امام علی (ع)
۞کار هر روز را در همان روز انجام ده، که هر روزی را کاری است.۞
Friday, 23 April , 2021
امروز : جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 12 رمضان 1442
شناسه خبر : 14434
  پرینتخانه » تیتر اول تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰:۰۰ | 108 بازدید | ارسال توسط :

رهبر انقلاب: ‌ ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است بازگشت آمریكا به برجام بدون رفع تحریم‌ها به ضرر ماست

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با تاكید بر اینكه ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است، خاطرنشان كردند: اگر آمریكایی‌ها توانسته بودند واكسن تولید كنند این افتضاح در كشور خودشان به بار نمی‌آمد. به گزارش فارس، رهبر معظّم انقلاب صبح دیروز(جمعه ۱۹ دی) در سالروز قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ سخنرانی كردند. سخنرانی حضرت […]

رهبر انقلاب:   ‌ ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است  بازگشت آمریكا به برجام بدون رفع تحریم‌ها به ضرر ماست

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با تاكید بر اینكه ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است، خاطرنشان كردند: اگر آمریكایی‌ها توانسته بودند واكسن تولید كنند این افتضاح در كشور خودشان به بار نمی‌آمد.
به گزارش فارس، رهبر معظّم انقلاب صبح دیروز(جمعه ۱۹ دی) در سالروز قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ سخنرانی كردند.
سخنرانی حضرت آیت‌‌ا… خامنه‌ای كه بدون حضور جمعیت و به‌صورت تلویزیونی ایراد شد از شبكه‌های یك و خبر سیما و رادیو ایران به‌‌‌صورت زنده پخش شد.
محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:
سختی‌های ناشی از وضعیت كرونایی گذراست
-‌سلام به مردم قم و حوزه عظیم‌الشᅢن علمیه قمº از مشاهده چهره‌های منوّر برادران عزیز قمی محروم هستم. ولی این هم یكی از اَشكال زندگی است. از فراز و نشیب‌هاست. زندگی از این كوچه پس‌كوچه‌‌ها زیاد دارد. ان‌شاءا… این هم مثل همه حوادث تلخ و شیرین خواهد گذشت و مسیر زندگی در جاده آسفالته قرار خواهد گرفت.
-‌چند جمله درباره ۱۹ دی و چند كلمه هم درباره مسائل روز عرض می‌كنم كه در افكار عمومی مطرح است.
بزرگداشت حاج قاسم روح تازه‌ای در كالبد كشور دمید
-‌قبل از آن از مردم عزیزمان سپاسگزاری می‌كنم به‌خاطر حركت حماسه‌گونه‌ای كه در سالگرد شهید عزیزمان سلیمانی به‌وجود آوردند. این حركات روح تازه‌ای به كالبد كشور دمید. با هیچ بخشنامه و دستوری امكان نداشت چنین حركتی ایجاد شود. این حركت ناشی از عواطف و بصیرت و انگیزه‌های درست مردم بود.
-‌همچنین تجمع بزرگ و شگفت‌انگیزی كه در بغداد و در برخی شهرهای دیگر عراق برای تكریم شهید ابومهدی فرمانده برجسته عراقی و شهید سلیمانی مهمان مردم عزیزان عراق، از برادران عزیزی كه در اینجا و عراق شركت كردند تشكر می‌كنم.
-‌یاد همراهان شهید سلیمانیº شهید پورجعفری،‌ مظفری نیا ‌شهیید طارمی و زمانیان كه جزء شهدای عالی‌قدر هستند و نیز همراهان شهید ابومهدی را گرامی می‌دارم.
تذكراتی درباره سقوط هواپیما به مسئولان داده شده است
-‌یاد شهدای كرمان و نیز حادثه تلخ هواپیما در تهران كه حقیقتاً حادثه تلخ و ناگواری بود را گرامی می‌دارم. حادثه هواپیما مسئولین كشور را هم داغدار كرد و امیدواریم خدای متعال چه شهدای كرمان چه تهران را مشمول لطف و رحمت خودش قرار دهد و به خانواده‌های آن‌ها آرامش و تسلی دهد. البته وظایفی را هم مسئولان دارند كه به آن‌ها تذكر داده شده.
میراث ارزشمند آیت‌‌ا… مصباح و شهید فخری‌‌زاده باید با قوّت ادامه یابد
-‌یاد شهید فخری‌زاده را گرامی می‌دارم كه شهید برجسته‌ای بود.
-‌دو چهره بزرگ علمی را از دست دادیمº یكی شهید فخری‌‌زاده یكی هم جنای آقای مصباح كه از هر دو میراث ارزشمندی در دستگاه تحت نظرشان باقی مانده كه باید به قوت ادامه پیدا كند.
-‌لازم است از یاد حماسه ۱۹ دی حراست كنیم. باید از محتوا و مضمون حماسه ۱۹ دی باید نگهبانی كنیمº یعنی هم حراست از خود حادثه به‌معنای زنده‌نگهداشتن آن بر ما واجب است هم حراست از مضمون و محتوای این حماسه بزرگ. علتش را عرض می‌كنم.
-وقتی مسیر انقلاب را از ۱۹ دی تا امروز نگاه می‌كنیم ده‌ها یا شاید صدها برابر حداقل ده‌ها برابر كشور ما قوام و عمق و پختگی پیدا كرده و تجربه به‌دست آورده است. آن روز مجهز نبودیم امروز خیلی مجهز هستیمº از لحاظ سیاسی،‌ نظامی و…
-‌بر خیلی از موانع غلبه كرده‌ایم و هدف نهایی هم ایجاد تمدن نوین اسلامی است. ممكن است یك نسل به این هدف نرسد اما این حركت ادامه پیدا خواهد كرد تا به آن هدف برسیم. باید غلبه كنیم بر خباثت‌هایی كه علیه كشور بوجود می‌آورند. بنابراین مواضع ما در برابر آمریكا ناشی از این فلسفه است.
وظیفه غربی‌ها رفع همه تحریم‌ها علیه ایران است
-‌امّا درباره مسائل روزº یكی از مسائل پرتكرار در چالش بین جمهوری اسلامی و جبهه استكبار به سركردگی آمریكا یكی مسئله تحریم است، یكی حضور منطقه‌ای ایران، یكی هم توان دفاعی ایران و قدرت موشكی ماست. این‌ها را دائم می‌گویند و یك نقی می‌زنند و این طرف هم جوابی می‌دهد. البته مسئولین داخلی ما جواب استكبار را در هر سه مسئله داده‌اند. هم اینكه شعارهای مردمی ما جواب آن‌ها را داده ولی من سخن قطعی و پایانی را عرض می‌كنم.
-‌درباره تحریم‌هاº جبهه غرب مᅣظف هستند این حركت خباثت‌آمیز یعنی تحریم را خاتمه دهند و فوراً متوقف كنند. این وظیفه آن‌هاست. باید همه تحریم‌ها را بردارند.
-‌بارها گفته‌ام باز هم تكرار می‌كنمº آن‌ها باید تحریم را بردارند امّا ما باید طوری اقتصاد را تنظیم كنیم كه با وجود تحریم باز كشور را به بهترین نحو اداره كنیم. البته تحریم به تدریج دارد بی‌اثر هم می‌شود، ‌امّا گیرم كه باقی بماند، ما باید اقتصاد را طوری برنامه‌ریزی كنیم كه با رفتن و آمدن تحریم و بازیگری دشمن در امر اقتصاد كشور دچار مشكل نشویم. این را صاحبنظران اقتصادی می‌گویند كه این كار ممكن استº ظرفیت‌های داخلی زیاد است و ما این را به‌‌‌صورت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ كرده‌ایم. مسئله تحریم بنابراین این استº ‌اینكه فلان كار را بكنید و نكنید این بیخود است. تحریم باید برداشته شود.
حضور منطقه‌ای ما قطعی است و باعث تقویت دوستان ایران می‌شود
-‌درباره حضور منطقه‌ای ما، نظام ما موظف است طوری رفتار كند كه دوستانش در منطقه تقویت شود. این وظیفه ماست. حضور ما به‌معنای تقویت دوستان‌مان است. نباید كاری كنیم كه وفاداران به جمهوری اسلامی در منطقه تضعیف شوند. حضور ما ثبات‌آفرین است و این در مسئله داعش و امثال آن ثابت شده است. بنابراین حضور منطقه‌ای قطعی است و وجود خواهد داشت. -‌امّا درباره قدرت دفاعیº نظام جمهوری اسلامی حق ندارد وضع دفاعی را طوری قرار دهد كه آدم بی‌عرضه‌ای مثل صدام بیاید شهرهای ما را بمباران كند و هواپیمای میگ ۲۵ او بیاید در آسمان تهران و ما كاری نتوانیم بكنیم. اروپایی‌ها موشك‌هایی به او داده بودند كه از بغداد به تهران می‌رسید.
ما حق نداریم كشور خود را بی‌دفاع بگذاریم
-‌امروز قدرت دفاعی ما طوری است كه دشمنان ما در محاسبات ناگزیرند توانایی‌های ایران را به‌حساب بیاورند. وقتی موشك ما می‌تواند پرنده متجاوز آمریكایی را كه روی آسمان ما آمده ساقط كند و وقتی كه موشك‌های ایران می‌توانند پایگاه عین‌الاسد را آنطور در هم بكوبند دشمن مجبور است در تصمیم‌های نظامی خودش روی این توانایی‌های ایران حساب كند. ما نباید كشور را بی‌دفاع بگذاریم. نباید كاری كنیم كه دشمن جرᅢت كند و ما نتوانیم كاری در مقابل او انجام دهیم.
-‌موضوعی كه زیاد تكرار می‌شود، مسئله برجام است و تعهدات جمهوری اسلامی كه جمهوری اسلامی برخی تعهدات را كنار گذاشت و اخیراً هم بعد از مصوبه مجلس غنی‌سازی ۲۰ درصد از سر گرفته شد.
اصراری به بازگشت آمریكا به برجام نداریمº مسئله ما رفع تحریم‌هاست
-‌نكته اول این است كه بحث می‌كنند آمریكا برگردد به برجامº ما هیچ اصرار و عجله‌ای نداریم كه آمریكا به برجام برگردد. مسئله ما اصلاً ‌این نیست. مطالبه عقلانی ما رفع تحریم‌هاست. این حق غصب‌شده مردم ایران است. وظیفه دارند چه آمریكا و چه اروپا كه آویزان آمریكا هستند این كار را بكنند. اگر تحریم‌ها برداشته شد، ‌بازگشت آمریكا به برجام معنا خواهد داشت. البته مسئله‌ خسارت‌ها هست كه در مرحله بعد مطالبه خواهد شد. امّا اگر تحریم‌ها برداشته نشود ممكن است بازگشت آن‌ها به برجام به ضرر ما هم باشد.
-‌بنده به مسئولین هم در قوه مجریه و هم در قوه مقننه گفته‌ام كه در این زمینه ها با دقت و رعایت كامل ضوابط پیش بروند و عمل كنند.
از ابتدای برجام باید تعهد در مقابل تعهد انجام می‌شد كه نشد
-‌مطلب دوم این است كه تصمیم مجلس و دولت در باب لغو تعهدات برجامی تصمیم درست و كاملاً‌ منطقی و عقلایی و قابل قبولی است. وقتی طرف مقابل به هیچ كدام از تعهدات خود عمل نمی‌كند معنی ندارد جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود عمل كند.
لذا از مدت‌ها پیش برخی تعهدات را لغو كردند و اخیراً هم تعهدات دیگری را كنار گذاشتند. البته چنانچه آن‌ها به تعهدات خود برگردند ما هم برمی‌گردیم.
از ابتدای برجام هم گفتم كارهای ما و تعهدات ما باید متناظر با اقدامات آن‌ها باشد. از ابتدا كه انجام نگرفت ولی حالا باید بشود. -‌شنیدم كه سوال می‌شود بنده در یك برنامه تلویزیونی یك بار گفته‌ام دولت جوان حزب‌اللهی باید سر كار بیاید یك بار هم گفته‌ام به صلاح نیست از مجربین استفاده نشود و این دو با هم جمع نمی‌شود. باید گفت كه این‌ها با هم می‌سازد و منافاتی با هم ندارد.
استفاده از جوانان به این معنا نیست كه كاركشته‌ها را كنار بگذاریم
-‌من اعتقاد راسخ به نیروی جوان دارم و از قدیم این اعتقاد را داشته‌ام. معنایش این است كه در برخی مدیریت‌های مهم كشور از این‌ها استفاده شود. ثانیاً از حوصله و نشاط و ابتكارات جوانان استقبال شود. گاهی جوانی به همه جا مراجعه می‌كند و به ابتكار او توجه نمی‌كنند و به ما رجوع می‌كند. وقتی به كارشناسان نشان می‌دهیم می‌گویند درست است این كار می‌شود انجام بگیرد.
-‌بنابراین هم مسئله مدیریت‌هاست هم استفاده از ابتكارات و فكر جوان‌ها. منتها اینكه می‌گوییم در مدیریت‌ها از این‌ها استفاده شود به این معنا نیست كه نسل قبلی را به‌كلی بشوریم و كنار بگذاریم. بر حسب نیازº یك جا مدیریت جوان یكجا هم مدیریت كاركشته.
-‌امام در اول انقلاب یك جا امام جمعه ۴۰ ساله منصوب كردند كه حقیر بودم، اما در كرمانشاه هم امام جمعه ۸۰ ساله منصوب كردند.
-‌درباره دولت جوان حزب‌اللهی بنده بعداً و در نزدیك انتخابات حرف‌هایی خواهم گفت.
این را هم باید توجه داشت كه برخی افراد میان‌سال مثل جوان‌ها هستند. شهید سلیمانی ۶۰ سال سن داشت امّا مثل جوان‌ها همه جا حركت می‌كرد و از هیچ چیز نمی‌ترسید.
چیزی كه بنده می‌دانم خیلی بیشتر از این‌هاست. گاهی در یك كشوری آن‌قدر تلاش می‌كرد كه آدم از خواندن گزارش‌های مربوط به آن اقدامات خسته می‌شد.
واكسن ایرانی مایه افتخار است
-‌موضوع آخر هم كروناست. اولاً‌ واكسنی كه برای كرونا آماده شد مایه افتخار استº این را انكار نكنند. این مایه عزّت است. در موردی به آزمایش انسانی رسید و موفق بود ،سعی نكنند این را انكار كنند.
-‌برخی همه توانمندی‌ها را انكار می‌كنندº وقتی این سانتریفیوژها را درست كردند چند نفر از بزرگان علمی نامه نوشتند كه مبادا گول این‌ها را نخورید نمی‌توانند این كار را بكنند. ولی دیدید كه به كجا رسید. عین همین اتفاق درباره سلول‌های بنیادی رخ داد. وقتی این كار بزرگ را انجام دادند عده‌ای پیغام می‌دادند كه خیلی این‌ها را باور نكنید. برخی به خود من گفتند خیلی قابل قبول نیست. امّا ما باور كردیم و ده برابر هم پیشرفت كردیم. الان هم واكسن ایرانی كرونا تست انسانی شده است و ان‌شاءا… كامل‌تر خواهد شد و تا الان موفق بوده و بعد از این هم موفق خواهد بود ان‌شاءا…. من از وزارت بهداشت و همه دست‌اندركاران تولید این واكسن تشكر می‌كنم.
ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است
-‌ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است. اگر آمریكایی‌ها توانسته بودند واكسن تولید كنند این افتضاح در كشور خودشان به بار نمی‌آمد.
-‌من واقعاً به این‌ها اعتماد هم ندارم. گاهی می‌خواهند واكسن را روی ملت‌های دیگر امتحان كنند. به فرانسه هم خوشبین نیستیم چون سابقه خون‌های آلوده را دارند. امّا اگر از جایی دیگر كه مطمئن باشد بخواهد وارد كنند اشكالی ندارد.
-‌مراقبت‌های كرونایی باید رعایت شود. مقداری تلفات كم شده كه این هم زیاد است. مردم خیال نكنند دیگر تمام شد. مسئولین هم وظایف خودشان را دنبال كنند.
نكته چهارم در باب كرونا اینكه برخی از افراد تجربه‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند. دارویی درست كرده‌اند و جایی امتحان كرده‌اند و تصدیق شده كه موثر است. با این‌ها مخالفت نشود. نه اینكه هر ادعایی را قبول كنند امّا همان كارهایی كه تᅢیید شده را حمایت كنند.
-‌حرف پایانی به مردم عزیز اینكه روز گذشته ملت ایران در سایه اتحاد و عزم راسخ و در سایه دین‌داری و حضور بهنگام و در سایه مجاهدت توانست این انقلاب عظیم را انجام دهد و این كار بزرگ كه مسیر تاریخ بشر را عوض كرد انجام داد. امروز همان ملت با همان توانایی‌ها، با تجربه‌های بیشتر و با امكانات چندین برابر حضور دارد و می‌تواند بر همه موانع فائق آید.
هم در مسائل تولید و هم ارزش پول و هم مسائل فرهنگی و سیاسی و نظامی این ملت می‌تواند موفق شود.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای رهبر انقلاب: ‌ ورود واكسن آمریكایی و انگلیسی ممنوع است بازگشت آمریكا به برجام بدون رفع تحریم‌ها به ضرر ماست بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.