شماره خبر : 27206
منتشر شده در مورخ : ۱۷ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 11:41
پیش از عزیمت به تاجیکستان/ رئیسی: توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه در دستور کار دولت است

پیش از عزیمت به تاجیکستان/ رئیسی: توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه در دستور کار دولت است

 

رئیس‌جمهور گفت: ارتقای روابط با کشورهای همسایه و همسو اولویت اصلی سیاست خارجی دولت است.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی پیش از عزیمت به تاجیکستان طی سخنانی اظهار کرد: ارتباط با کشورهای همسایه، همسو و مسلمان از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی ما است.

وی افزود: کشورهای آسیای میانه ظرفیت قابل توجهی دارند و توسعه روابط با این کشورها در دستور کار دولت است.

وی ادامه داد: آمار و ارقام نشان می‌دهند که سطح روابط ایران و تاجیکستان ارتقا یافته و متفاوت از پیش از دولت سیزدهم است. این سفر در جهت تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور دوست، برادر و همزبان انجام می‌شود.

رییس‌جمهور همچنین گفت: سفر به تاشکند به دعوت رئیس‌جمهور ازبکستان که ریاست دوره‌ای سازمان همکاری‌های اکو را هم بر عهده دارد خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: پیوند اقتصادی بین اعضای اکو مهمترین محور نشست در شانزدهمین اجلاس سازمان همکاری‌های اکو خواهد بود.

وی با بیان این‌که « مردم دنیا از اقدامات سازمان‌های بین‌المللی کاملا ناامید شده‌اند» افزود: رایزنی‌ها جهانی برای مظلومان باید به ایجاد یک نظم عادلانه جهانی منتهی شود که در سایه آن ظالم به کیفر برسد و صدای مظلومان هم شنیده شود.

رئیس‌جمهور یادآور شد: در سفر قبلی به پایتخت تاجیکستان، گره‌هایی از مسائل بین دو کشور باز شد که نتیجه آن توسعه روابط سیاسی،‌ اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور بود.

وی با اشاره به این‌که «میزان تعاملات تجاری ایران در دولت سیزدهم با کشور تاجیکستان، با قبل از آن قابل مقایسه نیست» ادامه داد: در این سفر اسنادی به امضا می‌رسد که تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور دوست، برادر و هم‌زبان را به‌دنبال خواهد داشت.

 

برچسب ها : سفر رئیسی به تاجیکستان سيدابراهيم رئيسي رئیس‌جمهور