شماره خبر : 25813
منتشر شده در مورخ : ۱ مهر ۱۴۰۲
ساعت : 7:32
شهادت بزرگ پاسدار حریم شیعه!

شهادت بزرگ پاسدار حریم شیعه!فردا؛ هشتم ربیع الاوّل، سالروز شهادت پیشوای یازدهم، امام عسکری علیه السّلام است، امام بزرگواری که از دوران کودکی بهمراه پدر به رنج تبعید و محاصره در پادگانهای نظامی خلفای عبّاسی گرفتارشد، امّا باوجود کوتاهی دوران امامتش توانست مسئولیت سنگین آماده سازی جامعه اسلامی برای درک عصر غیبت و تداوم اسلام ناب را بخوبی بانجام رساند.
عصر امامت ائمه معصومین علیهم السّلام را می توان به سه دوره تقسیم کرد:
1-دوره 120 ساله ای که با غصب جانشینی رسول خدا صلی ... علیه و آله و سلّم آغاز می شود و تا انقراض حکومت ضدّ اسلامی بنی امیه در سال 132 هجری ادامه دارد. در این دوره شیعیان اندک، به شدت تحت فشار و در محاصره اقتصادی قرار داشتند.    ‌
2-دوره 130 ساله ای که با سرنگونی بنی امیّه و استقرار حکومت بنی عبّاس آغاز شد و تا پایان غیبت صغری در سال 329 هجری ادامه یافت، در اوایل این دوره امام صادق علیه السّلام توانستند با بهره گیری از فرصت  دست به دست شدن حکومت زمینه را برای تربیت شاگردانی برجسته، معرفی بیشتر مکتب تشیع و هدایت تعداد بیشتری از مردم به این مکتب فراهم کنند و با تعیین نمایندگانی از سوی خود به سازماندهی شیعیان بپردازند، اقدامی که بوسیله امامان بعدی نیز دنبال شد.
3-عصر غیبت کبری که با غائب شدن آخرین امام معصوم، علما و مجتهدین بعنوان نایبان عام امام به حفظ مکتب و اداره شیعیان می پردازند.
در دوره دوّم عصر امامت، مسئولیت سنگین آماده سازی جامعه شیعه برای درک عصر غیبت عمدتاً برعهده امام یازدهم علیه السّلام قرار داشت ، امّا خلفای عبّاسی که بخوبی از اخبار و روایات مربوط به ظهور منجی موعود از نسل این بزرگوار مطلع بودند بسیار بر ایشان سخت می گرفتند و با محصور کردنشان در پادگان نظامی تلاش داشتند تا ارتباط شیعه را با امام خود بکلی قطع کرده و با نابودی فرزند امام خیال خود را از ظهور منجی راحت کنند، امّا امام علیه السلام با فعالتر کردن و گسترش شبکه سرّی وکالت که از زمان امامت امام صادق علیه السلام تاسیس شده و کار برقراری ارتباط ائمه علیهم السّلام با شیعیان و دریافت وجوهات شرعی و رفع حوائج آنان را به عهده داشت اهداف زیر را محقق فرمود:
1-خنثی سازی دسیسه های حکّام عباسی برای قطع ارتباط امام با شیعیان و جبران دشواری ارتباط مستقیم آنان.
 ‌2-نشر فرهنگ و معارف اسلامی و هدایت شیعیان در اقصی نقاط سرزمینهای اسلام و حفظ اسلام ناب از نحراف.
3-آماده کردن مردم برای شرایط عصر غیبت امام معصوم و پذیرش علمای مورد وثوق بعنوان جانشینان امام و رهبران جامعه شیعی.
باین ترتیب با تفضّلات الهی، این امام بزرگوار با تلاشی طاقت فرسا در مدت کوتاه امامت 6 ساله خود که نیمی از آن در زندان گذشت، توانست ضمن حفظ تنها ذخیره خداوند برای نجات انسانها و معرفی او به یاران خاص و مورد اعتماد خود، ساختاری مستحکم برای حفظ اسلام ناب و جلوگیری از انحراف شیعیان بوجود آورد. امّا خلفای عبّاسی که باوجود آگاهی از نقش امام عسکری علیه السلام در تداوم امامت معصومین و حفاظت از اسلام حقیقی، نتوانسته بودند مانع انجام تکالیف الهی ایشان شوند بالاخره آن امام بزرگوار را با زهری کشنده، در 28 سالگی به شهادت رساندند.
شهادت جانسوز یازدهمین اختر آسمان امامت و ولایت را به فرزند بزرگوار ایشان امام زمان عجلا... تعالی فرجه و شیعیان جهان بویژه هموطنان عزیز تسلیت می گوئیم وشفاعت آن بزرگوار را در آخرت از پروردگار بزرگ مسئلت داریم .
موسوی زاده

برچسب ها : شهادت روز پاسدار سالروز شهادت پیشوای یازدهم امام عسكری علیه السّلام