشد كه از نوزادي ، بصورت لالائي و در تمام طول زندگي و حتي پس از مرگ با آنان همراه باشد. فرهنگ غني ايران بويژه پس از آميختگي در فرهنگ الهي اسلام، چنان شكوفا شد كه در تمام زمينه مورد توجّه سرزمينهاي دور و نزديك قرار گرفت و دستاوردهاي نوابغ ايراني تا مدتها منبع اصلي مراجعه محقّقان و دانشمندات دنيا قرار گرفتند. در اين ميان زبان و ادبيات فارسي، از چنان رشد و گسترشي برخوردار شد كه بزودي به عنوان دوّمين زبان اسلام كاربردي جهاني يافت و همين مسأله از حدود هزار سال پيش تاكنون شعر و ادب فارسي را مطلوب صاحبان انديشه در جهان كرده است و اين هنر ارزشمند را از افتخارات ايران و ايراني قرار داده است.
با چنين جايگاهي كه ادبيات و شعر در زندگي ايرانيان دارد شايسته بود كه روزي به اين نام در تقويم رسمي كشور ثبت شود و اين هنر متعالي به عنوان يكي از نمادهاي فرهنگ اصيل ايراني-اسلامي مورد توجّه بيشتر قرار گيرد. لذا در سال ۱۳۸۱ روز ۲۷شهريور، سالروز درگذشت شاعر برجسته معاصر ايران، استاد سيدمحمد حسين بهجت معروف به شهريار، كه اشعار نابش به دو زبان فارسي و تركي شهرت جهاني دارد، به عنوان روز شعر و ادب فارسي پيشنهاد شد، كه در شوراي فرهنگ عمومي كشور مورد تصويب قرار گرفت و پس از تأييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نام روز شعر و ادب فارسي در تقويم رسمي كشور ثبت شد تا ضمن توجّه ويژه به اين هنر اصيل و افتخار آفرين ايراني، از شاعري برجسته و معاصر كه از نظر توانائي ادبي، در عرصه‌هاي مختلف شعر و ادب طبع‌آزمائي كرده و تا آخرين نفس همراه و مدافع مردم و ارزشهاي اسلامي بوده، به عنوان شاعري برجسته و مردمي، تجليل به عمل آيد.
امّا با وجود گذشت ۱۸ سال از انتخابي چنين شايسته و بجا و ضرورتي كه در برگزاري باشكوه مراسم اين روز وجود دارد، بنظر مي رسد كه ازسوي برخي از متوليان امر هنوز عنايت چنداني به اين موضوع وجود نداشته است، كه علّت آن را، همچنانكه در مواردي به آن اعتراف نيز شده است، بايد در انتقاد به انتخاب سالروز وفات شهريار به اين مناسبت دانست، امّا بايد گفت كه انتخاب سالروز وفات شهريار به عنوان روز شعر و ادب فارسي، به معاصر بودن و جهت گيري مردمي و ايماني اين شاعر مربوط مي شود، كه عمر با بركت و هنر متعالي خود را در خدمت ايمان، مردم و وطن قرار داد و در حاليكه برخي از شاعران و هنرمندان برآمده از اين آب و خاك، بفريب دنيا و شياطين گرفتار شده و بعضاً براي خوشايند دشمنان، دهن كجي به اعتقادات و ارزشهاي مردم را برگزيده اند، شهريار تا آخرين لحظه حيات، مردم و آرمانهاي آنها را رها نكرد و در راه تعالي آنان هيچگاه از پاي ننشست.
ياد شاعر آزاده و مردمي سيدمحمدحسين شهريار و روز شعر و ادب فارسي را گرامي مي داريم و همگان را به بهره برداري از گنجينه حكمت آفرين شعر فارسي توصيه مي كنيم. ‌

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای روزي به نام گنجينه پرافتخار شعر فارسي! بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.