شماره خبر : 15512
منتشر شده در مورخ : ۱۸ آذر ۱۴۰۱
ساعت : 10:5
قالیباف: واگذاری امور استانی به شورای برنامه ریزی استان‌ها

قالیباف: واگذاری امور استانی به شورای برنامه ریزی استان‌ها

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امور تصدی گری استانها باید به شورای برنامه ریزی استان‌ها واگذار شود و از ظرفیت‌های بخش خصوصی هم استفاده شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۷ آذرماه در جمع استاندار و جمعی از مدیران استان فارس، با تأکید بر این که در برنامه هفتم باید در دو سطح ملی و استانی برنامه ریزی کنیم، افزود: در سطح ملی فقط باید موضوعات ملی پیگیری شود و موضوعات محلی را با همه اختیارات در برنامه هفتم به استان‌ها واگذار کنیم، البته در این تصمیم بیش از ۲۵ سال تاخیر داریم.

وی در بخش دیگری از جلسه خطاب به استاندار فارس تصریح کرد: به خاطر دارید که سال گذشته اعلام کردید که اعتبار تبصره ۱۸ (بودجه ایجاد اشتغال) گره از مشکلات استان باز کرد؟ اما امسال بنا به مسائلی، اعتبار تبصره ۱۸ قانون بودجه به چرخه‌ای برده شد که با وجود گذشت ۹ ماه از سال هنوز یک ریال از آن پرداخت نشده و عملکرد آن صفر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در برنامه هفتم باید بحث مربوط به موضوعات استانی و امور تصدی گری در استان‌ها به شورای برنامه ریزی استان‌ها واگذار شود، تاکید کرد: در سطح ملی فقط باید برای مسائل ملی و کلان کشور تصمیم گیری و گره‌گشایی شود.

دکتر قالیباف با اشاره به استفاده نکردن از ظرفیت بخش خصوصی در طرحهای بزرگ کشور، به یک نمونه در استان فارس اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال چرا باید اتوبان اصفهان- شیراز را با درآمد‌های عمومی کشور بسازیم و از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده نکنیم؟ اگر همین اتوبان اصفهان- شیراز را بخش خصوصی اجرا می‌کرد، در بدترین شرایط طی ۱۵ سال بخش خصوصی سود خود را برداشت می‌کرد و یک اتوبان برای تسهیل آمد و شد مسافران این مسیر در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

وی در همین زمینه افزود: اکنون ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشور خفه شده است و آن‌ها معترض هستند و می‌گویند به پیمانکاران دست دوم تبدیل شده اند در حالی که یکی از افتخارات ما توان کشور در  خدمات فنی است و می‌توانیم با استفاده از آن نه تنها نیاز‌های داخل کشور را برطرف کنیم، حتی کشور‌های منطقه را تحت تاثیر قرار دهیم.

لازم به ذکر است محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در این نشست با اشاره به اینکه مردم استان فارس انتظار دارند عقب ماندگی‌های این استان در قانون بودجه تاحدودی جبران شود، به بیان برخی مشکلات این استان در حوزه‌های مختلف پرداخت. 


 

برچسب ها : قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شورای برنامه ریزی استان‌ها