شماره خبر : 2062
منتشر شده در مورخ : ۸ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : 15:23
العالم؛ نگرانی بین المللی از سرنوشت بازداشت شدگان در عربستان

العالم؛ نگرانی بین المللی از سرنوشت بازداشت شدگان در عربستان

 

سازمان‌های حقوقی درباره اوضاع حقوق بشر در عربستان و سرنوشت بازداشت شدگان و ربوده شدگان در این کشور اظهار نگرانی کردند

 سازمان‌های حقوقی درباره اوضاع حقوق بشر در عربستان و سرنوشت بازداشت شدگان و ربوده شدگان در این کشور اظهار نگرانی کردند و ولیعهد این کشور را به تلاش برای تحکیم سیطره خود بر نظام از طریق اقدامات سرکوبگرانه متهم کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، سازمان بین المللی حقوق بشری ”دموکراسی اکنون“ در پی اعلام موارد فاحش نقض حقوق بشر در عربستان سعودی که طی سال‌های گذشته فاش شده است، درباره سرنوشت بازداشت شدگان و ربوده شدگان در این کشور اظهار نگرانی شدید کرد.
در همین حال صفحه معتقلی الرای (زندانیان اندیشه) اعلام کرد رژیم عربستان سعودی در موج بازداشت‌های اخیر بیش از دوازده نفر را بازداشت کرده است.
پایگاه سعودی لیکس نیز محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را به تقویت حکومت خود از طریق شیوه‌های سرکوبگرانه برای تشدید سیطره خود بر نظام و استفاده ابزاری از قوه قضائیه به عنوان ابزار سرکوب برای ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان و زندانیان سیاسی متهم کرد.
فادی السید گزارشگر العالم با اشاره به افزایش نگرانی سازمان‌های بین المللی درباره سرنوشت بازداشت شدگان و ربوده شدگان در عربستان سعودی افزود: سازمان بین المللی حقوق بشری ”دموکراسی اکنون‌“ محمد بن سلمان را به استفاده از زندان‌های سری کشور برای انجام تخلفات و ارتکاب جنایات به دور از چشم رسانه‌ها و نگرانی از افشا شدن این جنایات متهم و تاکید کرد رژیم سعودی مانع از پخش تصاویر جنایات علیه بازداشت شدگان در زندان‌های سری می‌شود، زیرا این زندان‌ها زیر نظر سازمان امنیت کشور هستند که این سازمان نیز به نوبه خود با بن سلمان در ارتباط است.
در ادامه گزارش آمده است: آنچه باعث افزایش نگرانی سازمان‌های بین المللی شده این است که رژیم سعودی موجی از بازداشت‌ها علیه فعالان حقوق بشری به راه انداخته است و آن‌ها را به ارتباط با فعالان در خارج از کشور متهم می‌کند. صفحه معتقلی الرای ضمن اعلام خبر این بازداشت ها، مخالفت خود را با ادامه اینگونه بازداشت‌های ظالمانه علیه صاحبان فکر و اندیشه‌های آزاد و طرح اتهامات دروغین علیه وبلاگ نویسان و فعالان فضای مجازی اعلام کرد. این صفحه همچنین موضوع محاکمه‌های سری را که از بارزترین موارد نقض حقوق بشر به دست مقامات سعودی علیه زندانیان اندیشه به شمار می‌رود مطرح کرد و از مقامات خواست همه بازداشت شدگان بخصوص روزنامه نگاران و اصحاب رسانه و افراد مسن را که ظالمانه بازداشت شده اند آزاد کنند.
در ادامه گزارش آمده است: پایگاه سعودی لیکس نیز اعلام کرد هدف برنامه‌های بن سلمان برای اصلاح دستگاه قضایی تثبیت نظام ظلم و جور در عربستان و تحکیم سیطره بر دستگاه قضایی است. کارشناسان حقوقی به این پایگاه گفتند با توجه به موارد مداوم نقض حقوق بشر و آزادی بیان، نظام قضایی، نظامی عادل نیست.
منبع: خبرگزاری صداوسیما

برچسب ها : عربستان حقوق بشر بازداشت شدگان