شماره خبر : 6406
منتشر شده در مورخ : ۱۷ آذر ۱۴۰۰
ساعت : 8:38
سنای آمریکا با فروش ۶۵۰ میلیون دلار موشک پیشرفته به ریاض موافقت کرد

به دنبال درخواست عربستان

سنای آمریکا با فروش ۶۵۰ میلیون دلار موشک پیشرفته به ریاض موافقت کرد

مجلس سنای آمریکا با اکثریت آرا قطعنامه ممنوعیت فروش ۲۸۰ موشک میان برد پیشرفته "هوا به هوا" به عربستان را رد کرد.

به نقل از روسیا الیوم، این قطعنامه که با ۶۲ رای مثبت و ۲۵ رای مخالف روبرو شد، شامل ۲۸۰ موشک هوا به هوای پیشرفته میان برد از نوع (إی.آی.إم-۱۲۰سی-۷ / سی-۸) و ۵۹۶  راکت انداز (إل.إی.یو-۱۲۸) است.

علاوه بر این لایحه مذکور شامل کانتینرها، تجهیزات پشتیبانی، قطعات یدکی و فنی مهندسی ارائه شده توسط دولت آمریکا و پیمانکاران است.

این طرح را رند پال و مایک لی، دو قانونگذار جمهوری‌خواه، به همراه برنی سندرز که بیشتر با دموکرات‌ها همراه است، ارائه کردند. نشریه هیل نوشت، سناتور پال روز سه‌شنبه اعلام کرد که نقش عربستان در جنگ داخلی یمن، از جمله از طریق محاصره هوایی و دریایی یمن،  «نفرت انگیز» است.

۱۹ نوامبر گذشته، سه تن از اعضای سنا اعلام کردند که گروهی از اعضای این مجلس با اولین معامله تسلیحاتی بزرگ به عربستان در دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بخاطر دخالت ریاض در جنگ یمن، مخالف هستند.

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که به شدت با قطعنامه سنا در ممانعت از فروش ۲۸۰ موشک هوا به هوای میان برد به عربستان مخالف است زیرا تصویب این قطعنامه توسط سنا "تعهد جو بایدن برای حمایت و دفاع از شریک خود در زمان افزایش حملات موشکی و پهپادی در عربستان را تضعیف می‌کند".

جنگ یمن که سازمان ملل از آن به عنوان بدترین بحران انسانی در جهان یاد می‌کند، فروش تسلیحات به عربستان را که رهبری ائتلاف عربی را عهده دار است زیر ذره بین برده است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال سه شنبه به نقل از مقامات آمریکایی و سعودی نوشت که مهمات عربستان برای دفاع از خود در برابر حملات پهپادی و موشکی انصارالله رو به اتمام است و عربستان از ایالات متحده، و متحدانش در خلیج فارس و اروپا برای تامین مجدد این مهمات درخواست کمک کرده است.

برچسب ها : آمريكا موشک پیشرفته ریاض