شماره خبر : 5656
منتشر شده در مورخ : ۱۰ مهر ۱۴۰۰
ساعت : 20:36
استان در انتظار حذف مدیران پروازی ناکارآمد و بی انگیزه!

استان در انتظار حذف مدیران پروازی ناکارآمد و بی انگیزه!


                                                     
از اولین روزهای برقراری ارتباط رئیس جمهور جدید با مسائل استان خوزستان، بحث مدیران پروازی به عنوان یکی از عوامل مهم ناکارآمدی مدیریتی و عقب ماندگی استان مطرح شده و در جلسه شورای اداری استان که در 6 شهریور در اهواز تشکیل شد ایشان به صراحت از ضرورت حذف مدیران پروازی از چرخه مدیریتی استان و استقرار مدیران با توجّه به شرایط استان و برای رفع مشکلات موجود تاکید کرد و استاندار خوزستان نیز در برنامه تلویزیونی اخیر خود از غیر قابل پذیرش بودن وجود مدیران پروازی در خوزستان خبر داد. امّا باید گفت که سالها است مردم استان چشم انتظارند تا رفع این مشکل دیرپا را که به عنوان یکی از مهمترین عوامل عدم توفیق برنامه‌ها و عقب ماندگی استان خوزستان مطرح است مشاهده کنند.                        
‌اگر چه برای رفع این مشکل در دولتهای گذشته نیز مقرراتی وضع شده، امّا به دلیل ذینفع بودن مجریان و افراد ذی نفوذ، هیچگاه این مقررات به درستی اجرا نشده است. 
برعکس همیشه با افزایش تعداد مدیران پروازی که ضمن استفاده از مزایای ماموریت در مناطق محرومتر، با کمترین بهانه، حضور خود را در تهران یا مراکز مرفه توجیه می کردند، مواجه بوده ایم. بخاطر داریم که اوج مخالفت با مدیران پروازی در سال 95 و پس از افتضاح آتشسوزی که در پتروشیمی بندر امام رخ داد، مدیریت پروازی از عوامل اصلی آن تشخیص داده شد و بعد از آن نیز طبق معمول و بصورت نمایشی وزیر مربوطه بخشنامه ممنوعیت تصدی مدیران پروازی را صادر کرد امّا در حالیکه بعضاً اسامی برخی از این مدیران و از جمله مدیران ساکن امریکا و دیگر کشورهای خارجی از رسانه ها نیز منتشر شد، اقدام چندانی در این مورد صورت نگرفت.  ‌
به آثار سوء زیانبار ناشی از عدم حضور فیزیکی و واقعی مدیران و یا عدم اقامت خانواده آنها در محل ماموریت و هزینه های سنگینی که از این بابتبر ملّت تحمیل می شود و به قوانین و مقرّرات و بخشنامه های متعدّدی که مدیران را به اقامت در محل ماموریت موظف می کند، بارها اشاره کرده ایم امّا ارجحیت روابط بر ضوابط از یک طرف و عدم وجود نظام یا اراده ای که بتواند و یا بخواهد دامنه انتخاب مدیران را به خارج از محدوده وابستگان و آشنایان و ... گسترش دهد موجب شده است که مدیران انتخابی شرایط خود را بر نظام تحمیل و با بهانه ها و توجیهاتی غیرقابل قبول از انتقال خانواده و استقرار در محل ماموریت خودداری کنند. 
تجربه نشان داده است که جز در موارد استثنائی، اقامت مدیران در محل ماموریت تنها با انتخاب مدیران کارآمد و دلسوز بومی که دور شدن از مراکز سیاسی و مرفه و زندگی در کنار مردم محروم برایشان دشوار نیست، میسّر است و لذا انتظار می رود که دولت مردمی سیزدهم با اولویت جذب مدیران و نخبگان بومی و نیز جدیت در اجرای مقرّرات مربوط به اقامت مدیران و خانواده‌های آنان در محل ماموریت به این مشکل دیرپا خاتمه دهد.ان شاءا... .
موسوی زاده
1400/07/11

برچسب ها : مدیران پروازی خوزستان نخبگان بومی