شماره خبر : 12886
منتشر شده در مورخ : ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ساعت : 19:48
راوی گفت: تزریق دز مهربانی در داروخانه  و استقبال مردم

راوی گفت: تزریق دز مهربانی در داروخانه  و استقبال مردم

یادداشت هائی از سفر به تهران
 راوی برای انجام کار ضروری سفر چند روزه ای به تهران داشت که طبق معمول در این مدت نکاتی که به نظر می‌رسد انعکاس آنها مفید باشد در قالب یادداشت‌هایی، تقدیم مخاطبان عزیز می شود :
در مسافرت با هواپیما، بادبزن فراموش نشود
قبل از هر چیز، وضعیت هواپیما و اوضاع و احوال حاکم بر آنها که موجبی برای گرفتار شدن و در عین حال اجحاف به مردم است، گفتنی و قابل طرح است. از جمله تاخیرها به انواع مختلف. مثلاً پرواز ما برای رفتن به تهران با 6 ساعت تاخیر انجام شد، آن  هم با کلی دعا برای لغو نشدن. ناگفته نماند علاوه بر گرانی قیمت بلیط، گیر آوردن آن هم کلی درد سر دارد، چون به هر سایت مراجعه می شود، ندارند و باید با زحمت زیاد بلیط تهیه شود. برای برگشتن به اهواز هم همین وضع را داشتیم و بلیط با دردسر فراهم شد. ابتدا خوشحال شدیم که دیدیم سوار شدن به هواپیما تاخیر نداشت، اما وقتی سوار شدیم، بیشتر از نیم ساعت در هواپیما بودیم و معلوم نیست چرا فرمان پرواز صادر نمی شد، کولرها هم خاموش بود و مسافران از گرما در عذاب بودند، به خصوص بچه ها که طاقت نداشتند و گریه می کردند. خلاصه توفیق پیدا نکردیم که پرواز بدون تاخیر داشته باشیم. از این رو توصیه می شود در مسافرت با هواپیما، بادبزن برای همچون مواقعی که در هواپیما حبس می شوید، همراه داشته باشید.
مدیریت مجالس عزاداری با رعایت صرفه جوئی در برق و نبستن راهها  ‌
نکته دیگر، تفاوت مجالس عزاداری بین تهران با اهواز بود. اولاً با توجه به صرفه جوئی در مصرف برق، مجالسی که در خیابان ها برگزار می شود، مثل مانور باران نیست و روشنایی آنها منحصر به چند نور چراغ های روی پایه شهرداری است و بر خلاف اینجا پروژکتور و نور افکن مشاهده نمی شد که از نظر ما خیلی جالب بود.
ثانیاً مجالس طوری برنامه ریزی و مدیریت می شد که خیابان کاملاً بسته نمی شود و با هدایت نیروهای راهنمایی و رانندگی راه برای عبور خودروها باز است. حتی کامیون های حمل زباله هم در تردد بودند و مثل ما بهانه‌ای برای ماندن زباله ها  ‌نبود.  ‌
آب باران در خیابانها نمی ماند
مورد دیگری که در تهران جلب توجه می کند، دادن شیب به خیابانهاست بطوری که آب باران به جوی وسط یا کنار خیابان هدایت می شود و با وجود بارش های شبانه، صبح قطره ای آب مانده از باران شب گذشته دیده نمی شد و حیرتیم که چرا مسئولان شهری ما که مرتب به تهران سفر می کنند، از چنین طرحی در اهواز حتی در مناطق جدید بهره نمی برند.
پارک های محله ای با فضاهای ورزشی و هنری
وجود پارک های محله ای هم کار قشنگی است که در تهران دیده می شود، البته پارک به معنای واقعی و نه در حد رفع مسئولیت. اولا بسیار تمیز بودند، در ورودی آب سرد کن قرار دارد. همین طور صندلی های راحت و ابتکاری برای استراحت عابرین.
ثانیاً تمام پارکها ( تا آنجا که ما دیدیم) مراکز آموزشی دارند، از ورزشی تا هنری، فضاهایی از پارک ها هم به استفاده برای برخی تفریح ها مثل زمین اسکیت و والیبال و غیره که چقدر مورد استقبال جوانان و نوجوانان (دختر و پسر) است و چون امری عادی شده، اتفاقی در آنجا رخ نمی دهد. در بعضی پارک ها هم نمایشگاه دائمی، از جمله فرش ایرانی و صنایع دستی دیدیم که خیلی جالب بودند.
همسان بودن پیاده روها و فراوانی اتوبوسهای شهری  ‌
همسان بودن پیاده روها از نکات مورد توجه در تهران است. حتی در کوچه و خیابان های فرعی و عابرین بدون زحمت و نیاز به بالا و پائین رفتن عبور می کنند. ضمن اینکه در هر خیابان صندلی هایی برای عابرین قرار دارد که به خصوص افراد مسن روی آنها استراحت می کنند.
مهربانی با حیوانات، خصوصاً گربه ها خیلی جلب توجه می کند و خانواده ها خیلی راحت برای آنها بخشی‌هایی از گوشت را هنگام مراجعه به قصابی ها برای آنها تهیه و به گربه ها می دهند.
راوی حتی خانواده ای را دید که یک شیر پاکتی را داخل ظرفی تقدیم گربه کرده بود که در این گرانی لبنیات عجیب بود.
موضوع دیگری که خوش به حال تهرانی ها را دارد، فراوانی اتوبوسهای شهری است که بدون معطلی در ایستگاه ها از راه می رسند و مردم را جا به جا می کنند، هر چند شلوغ می شدند اما برای مردم نعمتی است.
تزریق دز مهربانی در داروخانه  و استقبال مردم
در میان تزریق دزهای مقابله با کرونا، یک خانم دکتر صاحب داروخانه ای در تهران یک دز و نسخه مردمی و خداپسندانه ای برای مردم نیازمند پیچیده که می تواند ایده و الگوئی برای دیگر همکارانش در سرتاسر کشور باشد. او با ایجاد دیوار مهربانی در داروخانه اش شهروندان را به دادن کمک مالی برای کمک به افرادی که قادر به پرداخت هزینه دارو نیستند، تشویق کرده و استقبال خوبی هم شده است.
 از نکات جالب دیگر این اقدام، رایگان بودن نسخه‌های پاکبان ها در این داروخانه است و این قشر زحمت کش داروهای مورد نیاز خود را بدون پرداخت وجهی دریافت می کنند.
مراجعین به این داروخانه با مشاهده دیوار مهربانی، از پنج هزار تومان تا پنجاه و حتی یک میلیون کارت می کشند تا به این ترتیب، یکبار دیگر مهربانی خود را به هموطنانشان به نمایش گذارند.
به امید همه گیر شدن این نسخه مهربانی، به خصوص در مناطقی که خانواده های کم بضاعت، ساکن هستند. در همین اهواز هم راوی پزشکی را می شناسند که افراد و خانواده های کم بضاعت را رایگان ویزیت می کند و خانواده ها داروهای اضافه خود را به این پزشک می دهند تا در صورتی که تاریخ آنها نگذشته باشد، به بیمارانی که نیاز  دارند، بدهد.
تا باشد از این کارهای خیرخواهانه، به خصوص در شرایط نامساعد اقتصادی کنونی جامعه.
 

برچسب ها : داروخانه تهران كرونا