امام علي(ع):
۞از دست دادن فرصت اندوه‌بار است. ۞
Sunday, 29 November , 2020
امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹ - 14 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 13823
  پرینتخانه » گزارش تصویری تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 54 بازدید | ارسال توسط :

قصه پرغصه دفع غيراصولي پسماند شعله ور كردن آتش كرونا زير چتر پسماندهاي عفوني پسماندهاي عفوني زنگ خطري براي سلامت شهروندان

سارا محيسني- امروزه در كلان شهرها علاوه بر اينكه توليد زباله هاي خانگي به علت جمعيت زياد بيشتر شده است، زباله و پسماندهاي ساير منابع مانند نخاله‌هاي ساختماني و زباله‌هاي صنعتي و بيمارستاني نيز به مراتب بيشتر شده است. با توجه به اينكه نكته حائز اهميت توليد پسماند، نحوه‌ي صحيح دفع آن است، اما همچنان […]

قصه پرغصه دفع غيراصولي پسماند شعله ور كردن آتش كرونا زير چتر پسماندهاي عفوني پسماندهاي عفوني زنگ خطري براي سلامت شهروندان

سارا محيسني- امروزه در كلان شهرها علاوه بر اينكه توليد زباله هاي خانگي به علت جمعيت زياد بيشتر شده است، زباله و پسماندهاي ساير منابع مانند نخاله‌هاي ساختماني و زباله‌هاي صنعتي و بيمارستاني نيز به مراتب بيشتر شده است.
با توجه به اينكه نكته حائز اهميت توليد پسماند، نحوه‌ي صحيح دفع آن است، اما همچنان در بسياري از نقاط شهرهاي مختلف امحاي غيربهداشتي و غير اصولي پسماندها مشاهده مي شود. ‌
دفع غيراصولي پسماندهاي بيمارستاني و تركيب آن با پسماند شهري تهديد جدي براي سلامت شهروندان و محيط زيست است. پسماند بيمارستاني داراي انواع آلودگي ميكروبي بوده و در نتيجه جز زايدات خطرناك محسوب مي شود، بنابراين جز پسماندهاي عادي تلقي نمي شوند و لازم است براي مديريت آن تدابير خاصي را در نظر گرفت. براساس آمارهاي جهاني بين ۱۰ تا ۲۵درصد زباله هاي بيمارستاني خطرناك و عفوني هستند.زباله هايي كه بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت بسيار خطرناك و حتي در صورت بازيافت نيز ممكن است باعث انتقال بيماري هاي واگيردار شوند. ‌بي شك دفع غيراصولي و غيرمهندسي پسماندها تهديدي براي محيط زيست و سلامت بشر است، حال در شرايط فعلي كه جهان با ويروس نوظهور كوويد ۱۹ دست و پنجه نرم مي كند، انتقال بيماري‌هاي مختلف براساس تفكيك غيربهداشتي پسماندها مي‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌اي سلامت بشر را به خطر بياندازد.

نگاهي به سرانه توليد پسماند شهري
دكتر افشين تكدستان دكتراي مهندسي محيط زيست و عضو هيئت علمي مهندسي بهداشت محيط دانشگاه جندي شاپور اهواز در گفتگو با خبرنگار نورخوزستان با اشاره به منابع توليد كننده پسماند، اظهار مي كند: پسماند، مواد زائد جامد حاصل از فعاليت‌هاي مختلف شهري، صنعتي عمراني، بيمارستاني ، كشاورزي و … است كه خصوصيات كيفي و كمي آنها بسته به نوع منبع توليد كننده پسماند متفاوت است.
وي با بيان اينكه سرانه توليد پسماند بسته به منبع توليد كننده متفاوت است، مي‌افزايد: ميانگين سرانه پسماند شهري در كشور بين ۸۰۰ تا هزار گرم و در كلانشهر اهواز بطور ميانگين به ازاي هر نفر ۹۰۰ گرم است. ‌
لزوم توجه به خطرات ناشي از توليد شيرابه
تكدستان بيان مي كند: بيشترين اجزاي تشكيل دهنده پسماند شهري در كشورما از جمله استان خوزستان پسماندهاي تر و فسادپذير هستند پسماندهاي آلي و مواد غذايي كه بيش از ۶۰ تا ۷۰ درصد پسماند شهري را تشكيل مي‌دهند از رطوبت بالايي برخوردارند و در توليد شيرابه نيز پيشتازند. ‌اين كارشناس محيط زيست ادامه مي دهد: قابليت فسادپذير بودن پسماندهاي تر ناشي از پسماندمواد غذايي، علاوه بر توليد بوي نامطبوع باعث جذب حشرات موذي و حيوانات ولگرد شده و از طرف ديگر مي‌تواند منجر به آلودگي خاك، آب‌هاي زيرزميني و آب‌هاي سطحي شود، اين يعني سلامت جامعه و محيط زيست به طورجد در خطر است. ‌
عضو هيئت علمي مهندسي بهداشت محيط دانشگاه جندي شاپور اهواز با اشاره به پسماندهاي بيمارستاني، عنوان مي كند: ۱۰ تا ۲۵ درصد پسماند بيمارستاني از نوع پسماند خطرناك بوده كه شامل پسماند ويژه عفوني پسماند ناشي از مواد زائد آزمايشگاهي، جراحي، پسماند زايد دارويي است. ساماندهي پسماندهاي بيمارستاني به عهده وزارت بهداشت است كه بايد اين پسماند را مطابق با استانداردهاي بهداشتي بي‌خطرسازي، تصفيه و دفع نمايد.
وي با اشاره به سرانه توليد پسماند بيمارستاني مي گويد: پسماند بيمارستاني با توجه به نوع بيمارستان و بخش‌هاي مختلف آن و خدماتي كه به بيمار مي دهند متفاوت است و سرانه توليد آن به ازاي هر تخت محاسبه مي شود. در كشور ما از جمله استان خوزستان و كلان شهر اهواز سرانه توليد پسماند بيمارستان به ازاي هر تخت يك و نيم تا سه كيلوگرم در روز است كه بخشي از اين پسماندها خطرناك هستند.
اختلاط و تركيب پسماندهاي شهري و عفوني اقدامي غيرقانوني ‌
اين كارشناس محيط زيست با بيان اينكه دفع پسماندهاي بيمارستاني از پسماندهاي شهري كاملا مجزا است، يادآور مي شود: با توجه به اينكه بايد پسماندهاي بيمارستاني و شهري كاملا جدا و به شيوه‌ي مختص به خود طبق استاندارد تعريف شده جمع آوري و دفع شوند اما متاسفانه در بسياري از نقاط كشور از جمله كلانشهر اهواز اين اشتباه صورت مي گيرد.
عضو هيئت علمي بهداشت محيط دانشگاه جندي شاپور اهواز با اشاره به روشهاي امحاي دفع پسماندهاي بيمارستاني اظهار مي‌كند: در حال‌ حاضر چند روش‌ براي‌ امحاي‌ زباله‌هاي‌ بيمارستاني‌ وجود دارد. پسماند بيمارستاني به ويژه بخش خطرناك و عفوني آن بايد در درون‌ بيمارستان‌ها گندزدايي‌ شده‌ و بي‌خطرسازي شود. مانند سيستم‌هاي‌ اتو كلاو، گندزدايي‌ شيميايي‌ و دستگاه زباله‌سوز و… يا بايد درست‌ بسته‌بندي‌ شده و با يك‌ سيستم‌ جمع‌آوري‌ بهداشتي‌ به‌ سيستم‌ مركزي‌ برده‌ و در آنجا سوزانده‌ يا دفع‌ بهداشتي‌ شود.
وي مي افزايد: استفاده از روش حرارتي اتوكلاو كردن پسماند و وجود دستگاه‌هاي سوزاندن زباله در بيمارستانها مجهز به دستگاه كنترل هوا يكي ديگر از روشهاي امحاي پسماند بيمارستاني است كه اين روشها عمده‌ترين روش دفع پسماند بيمارستاني مي‌باشند كه توسط وزارت بهداشت و محيط زيست كشور مورد تاييد است.
لزوم فرهنگ‌سازي به منظور تفكيك زباله
‌اين كارشناس محيط زيست همچنين درباره امحاي زباله‌هاي شهري مي‌گويد: در وهله‌ي اول فرهنگ‌سازي با هدف تفكيك زباله‌هاي‌تر و خشك از اهميت خاصي برخوردار است كه شهروندان بايد نسبت به آن نيز آگاه باشند.
وي در ادامه تصريح مي كند: يكي از راه حلهاي بسيار موثر براي مبارزه و خنثي سازي اثرات نامطلوب زباله هاي تر، تبديل آنها به كود از پسماند يا توليد كمپوست پسماند است كه نه تنها باعث رهايي جوامع بشري از بسياري از معضلات مذكور مي‌شود بلكه فوايدي را نيز فراهم مي سازد و به حفظ منابع طبيعي موجود و چرخه ي اقتصادي كمك مي كند.
دكتر تكدستان تاكيد مي كند: همچنين بايد زباله هاي خشك شامل كاغذ و پلاستيك و ساير زايدات از جمله فلزات آهني و غيرآهني را به روش اصولي جمع آوري ، بازيافت ويا دفع كرد و نبايد اجازه داد افراد غي رسمي بازيافت و دوره گردان از اين فرصت استفاده و با روش غيربهداشتي آنها را جمع آوري انبار و يا بازيافت كنند.
سوزاندن پسماند در فضاي باز ممنوع و غيرقانوني
وي بيان مي كند: طبق آمار اعلام شده، تنها ۲۵ درصد از پسماندهاي كشور به صورت بهداشتي و اصولي دفن بهداشتي و مهندسي مي‌شود. متاسفانه در بسياري از كلانشهرها از جمله اهواز پسماندها به روش غير بهداشتي روي هم تلنبار مي شوند و بعد از مدتي به منظور كاهش حجم، اقدام به سوزاندن مي كنند، كه طبق قانون سوزاندن زباله در فضاي باز، ممنوع است. ‌
عضو هيئت علمي بهداشت محيط دانشگاه جندي شاپور اهواز با اشاره به سوزندان پسماندها در سايت صفيره، مي گويد: دود ناشي از سوزاندن زباله ها در اين سايت، شهر اهواز را احاطه كرده است، اين دود شامل آلودگي هاي جبران ناپذيري از مواد آلاينده هاي هوا از قبيل ذرات معلق، گازها، دوده و تركيبات سرطان زا است كه نياز به جلوگيري از اين اقدام غيرقانوني و ورود دستگاه‌هاي ذيربط است.
انتقال كرونا از طريق پسماند بيمارستاني با دفع غيراصولي
اين كارشناس محيط زيست با اشاره به ويروس كوويد ۱۹ و ارتباط آن با پسماندهاي عفوني، تصريح مي كند: طبق تحقيقات انجام شده ويروس كرونا در سطوح مختلف ازچند ساعت تا چند روز بسته به نوع سطوح، رطوبت و دما زنده است، شهروندان ماسك هاي خود را در پلاستيك و سطل هاي مخصوص بياندازند، دستكش، ماسك و روپوشهاي كادر درمان و بيماران مبتلا به اين ويروس مي تواند ناقل آن باشد كه اگر بيمارستاني نتواند با بي خطرسازي يعني ضدعفوني با كلر، آهك پاشي و … به دفع اصولي اين موارد بپردازد، تهديدي بسيار جدي براي همه ما خواهد بود.
وي ادامه مي‌دهد: آزمايشگاهها، بيمارستانها، مطب‌ها و تمامي اماكن درماني بايد ماسك و لباسهاي كادر درمان و بيماران را پس از عمليات ضدعفوني به صورت بهداشتي در دستگاه‌هاي مجهز زباله‌سوز خود بسوزانند چرا كه پسماند بيماران كرونايي مي تواند باعث انتشار ويروس كرونا شود.
افشين تكدستان بيان مي كند: حضور زباله گردان، حشرات موذي و حيوانات در كنار كوه‌هاي پسماند در برخي نقاط اين كلانشهر علاوه بر منظر زشت شهري باز هم زنجيره‌اي براي انتقال انواع بيماري‌ها خواهد بود. بدانيم و آگاه باشيم كه شيرابه‌ها ناشي از پسماند شهري بسيار خطرناك است شهروندان و دستگاه‌هاي ذيربط نسبت به دفع اصولي پسماندها و تركيب نكردن پسماندهاي شهري و بيمارستاني آگاهيت لازم را داشته باشند.
صدور ۲۴۶ اخطاريه براي مراكز درماني متخلف
مهران معلم سرپرست مديريت سلامت محيط و حرفه‌اي مركز بهداشت خوزستان در نشست كارگروه پسماند خوزستان كه هفته گذشته برگزار شده بود با اشاره به وضعيت ميزان پسماندهاي عفوني مراكز درماني اهواز اظهار مي كند: يك هزار و ۴۷۵ مركز طبي- تشخيصي خصوصي در اهواز داراي پسماندهاي عفوني هستند كه ۳۹۲ واحد از آنها با مديريت پسماند شهرداري اهواز و ۶۲ واحد از آنها با بيمارستان‌ها براي امحاي اين پسماندها قرارداد دارند.
وي مي‌افزايد: براي مطب‌هاي متخلف در زمينه پسماند عفوني تاكنون ۲۴۶ اخطاريه صادر شده است. وضعيت ۸۷ درصد بيمارستان‌هاي زيرنظر دانشگاه علوم پزشكي اهواز در فصل اخير از نظر امحاي پسماندهاي عفوني مطلوب بوده و ۱۳ درصد بيمارستان‌ها استاندارد موردنظر را برآورده نكرده‌اند.
معلم تعداد بيمارستان‌هاي زيرنظر دانشگاه علوم پزشكي اهواز را ۴۱ بيمارستان بيان مي كند و درباره وضعيت پسماندهاي عفوني اين بيمارستان‌ها مي گويد: بيمارستان مادر رامهرمز داراي دستگاه امحاي پسماندهاي عفوني بوده و در حال ساخت جايگاه است كه پيشرفت آن در حدود ۸۰ درصد است، پسماندهاي اين بيمارستان هم اكنون به بيمارستان امام خميني(ره) رامهرمز منتقل مي‌شود؛ بيمارستان شهيد چمران سوسنگرد نيز داراي دستگاه امحا بوده اما به دليل غيرفعال بودن بخش‌ها، حجم پسماند عفوني توليدي ناچيز است كه براي بي‌خطرسازي به بيمارستان نفت اين شهر منتقل مي‌شود كه البته انتقال پسماند مورد تاييد ما نيست و بايد سيستم آن فعال شود.وي ادامه مي دهد: محل نگهداري پسماندهاي عفوني در بيمارستان رازي اهواز، بيمارستان‌هاي خصوصي آريا، مهر، آپادانا، طالقاني و نفت در اهواز، بيمارستان شهداي هنديجان و بيمارستان شهيد معرفي ماهشهر، نياز به افزايش ظرفيت يا بهسازي و يا بهبود دارد.
معلم بيان مي كند: عموم بيمارستان‌هاي اهواز، بيمارستان شهداي ايذه و امام علي(ع) انديمشك از نظر پذيرش پسماندهاي عفوني توليدي در محيط خارج از بيمارستان (مراكز طبي- تشخيصي) داراي مشكل هستند.
لزوم برخورد قضايي با مطب‌هاي متخلف
اين در حالي است كه اخيرا محمدجواد اشرفي مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان از صدور حكم حبس تعزيري براي سه نفراز شهرداران خوزستان خبر داده است.اشرفي در اين باره مي گويد: دفن زباله روشي منسوخ شده است و در كشورهاي پيشرفته حداكثر ۱۵ درصد از زباله‌ها دفن نمي‌شود بنابراين افق شهرداري نيز بايد همين باشد چرا كه پسماند قابليت درآمدزايي دارد.مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان همچنين خواستار برخورد قضايي با مطب‌هاي متخلف در زمينه پسماندهاي عفوني شده و اظهار مي كند: برخورد قضايي با مراكز متخلف و پلمب اين مراكز مي‌تواند جنبه تذكر و فرهنگسازي داشته باشد.وي مي افزايد: هم اكنون پسماندهاي عفوني تنها در بيمارستان‌ها و مراكز درماني بزرگ بي‌خطرسازي مي‌شود كه آن هم با نواقصي همراه است اما روي مراكز پراكنده و مراكز خصوصي اعم از مطب‌ها، كلينيك‌ها و آزمايشگاه‌ها نظارتي صورت نمي‌گيرد كه دانشگاه علوم پزشكي بايد به اين مساله ورود جدي داشته باشد.
مشاركت همگاني شرطي براي كاهش معضل پسماند
حل مشكلات ناشي از زباله‌هاي بيمارستاني يك مسئله پيچيده و چند بعدي است كه نياز به همكاري و همياري و تجميع امكانات جامعه (دولت، موسسات خصوصي وعمومي) و به ويژه شهروندان دارد. به نظر مي رسد مديريت پسماند بيمارستاني در خوزستان در حد مطلوب نيست و اين معضل به طور جد سلامت شهروندان و محيط زيست را مورد هدف قرار داده است.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای قصه پرغصه دفع غيراصولي پسماند شعله ور كردن آتش كرونا زير چتر پسماندهاي عفوني پسماندهاي عفوني زنگ خطري براي سلامت شهروندان بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.