امام علي(ع):
۞از دست دادن فرصت اندوه‌بار است. ۞
Sunday, 29 November , 2020
امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ - 14 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 13545
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 113 بازدید | ارسال توسط :

يارانه جديد در راه است ‌ نهادهاي توزيع كالا و كنترل قيمت نتوانسته‌اند مسئوليت خود را بخوبي انجام دهند ‌

در راستاي كاهش قدرت خريد كالاي اساسي از سوي مردم مجلس و دولت براي اقشار ضعيف جامعه يارانه جديدي را در نظر گرفته‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدتي است كه صحبت تخصيص يارانه به اقشار ضعيف جامعه براي خريد اقلام اساسي مطرح است و اين موضوع از ابتداي سال چندين مرتبه در مجلس و […]

يارانه جديد در راه است  ‌ نهادهاي توزيع كالا و كنترل قيمت نتوانسته‌اند مسئوليت خود را بخوبي انجام دهند  ‌

در راستاي كاهش قدرت خريد كالاي اساسي از سوي مردم مجلس و دولت براي اقشار ضعيف جامعه يارانه جديدي را در نظر گرفته‌اند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدتي است كه صحبت تخصيص يارانه به اقشار ضعيف جامعه براي خريد اقلام اساسي مطرح است و اين موضوع از ابتداي سال چندين مرتبه در مجلس و جلسات كميسيون‌هاي مختلف مطرح شده است.
با افزايش قيمت‌ها در بازار به خصوص قيمت اقلام اساسي و كاهش قدرت خريد مردم براي تامين اين اقلام، از اواسط تابستان امسال بحث تخصيص يارانه براي خريد اقلام اساسي به اقشار كم درآمد توسط نهاد‌هاي مربوطه تشديد پيدا كرد و نهايتا در تاريخ ۷ آبان امسال نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با جزئيات الزام دولت به پرداخت يارانه براي تامين كالاهاي اساسي با ۲۱۵ را‡ي موافق ۱۴ را‡ي مخالف و ۵ را‡ي ممتنع از مجموع ۲۵۰ نفر از نمايندگان حاضر در جلسه موافقت كردند.
‌همچنين ضمن اين قانون مصوب شد تعداد حداقل ۶۰ ميليون نفر از افراد جامعه از طريق واريز اعتبار به كارت يارانه نقدي سرپرست خانوار به مبلغ يك ميليون و ۲۰۰ هزار ريال براي هر يك از افراد تحت پوشش كميته امداد، سازمان بهزيستي، رزمندگان معسر و افراد با درآمد كمتر از حداقل حقوق و دستمزد به مبلغ ۶۰۰ هزار ريال به هر يك از افراد ساير دهك‌ها واريز شود.
بهترين تصميم براي اقشار كم درآمد
در همين راستا رسول جهانگيري عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف ايران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار كرد: تصميم به ارائه يارانه ويژه براي خريد كالاي اساسي به خانوار‌ها يك تصميم صحيحي است كه در صحن علني مجلس تصويب شد و اقشار ضعيف جامعه با قيمت‌هاي ارزان تري نيازمندي‌هاي خود را خريد مي‌كنند.
وي افزود: اين تصميم بايد زودتر از اين‌ها تصويب مي‌شد چراكه نهاد‌هاي مربوطه در زمينه توزيع كالا و كنترل قيمت‌ها نتوانسته اند آنطور كه بايد مسئوليت خود را به خوبي انجام دهند و جبران اين مشكلات مي‌تواند از طريق كوپن الكترونيك صورت گيرد.
عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف ايران بيان كرد: در بخش توزيع و تعيين ارزش يارانه به هر خانوار، سازمان برنامه و بودجه به كمك وزارت كار و تعاون بايد همكاري دقيق و مناسبي داشته باشند تا اين تصميم به خوبي در كشور اجرا شود.
جهانگيري ادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي اين يارانه نسبت به يارانه‌هاي قبلي اين است كه به صورت نقدي به خانوار‌ها پرداخت نمي‌شود و احتمالا به شكل كارت‌هاي هديه بانكي است كه خانوار‌ها فقط توانايي خريد از فروشگاه هارا به وسيله آن دارند.
وي تصريح كرد: در صورتي كه دولت اين يارانه را نيز نقدي به خانوار‌ها پرداخت مي‌كرد، حجم نقدينگي و تورم در كشور افزايش پيدا مي‌كرد كه در شرايط كنوني به هيچ عنوان به نفع هيچ يك از بخش‌هاي كشور نيست.
تقويت دهك كم درآمد با فروش اموال دولتي
در همين راستا محمدمهدي مفتح سخنگوي كميسيون برنامه بودجه و محاسبات مجلس مطرح كرد: پيش بيني مي‌شود شوراي نگهبان مخالفتي با طرح مذكور نداشته باشد چراكه بارمالي آن نيز با فروش اموال دولت تامين خواهد شد.وي افزود: اگر در ماه‌هاي نخست اجراي طرح پرداخت يارانه براي تامين كالاهاي اساسي، اموال دولت به فروش نرسيد، دولت اجازه دارد از “تنخواه گردان خزانه” هزينه مورد نياز را برداشت كند و پس از فروش اموال با خزانه تسويه كند.
مفتح تصريح كرد: از اين ۶۰ ميليون نفر، ۴۰ ميليون از افراد ماهانه ۶۰ هزار تومان و ۲۰ ميليون نفر مابقي ۱۲۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانوارشان واريز مي‌شود.
احساس خطر براي همسان سازي حقوق بازنشستگان!
يكي دو روز گذشته، خانه تعاون گران ايرانيان اولين ارگان غير دولتي بود كه نسبت به اين تصميم واكنش نشان داد و ابراز نگراني در رابطه با اجرا نشدن همسان سازي حقوق بازنشستگان كرد.
دبيركل اين ارگان طي نامه‌اي به محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي، به اين مقام مسئول تاكيد كرد؛ بديهي است قصد نمايندگان مجلس حمايت از اقشار محروم براي دسترسي به كالاهاي اساسي است، اما در راستاي اجراي قانون كالا برگ الكترونيك منابع تامين همسان سازي حقوق بازنشستگان به خطر نيفتد.
با تمام اين تفاسير نظر مجلس و دولت براي اجراي اين طرح مثبت است همچنين بخش‌هاي خصوصي از جمله اتاق اصناف و تعاون گران نيز موافقت خود را با اين طرح اعلام كرده اند؛ بنابراين تنها مرحله‌ي پيش رو برنامه ريزي براي تخصيص منابع و نحوه اجراي آن است كه اميدواريم سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون نسبت به اين مسائل دقيق‌تر از طرح‌هاي گذشته عمل كنند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای يارانه جديد در راه است ‌ نهادهاي توزيع كالا و كنترل قيمت نتوانسته‌اند مسئوليت خود را بخوبي انجام دهند ‌ بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.