شماره خبر : 10810
منتشر شده در مورخ : ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
ساعت : 13:26
معاون وزیر کار: تصویب بسته تشویقی کارفرمایان در مراحل پایانی قرار دارد

معاون وزیر کار: تصویب بسته تشویقی کارفرمایان در مراحل پایانی قرار دارد

 

 معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بسته تشویقی جدید کارفرمایان برای جذب نیروهای جدید در مراحل پایانی تصویب در دولت قرار دارد که جزئیات آن پس از تصویب نهایی اعلام می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا ، محمود کریمی بیرانوند در نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعضای اتاق بازرگانی اردبیل با بیان اینکه در تعیین نرخ دستمزد توسط شورای عالی کار، نمایندگان بخش کارگری و کارفرمایی خودشان به توافق رسیدند، گفت:برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ۱۹ اسفند پارسال نرخ افزایش دستمزد کارگران در سال جدید تعیین شد که این خود بالاخره آرامشی به بخش خصوصی داد و خیلی زودتر از پایان سال دوستان در شورای عالی کار به جمع‌بندی رسیدند.

وی با بیان اینکه دولت در تعیین نرخ افزایش دستمزد کارگران در شورای عالی کار فقط نقش قاضی، داور و هماهنگ کننده را داشت، افزود: خود نمایندگان کارگری و کارفرمایی در این باره بحث می‌کنند و با توجه به شرایط و پیش‌بینی که از سال آینده می‌کنند، خودشان به یک نرخ می‌رسند.

وی در عین حال گفت: البته دولت هم چانه‌زنی و صحبت می‌کند ولی دولت تعیین کننده نیست و فضا کاملاً رقابتی و چالشی است.

کریمی بیرانوند در ادامه با بیان اینکه اثر افزایش دستمزدها بر حوزه تورم برخلاف آنچه گفته می‌شود، به لحاظ علمی در کشور ایران اثبات نشده است و گزارش سازمان جهانی کار  نیز بر این نکته تاکید دارد

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید بر حمایت از بخش خصوصی در خصوص تعیین نرخ دستمزد گفت: این کار هم مبنای علمی و هم مبنای عملی داشت. اثر افزایش دستمزدها بر حوزه تورم برخلاف آنچه که گفته می‌شود به لحاظ علمی در کشور ایران اثبات نشده است و گزارش"ILO"سازمان جهانی کار بر این نکته تاکید دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات و مبناهای علمی که در کشور وجود دارد، چرخه دستمزد - تورم خیلی در ایران اثبات نشده است، در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای اتاق در این خصوص خاطرنشان کرد: البته نرخ دستمزد بین ۱۰ درصد یا هشت درصد اثراتی دارد که چند و چون آن محل بحث است و منتهی منظور اثر موثر است. چون  بعضی از دوستان در مصاحبه‌هایشان تا ۵۰ درصد هم می‌گفتند که این رقم اصلا مبنای علمی دقیقی ندارد.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از سوی دیگر بر اساس آنچه در فضای اقتصاد دیده می‌شود، افزایش دستمزد به لحاظ علمی تقاضای موثر را افزایش می‌دهد و در نهایت می‌تواند فروش محصولات را هم افزایش دهد.

 وی یادآورشد: با توجه به طرح مردمی‌کردن یارانه‌ها امسال بالاخره یک مقدار افزایش قیمت بر اساس این طرح خواهیم داشت و اگر درصد افزایش قیمت دستمزد بیشتر از سال‌های گذشته نبود، این قشر شاید امسال آسیب جدی می‌دید.

کریمی خاطرنشان کرد: در مجموع از جهات مختلف این تصمیم چندان غیرمنطقی نبود ولی در عین دولت بسته تشویقی را به طور جدی پیگیری می‌کند و کمیسیون اجتماعی همه حمایت‌های لازم را کرده و نگرانی بخش خصوصی را از این بابت برطرف می‌کنیم.

برچسب ها : وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی محمود کریمی بیرانوند