شماره خبر : 25799
منتشر شده در مورخ : ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
ساعت : 23:24
رئیسی چه سوغاتی‌ از نیویورک آورد؟/بازگشت‌ ۳۵۰۶ لوح مصادره‌شده توسط آمریکا پس از ۸۵ سال

رئیسی چه سوغاتی‌ از نیویورک آورد؟/بازگشت‌ ۳۵۰۶ لوح مصادره‌شده توسط آمریکا پس از ۸۵ سال

 

 دولت سیزدهم طی دو سال اخیر بارها در مجامع بین‌المللی مانند دادگاه لاهه استرداد این الواح را با اهتمام ویژه‌ پیگیری کرده و خواستار آن شده تا میراث‌ تاریخی ملت را به کشور برگرداند و نهایتا پنجمین محموله الواح در قالب ۳۵۰۶ لوح بسته‌بندی شده، پس از بیش از ۸۵ سال از سوی هیات ایرانی به کشور برمی‌گردد. 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، رئیس‌جمهور کشورمان ۲۷ شهریور ماه برای دومین بار به‌منظور شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد.

حضور هیأت‌ بلندپایه دیپلماتیک ایران بازتاب‌های زیادی در عرصه رسانه به همراه داشت و در حاشیه این سفر رایزنی‌های زیادی هم در حوزه‌های گوناگون صورت گرفت.

آیت‌الله رئیسی امسال در حالی در ‎سازمان ملل سخنرانی کرد که پروژه انزوای بین‌المللی جمهوری اسلامی در سایه دیپلماسی فعال دولت سیزدهم مفتضحانه شکست خورده و دارایی‌های بلوکه شده کشور در دسترس قرار گرفت و ایران رسماً‌ به عضویت دو سازمان مهم اقتصادی شانگهای و بریکس درآمده است‌.

رویکرد متعادل و متوازن دولت در صحنه‌ دیپلماسی، گشایش‌های زیادی را در عرصه خارجی و استیفای حقوق مردم در پی داشته است؛ به‌گونه‌ای که دولت آیت‌الله رئیسی با دیپلماسی عزتمندانه، نگاه جهانیان را به راهبرد دیپلماسی جمهوری اسلامی تغییر داد و رویکرد مختصات دیپلماتیک ایران را از رویکرد غرب‌محور مبتنی بر التماس و مذاکره به دیپلماسی مبتنی بر عملگرایی از موضع اقتدار بازتعریف کرد که سفرهای مهم رئیس دولت به کشورهای مختلف و امضای صدها سند و توافقنامه، مؤید این امر است.

دیپلماسی پویای دولت سیزدهم بر پایه اصل احترام متقابل و عزت و استیفای حقوق ملت، در نیویورک هم اتفاقات بی‌سابقه‌ای را رقم زد که مهم‌ترین آن خبری‌ است که در آستانه بازگشت رئیس‌جمهور منتشر شده؛ خبری مبنی بر آنکه هیأت ایرانی با دست پُر به کشور بازخواهند گشت.

 

رئیسی چه سوغاتی‌ از نیویورک آورد؟/ بازگشت‌ ۳۵۰۶ لوح مصادره‌شده توسط آمریکا بعد از ۸۵ سال

 

اما شاید برای خیلی‌ها سوال شده باشد که این خبر خوش و مهم چیست؟

بیش از ۸۵ سال از خروج گِل‌نبشته‌هایی که فقط برای مطالعه در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار گرفته بود می‌گذرد و حالا با بعد ده‌ها سال رایزنی‌های وزارت امور خارجه و میراث فرهنگی به موطن اصلی خود بازمی‌گردند؛ الواح هخامنشی که در تخت جمشید پیدا شده بود و جهت بررسی و یک دوره مطالعاتی سه ساله و به امانت به آمریکا فرستاده شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دولت آمریکا مانع از استرداد آنها شد.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار حوزه دولت ایرنا، اکنون ۳۵۰۶ لوح در پنجمین مرحله استرداد با رایزنی دولت سیزدهم به خاک مادری بازمی‌گردند؛ لوح‌هایی با محتوای مدیریت منابع راه‌ها، روابط اجتماعی، مایحتاج اساسی زندگی، دستمزدها، اقتصاد جامعه هخامنشی به خط میخی و زبان عیلامی و آرامی که در ۹ صندوق هر کدام به وزن ۷۵ کیلوگرم از طریق هواپیمای حامل هیأت‌ ایرانی وارد خاک کشور خواهند شد.

پس از آزادسازی منابع بلوکه شده، اکنون شاهد آزادسازی لوح‌های هخامنشی مصادره‌ شده هستیم که آمریکا با دیپلماسی عزتمندانه دولت سیزدهم اجازه استرداد آنها را به کشور داده که برگ زرین‌ و نقطه عطف دیگری در دیپلماسی آیت‌الله رئیسی است.

این لوح‌ها با رایزنی‌های گسترده و فشرده وزارت امور خارجه، مرکز امور حقوق بین الملل ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی در هماهنگی با مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو که سال ۹۸ وعده انتقال آن‌ها به ایران را داده بودند اما فرایند صدور مجوز آن توسط خزانه‌داری آمریکا به بهانه‌ کرونا دچار تعلل شد، به کشور بازمی‌گردند.

پس از صدور مجوز خزانه‌داری آمریکا قرار شد محموله آماده شده در یک کشور ثالث تحویل نمایندگی کشورمان شود اما به بهانه تحریم‌ها با کارشکنی وزارت خارجه فرانسه و آلمان و عدم همکاری شرکت‌های هواپیمایی‌ و بیمه‌ای مواجه و نهایتاً مقرر شد محموله توسط مؤسسه شرق‌شناسی به نمایندگی کشورمان در نیویورک تحویل داده شود تا در زمان برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل از طریق هواپیمای حامل هیأت ایرانی به کشور بازگردانده شوند.

اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد ماجرای این لوح‌ها از این قرار است که باستان‌شناسان الواح را در سال ۱۳۱۳ شمسی در تخت جمشید کشف کردند و این لوح‌ها با موافقت دولت وقتِ ایران در ۵۰ صندوق چوبی شامل حدود ۲۰۰۰ جعبه‌ مقوایی و چند پیت نفتی که در تخت جمشید به پارافین آب‌ شده آغشته شده بودند، از طریق بوشهر به آمریکا و برای مطالعه و بررسی به دانشگاه شیکاگو امانت داده شد و قرار بود بعد از اتمام‌ مطالعات هم به ایران مسترد شود.

در همان زمان، قرارداد و موافقت‌نامه‌ای نیز تدوین شد که در آن آمده بود «ایران لوح‌هایی گلی را برای خوانش‌ و رمزگشایی به امانت به دانشگاه شیکاگو که مشغول کاوش تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) است، می‌سپارد».

 

رئیسی چه سوغاتی‌ از نیویورک آورد؟/ بازگشت‌ ۳۵۰۶ لوح مصادره‌شده توسط آمریکا بعد از ۸۵ سال

 

استرداد ۳۹ هزار و ۲۶۲ قطعه لوح در ۴ مرحله و طی ۸۵ سال

اسفند ۱۳۱۱ شمسی در کاوش‌های باستان‌شناسی روی تخت جمشید، حدود ۳۰ هزار لوح گِلی مربوط به دوره هخامنشی به خط میخی کشف شد که تعداد پُرشمار این الواح، محتوای متنوع، منسجم و دست نخورده بودن آن‌ها در طی دو هزار و پانصد سال و کشف یک‌باره این مجموعه، آن را بسیار منحصر به فرد کرده است؛ این مجموعه شامل ۲ هزار و ۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط میخی و زبان عیلامی و تعداد ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط میخی و زبان آرامی است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار خبرنگار ایرنا قرار گرفته، بعد از مطالعه و انتشار نتایج مطالعات صورت گرفته روی این الواح در قالب چند کتاب، استرداد آن‌ها آغاز شد که تاکنون بخشی از لوح‌ها در چهار مرحله به ایران برگردانده شده‌اند: سال ۱۳۲۷ شمسی (۱۷۹ قطعه)، سال ۱۳۲۹ شمسی (۳۷هزار قطعه)، سال ۱۳۸۳ شمسی (۳۰۰ قطعه) و سال ۱۳۹۸ شمسی (۱۷۸۳ قطعه)؛ گرچه بازگشت بخش چهارم الواح به کشور شرایط پیچیده‌تری داشت و اسرائیل بنا داشت تا لوح‌های هخامنشی را به عنوان غرامت یک حمله انتحاری از سوی مبارزان فلسطینی مصادره کند که برای آن پرونده معروف «جنی روبین» را علیه ایران تشکل داد و لابی صهیونیست‌ها هم در این زمینه کاملاً مصمم بود الواح ایرانی را به نفع خانواده قربانیان آن واقعه مصادره کند اما نهایتاً پیگیری‌های ایران مانع آن شد و تیر رژیم صهیونیستی برای غارت لوح‌های هخامنشی به سنگ خورد.

 

 

دولت سیزدهم در طی دو سال اخیر بارها در مجامع بین المللی مانند دادگاه لاهه استرداد این الواح را با اهتمام ویژه‌ پیگیری کرده و خواستار آن شده تا میراث‌ تاریخی ملت را به کشور برگرداند و نهایتا پنجمین محموله الواح در قالب ۳۵۰۶ لوح بسته‌بندی شده، پس از بیش از ۸۵ سال از سوی هیات ایرانی به کشور برمی‌گردد.

به گفته کارشناسان این الواح به نسبت لوح‌هایی که در مراحل قبل وارد کشور شده اند سالم‌تر بوده و قابل خواندن هستند.

بی‌تردید می‌توان این دستاورد فرهنگی و تمدنی و استیفای حقوق ملت ایران را در کنار دیگر دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به نیویورک، از دفاع قاطع او از ساحت قرآن و روشنگری درباره پُشت‌پرده تحرکات افراطی‌ غرب علیه مقدسات‌ و نظام خانواده، تا اعلام قاطع صریح‌ مواضع ایران در زمینه‌های مختلف از مذاکرات رفع‌تحریم‌ها تا نقش آفرینی در گسترش صلح و مبارزه با تروریسم‌ و توصیه‌های او به رسانه‌ها برای آزادی‌خواهی و حق‌گویی‌ و لزوم حفظ استقلال نهادهای ورزشی‌ در برابر سیاست‌بازی قدرت‌های سلطه‌طلب، ثمره ماندگار دولت سیزدهم در صحنه دیپلماسی با پایداری و ایستادگی و پرهیز از دیپلماسی التماسی دانست که تلاش کرد پرونده استرداد الواح هخامنشی را ببندد.

برچسب ها : انقلاب اسلامی ایران سازمان ملل متحد نیویورک دادگاه لاهه اسرائیل دانشگاه شیکاگو آلمان