امام علي(ع):
۞از دست دادن فرصت اندوه‌بار است. ۞
Sunday, 29 November , 2020
امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ - 14 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 13826
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 51 بازدید | ارسال توسط :

آپارتمان‌سازي در كمين خانه‌هاي تاريخي نيوسايد اهواز

نيوسايد يكي از مناطق قديمي اهواز كه به ثبت ملي فهرست آثار ميراث فرهنگي نيز رسيده است، به تازگي با ساخت و ساز از سوي برخي مالكان در اين منطقه، روبه رو شده و به نظر مي‌رسد آپارتمان‌سازي در كمين اين خانه‌هاي تاريخي نشسته‌ است. به گزارش ايرنا، دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان از اينكه خانه‌هاي […]

آپارتمان‌سازي در كمين خانه‌هاي تاريخي  نيوسايد اهواز

نيوسايد يكي از مناطق قديمي اهواز كه به ثبت ملي فهرست آثار ميراث فرهنگي نيز رسيده است، به تازگي با ساخت و ساز از سوي برخي مالكان در اين منطقه، روبه رو شده و به نظر مي‌رسد آپارتمان‌سازي در كمين اين خانه‌هاي تاريخي نشسته‌ است.
به گزارش ايرنا، دوستداران ميراث فرهنگي خوزستان از اينكه خانه‌هاي ثبت ملي نيوسايد اهواز جاي خود را به آپارتمان سازي و برج‌سازي نه چندان جذاب بدهد نگراني خود را ابراز كرده‌اند.
منطقه نيوسايد اهواز يكي از محلات بالاشهري و به نسبت قديمي اهواز در ساحل شرقي رودخانه كارون، متعلق به شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب است و بيشتر اين منطقه را خانه‌هاي ويلايي به نسبت بزرگ شركتي پر كرده و در آن ادارات، مراكز دولتي و خصوصي، درمانگاه، انواع سالن و زمين ورزشي، سالن‌ غذاخوري،‌ كتابخانه، و … وجود دارد.
بافت قديمي نيوسايد از طريق شوراي ثبت اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان و تاييد شوراي عالي ثبت سازمان متبوع به دليل شان ملي (برخورداري از ويژگي ‌منحصر به فرد تاريخ پيدايش نفت در ايران) واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي قرار گرفت و براساس ماده ‌‌ واحده قانون ثبت در فهرست آثار ملي مصوب ۱۳۵۲و بند ۶ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان ميراث فرهنگي كشور مصوب ۱۳۶۷ در فهرست آثار ملي ثبت شد.
تعداد ۱۵۰ واحد مسكوني منازل شركت لولهي‌سازي واقع در بافت تاريخي نيوسايد اهواز چند سال پيش، بدون اطلاع و اخذ مجوز لازم از اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان، به بخش خصوصي واگذار شد.
‌اكنون با گذشت چند سال از اين موضوع دوستداران ميراث فرهنگي و فعالان فرهنگي خبر از تعرضاتي به اين بافت واجد ارزش آن هم در منازل موسوم به منازل لوله سازي خبر مي‌دهند.
آپارتمان به جاي خانه‌ ويلايي
يك فعال فرهنگي در خوزستان در اين باره به ايرنا مي‌گويد: منطقه نيوساد اهواز به ثبت ملي رسيده اما متاسفانه شركتي كه صاحب اين املاك بوده آنها را در ازاي وثيقه در اختيار بانك قرار مي‌دهد ، كه برخي از آنها سوي بانك مصادره و به پيمانكار واگذار مي‌شوند.
باسم حمادي بيان كرد: پيمانكاري كه اين خانه به او واگذار شده آشنايي با ميراث فرهنگي و ارزش تاريخي اين خانه‌ها ندارد و چون بساز بفروش است قصد ساخت و ساز در آن منطقه را دارد كه متاسفانه اقدام به بريدن بخشي از درختان و همچنين تخريب خانه‌ها كرده است.
وي افزود: اين خانه‌ها بخشي از هويت تاريخي اهواز، و در قلب اين شهر قرار دارند از اين رو از اهميت بالايي برخوردار هستند كه انتظار مي‌رود نهادهاي متولي نسبت به آنها توجه لازم را داشته، و اجازه ندهند اين خانه‌ها كه قدمت برخي از آنها به ۱۰۰ سال مي‌رسد تبديل به آپارتمان شوند.
اجازه انبوه‌سازي نمي‌دهيم
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خوزستان در اين باره گفت: منطقه نيوسايد از ابتداي منطقه خرمكوشك آغاز، و تا فلكه پنج نخل ادامه دارد و تمامي ساختمان‌هاي اداري شركت نفت، منازل سينما، تالار موجود در آن را در برمي‌گيرد؛ حدود ۱۵۰ واحد مسكوني آن به نام منازل لوله‌ سازي معروف است كه متعلق به شركت لوله سازي اهواز است و در مجموع يك بافت منسجم و يك پارچه است.
سيداحمدرضا حسيني‌بروجني در گفت و گو با ايرنا، بيان كرد: منطقه نيوسايد جزو بافت با ارزش معاصر است كه پرونده آن در فهرست آثار واجد ارزش ملي ثبت شده و منازل لوله سازي نيز بخشي از اين منطقه است.
وي با بيان اينكه منازل نيوسايد شامل چند بخش است كه بخشي از آن منازل شركت لوله سازي را در برمي‌گيرد توضيح داد: در سال‌هاي گذشته شركت لوله سازي اهواز به منظور دريافت وام از بانك، سند مالكيت منازل نيوسايد را به عنوان وثيقه در اختيار بانك قرار داد، اما به دليل پرداخت نشدن اقساط بانكي، در سال‌هاي ۹۲ و ۹۳ ، بانك اين اسناد را مصادر كرد.
وي گفت: بنا بر قوانين بانكي وقتي ملك يا املاكي مصادر مي‌شود اين املاك به منظور فروش به مزايده گذاشته مي‌شوند تا اقساط پرداخت نشده را جبران كند و اين منازل پس از به مزايده گذاشتن، ازسوي شخص يا اشخاصي خريداري شده است.
حسيني بروجني ادامه داد: تا زماني كه اين واحدهاي مسكوني زير نظر شركت لوله سازي قرار داشتند و مردم در آنها زندگي مي‌كردند نگراني نداشتيم و مي‌دانستيم مردم از خانه‌ها حفاظت مي‌كنند اما پس از واگذاري اين منازل تحركاتي ايجاد شد و اعلام شد كه قصد انبوه سازي در آن منطقه را دارند، كه پس از متوجه شدن، به موضوع ورود كرديم. وي افزو:از زمان واگذاري تاكنون مالك چندين بار با هدف استحكام بخشي قصد تخريب داشته و چند بار اقدام به بازسازي برخي منازل كرده اما تاكنون انبوه سازي صورت نگرفته است و در هيچ شرايطي نيز اجازه انبوه سازي داده نمي‌شود.
وي بيان كرد: برخي كارهاي حقوقي و ضوابط اختصاصي براي حفاظت از بافت با ارزش اين منطقه تدوين كرده‌ايم كه اين ضوابط در يك هفته آينده به ساير دستگاه‌ها به ويژه شهرداري اهواز ابلاغ خواهد شد تا هرگونه اقدام در بافت با ارزش براساس اين ضوابط باشد و استعلام را از ميراث فرهنگي بگيرند.
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي خوزستان ادامه داد: براساس ضوابط مشخص شده فضاي سبز، حصاركشي منازل، اندازه خيابان‌ها به هيچ وجه نبايد دستخوش تغيير شود مگر اينكه با ميراث فرهنگي هماهنگي لازم صورت گرفته شده باشد.
وي بيان كرد: سرمايه‌گذاري كه آنجا را خريداري كرده مي‌تواند با توجه به ضوابط خريد و فروش، مرمت و استحكام بخشي، اقدامات لازم را انجام دهد و ديگر اقدامات خارج از ضوابط ممنوع است؛ همچنين ايجاد اقامتگاه، هتل و رستوران در املاك آنجا نيز با توجه به بحث توسعه گردشگري بنا بر ضوابط امكان پذير خواهد بود.
حسيني بروجني بيان كرد: در كل كالبد اصلي بافت بايد حفظ شود؛ افزايش ارتفاع خانه‌ها ممنوع است چرا كه خانه‌هاي ويلايي آنجا از فرم و معماري خاصي پيروي مي‌كنند و كسي حق اينكه خانه‌اي را در آنجا خريداري كند و آپارتمان بسازد ندارد.
با توجه به اهميت اين منطقه تاريخي، و اينكه مردم و دوستداران ميراث فرهنگي، آن را بخشي از هويت تاريخي شهر خود مي‌دانند بايد منتظر ماند و ديد آيا نهادهاي متولي اجازه ورود انبوه سازان را به دل اين بافت قديمي مي‌دهند يا خير؟

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای آپارتمان‌سازي در كمين خانه‌هاي تاريخي نيوسايد اهواز بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.