امام علی (ع)
۞کار هر روز را در همان روز انجام ده، که هر روزی را کاری است.۞
Monday, 8 March , 2021
امروز : دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹ - 25 رجب 1442
شناسه خبر : 13623
  پرینتخانه » فرهنگی, ویژه تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 260 بازدید | ارسال توسط :

سايه شوم سودجويان بر اثر تاريخي چغازنبيل ‌ حرمت آثار تاريخي را با تعرض هاي غيرقانوني از بين نبريم

نورخوزستان- سارا محيسني/ همانگونه كه مي دانيم در چند سال اخير مردم و بخش‌هاي دولتي آگاهانه و ناآگاهانه به ميراث طبيعي و ميراث فرهنگي تعرض كرده‌اند. ‌ آنگونه كه پيداست متاسفانه دغدغه ي لازم نسبت به حفظ ميراث فرهنگي هنوز جنبه عمومي پيدا نكرده است. ميراث فرهنگي گذشتگان هنوز در ايران وجود دارد و در […]

سايه شوم سودجويان بر اثر تاريخي چغازنبيل  ‌ حرمت آثار تاريخي را با تعرض هاي غيرقانوني از بين نبريم

نورخوزستان- سارا محيسني/ همانگونه كه مي دانيم در چند سال اخير مردم و بخش‌هاي دولتي آگاهانه و ناآگاهانه به ميراث طبيعي و ميراث فرهنگي تعرض كرده‌اند. ‌
آنگونه كه پيداست متاسفانه دغدغه ي لازم نسبت به حفظ ميراث فرهنگي هنوز جنبه عمومي پيدا نكرده است. ميراث فرهنگي گذشتگان هنوز در ايران وجود دارد و در اين بين افرادي هستند كه به اين ميراث علاقه‌مند هستند و عده‌اي نيز نسبت به آن بي‌تفاوت اند.
هنوز نيز عده زيادي از مردم به اين موضوع كه بايد به ميراث فرهنگي توجه شود نگاه جدي ندارند و به همين دليل نيز شاهد تعرضات بي‌امان به ميراث فرهنگي و تخريب محوطه ها و بناهاي تاريخي هستيم. همين اتفاقات بيانگر آن است كه موضوع ميراث فرهنگي مغفول‌تر از محيط زيست مانده است.
معبد چغازنبيل در ۴۰ كيلومتري جنوب شرقي شهر باستاني شوش، و ۳۵ كيلومتري غرب شهر باستاني شوشتر واقع است اين سازه در سال ۱۹۷۹ (۱۳۴۸ هجري شمسي) نخستين اثر تاريخي از ايران بود كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو جاي گرفت و جامعه بين‌المللي براي آن ارزش فوق العاده و استثنايي قائل شد.
اخيرا برخي خبرها حاكي از آن است كه خطر تعرض بيخ گوش اين معبد تاريخي است، بي شك احداث كارخانه هاي صنعتي قند در اين حريم تعريف شده خطرات جبران ناپذيري را برجاي خواهد گذاشت.
جاي كارخانه قند در شهرك صنعتي است نه در محدوده چغازنبيل
مجتبي گهستوني فعال ميراث فرهنگي و دوستدار محيط زيست در گفتگو با خبرنگار نورخوزستان با اشاره به احداث كارخانه قند در محدوده چغازنبيل اظهار مي كند: آنگونه كه شنيده شده است بنا است با ساخت يك كارخانه‌ي قند در مساحتي بالغ بر ۳۲۰ هكتار در حريم درجه يك و ۲ ميراث جهاني شهر باستاني مواجه شويم.
وي مي افزايد: اگر چه تا كنون مجوز و استعلامات نهايي از دستگاههاي اجرايي مربوطه اخذ نشده است اما بايد بتوانيم قبل از نهايي شدن اين مهم از آغاز عمليات احداث كارخانه قند در حريم چغازنبيل جلوگيري به عمل آوريم.
تخريب آثار تاريخي در خوزستان شدت يافته است
گهستوني ضمن انتقاد از تخريب هاي پي در پي و نبود توجه لازم به ميراث فرهنگي تصريح مي كند: تعرض و تخريب آثار تاريخي در كشور به ويژه خوزستان شدت يافته است خوزستان استاني زرخير و صنعتي است اما در كنار آن آثار تاريخي بي بديلي كه دارد جاذبه هاي فرهنگي نقش پررنگ تري مي تواند در جذب گردشگران داشته باشد اما متاسفانه سنبه پر زور صنعت مي خواهد فرهنگ را زير سوال ببرد.
وي بيان مي كند: افرادي معلوم الحال خواهان تبديل زمين هاي خود در محدوده آثار تاريخي چغازنبيل به كارخانه هاي هاي صنعتي هستند كه طبق قانون اين مسئله غيرقانوني است و براي اين كار نياز به اخذ مجوز ساير دستگاهاي اجرايي از جمله منابع طبيعي، محيط زيست، جهاد كشاورزي و… است.
سودجويان دست از تعرض به حريم چغازنبيل بردارند
اين فعال ميراث فرهنگي با بيان اينكه سالهاست بناي تاريخي جغازنبيل اين قبيل مسائل را بر دوش مي كشد مي گويد: متاسفانه در چند سال اخير شاهد آن هستيم كه در محدوده تاريخي چغازنبيل افراد سودجو نسبت به تجاوز به حريم اين اثر و يا تخريب آن دندان تيز كرده اند كه خوشبختانه توانستيم تا حدودي از اجراي آن جلوگيري به عمل آوريم.
گهستوني بيان مي كند: شهرستان شوش مهد تمدن تاريخ كشور به كانون بحران هاي اين چنيني تبديل شده است، اين شهرستان شعله ي آفاق ميراث جهاني است و ذخاير فرهنگي و طبيعي گسترده اي را داراست، نبايد به راحتي اجازه بدهيم سودجويان بتوانند به راحتي به حريم اين منابع مهم تعرض كنند.
وي عنوان مي كند: با احداث كارخانه ي قند در حريم اين آثار تاريخي ميراث فرهنگي خوزستان له و زير سوال مي رود اگر اين اثر تاريخي ثبت جهاني است پس نيازمند رعايت ضوابط لازم در حفظ آن است، همه جهان به اين اثر تاريخي احترام مي گذارند و اگر ما كه زاده اين استان هستيم بخواهيم هتك حرمت كنيم واقعا جاي تاسف است.
احداث كارخانه قند به ميراث فرهنگي خدشه وارد مي كند
اين دوستدار ميراث فرهنگي يادآور مي شود: احداث اين كارخانه ي صنعتي سليقه اي نيست و به ميراث و محيط زيست آن محدوده خدشه وارد خواهد كرد، اگر اين كارخانه اكنون احداث شود يعني اينكه راه را براي ديگر سودجويان نسبت به احداث كارخانه هاي ديگر باز كرده ايم.
وي مي گويد: لازم است نسبت به حفظ ميراث فرهنگيمان پايبند باشيم و در گسترش اين فرهنگ بيش از پيش تلاش كنيم تا نسل آينده نيز از آن بهره مند شود. اميد است ميراث فرهنگي استان بتواند در مقابل اين قبيل تعرض ها با تمام قدرت ايستادگي كند و زير بار اهرم هاي فشار سودجويان كم نياورد.
گهستوني تصريح كرد: شوش از محدوده زيست محيطي قابل توجهي از جمله دز و كرخه برخوردار است قطعا احداث كارخانه صنعتي در اين محدوده به صلاح نيست و محيط زيست و ميراث ما با اين اقدامات هيجاني و نادرست زير سوال مي رود، جاي كارخانه قند در شهرك صنعتي است.
صيانت از ميراث فرهنگي و محيط پيرامون آن، وظيفه ملي و بين المللي است
همچنين عاطفه رشنويي مدير پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه با اشاره به تعرض به حريم اين اثر تاريخي مي گويد: سال ۹۷ اداره جهاد كشاورزي شوش از اداره ميراث فرهنگي شوش و پايگاه چغازنبيل استعلام كرد كه قصد دارد بخشي از زمين‌هاي ملي را واگذار كند، در پاسخ به اين استعلام اعلام شد كه آن بخش حريم درجه يك بناي ثبت جهاني چغازنبيل است و طبق قانون صدور سند، احداث كارخانه و تسطيح، تغيير كشت از روش سنتي به صنعتي ممنوع است و اين عوامل براي جهاد كشاورزي ارسال شد.
وي مي افزايد: متاسفانه با وجود اعلام ممنوعيت ساخت و ساز در حريم درجه يك بناي جهاني سند به نام يك شخص صادر شد و موافقت اصولي براي ايجاد يك كارخانه قند از چغندر قند يعني كشت چغندر و احداث كارخانه به نام شركت قند پاني گستر صادر شد.
وي ادامه مي دهد: اواخر سال ۹۷ ماشين آلات سنگين به محدوده حريم بنا وارد شدند تا كار خود را شروع كنند؛ ميراث فرهنگي همان زمان فعاليت آنها را متوقف كرد و تنها راه توقف كار آنان نيز شكايت به مراجع قضايي بود كه تاكنون ۲ بار نسبت به اين مجوز شكايت شده است.
مدير پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه عنوان مي كند: به طور كلي در سال ۹۷ بخش‌هايي از حريم را تسطيح كردند و اوايل سال ۹۸ اقدام به ساخت يك ديوار بتني به دور زمين كردند البته از ارديبهشت ۹۸ تا به حال اين پروژه تعطيل است اما پايگاه همچنان نگران است كه نكند مجددا ًبرخلاف ضوابط به فعاليتي در حريم اقدام شود. نگهبانان ما مدام در محل هوشيار هستند تا هرگونه تحركي را گزارش دهند.
وي خاطرنشان مي كند: وقتي وزارت ميراث فرهنگي به عنوان عضو به ميراث جهاني تعهد داده است كه از ضوابط عرصه و حريم حفاظت كنيم اما به اين عرصه و حريم تجاوز صورت مي‌گيرد درواقع نشان از اين است كه تعهدمان را در قبال ميراث جهاني عملي نكرده‌ايم كه اين اتفاق بازتاب خوبي در جامعه جهاني براي ميراث فرهنگي به عنوان يكي از متوليان فرهنگي ندارد.
محيط زيست مجوزي صادر نكرده است
محمدجواد اشرفي مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان در اين باره اظهار مي كند: هر فعاليتي كه در محدوده ما بخواهد صورت بگيرد از جمله احداث كارخانه صنعتي نيازمند اخذ مجوز ازمحيط زيست است كه در اين خصوص تا كنون مجوزي از سوي محيط زيست استان صادر نشده است.وي افزود: نمي توان گفت امكان احداث كارخانه هاي صنعتي وجود ندارد اما اين كار كاملا غيرقانوني است و اگر در محدوده هاي مختلف از جمله ميراث صورت بگيرد بايد ميراث فرهنگي مانع اجراي اين پروژه شود و در نهايت ما نيز مجوزي صادر نخواهيم كرد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای سايه شوم سودجويان بر اثر تاريخي چغازنبيل ‌ حرمت آثار تاريخي را با تعرض هاي غيرقانوني از بين نبريم بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.