شماره خبر : 27463
منتشر شده در مورخ : ۲۷ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 12:23
رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در خوزستان

رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در خوزستان

 

 سرپرست اداره کل شیلات خوزستان با اشاره به پایان فصل برداشت میگو در سطح مزارع خوزستان از رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

مرتضی سوری در این باره اظهار کرد: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان به پرورش میگو اختصاص یافت و میزان برداشت میگو از ۶۱۱ استخر فعال با رشد ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته به یک هزار و ۷۱۸ تن رسیده است.

وی افزود: گونه میگوی مورد پرورش در استان، گونه وانامی است و میانگین وزن انفرادی میگوی صید شده با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای جهانی نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد و متوسط میزان تولید در هر هکتار ۳۵ درصد رشد داشته است.

سوری به اراضی مستعد ساحلی و وجود ظرفیت آب‌های نامتعارف برای ایجاد مجتمع‌ها و مزارع پرورش میگو و همچنین اهمیت توسعه صنعت تکثیر و پرورش میگو در استان خوزستان با ورود بخش خصوصی به این عرصه اشاره کرد و تکثیر و پرورش میگوی آب شور را یکی از ظرفیت‌ها و زمینه‌های اصلی سرمایه‌گذاری و برنامه‌های توسعه‌ای آبزی‌پروری استان دانست.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان بیان کرد: در راستای رونق، رشد و شکوفایی پایدار صنعت پرورش میگوی خوزستان با هدف افزایش تولید، اشتغالزایی، ایجاد امنیت غذایی، ارز آوری و دستیابی به تولید بیش از ۵ هزار تن میگوی پرورشی در افق ۱۴۰۴ حمایت و اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اصلاح و تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های پرورش میگوی استان به جد پیگیری می‌شود.

وی با تاکید بر سلامت و کیفیت بالای میگوی تولیدی در استان خوزستان، مقصد اصلی صادرات آبزیان را عمدتاً کشورهای جنوب شرق آسیا، کشورهای عربی و نیز کشورهای اروپایی عنوان کرد و گفت: بخشی از محصولات تولیدی نیز به تدریج در بازارهای داخلی توزیع و به مصرف می‌رسد.

سوری ذخیره‌سازی ۸۳ میلیون قطعه پست لارو و بچه میگو نرسری‌شده در مزارع پرورشی، رعایت توصیه‌های کارشناسی، بهبود مدیریت آب و غذادهی و همچنین رعایت دستورالعمل‌ها و اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای از سوی بهره‌برداران و پرورش‌دهندگان میگو در طول دوره پرورش را از جمله اقدامات موثر مدیریتی صورت گرفته در دوره پرورشی میگوی امسال مطرح کرد.

 

برچسب ها : استانی-اقتصادی شيلات ميگو آبزي‌پروري