شماره خبر : 14035
منتشر شده در مورخ : ۳ مهر ۱۴۰۱
ساعت : 20:44
راز دلدادگی ایرانیان به امام رئوف!

راز دلدادگی ایرانیان به امام رئوف!

در روزی چون فردا، آخرین روز ماه صفر، ملّت ایران و سایر عاشقان خاندان نبوّت، عزادار شهادت دهمین معصوم و هشتمین برج سپهر امامت و ولایت، حضرت رضا سلام ا... علیه هستند. امام رئوفی که یقیناً آشنائی وسیع و گرایش عمیق ایرانیان به مکتب تشیع یعنی مذهب حق و اسلام ناب، مرهون تدابیر آن بزرگوار در دوران تبعیدشان به مرو است و همین مساله را باید راز دلدادگی وصف ناپذیر این ملّت سرافراز به ایشان دانست. امّا اینهمه برکات برای ایرانیان از آنجا فراهم شد که مامون خلیفه مکّار عباسی با طراحی توطئه‌ای بسیار پیچیده جهت بی‌اعتبار کردن امامت، سست کردن شیعیان و تثبیت خلافت در خاندان عبّاسی، خروج از مدینه و پذیرش ولایتعهدی را بر امام علیه السّلام تحمیل کرد و با آوردن ایشان به دربار خود در ایران گمان می‌کرد که خواهد توانست خاندان عصمت و طهارت را آلوده بدنامی خلافت ساخته و شیعیان را بدبین و ناامید و از مبارزه با غاصبین حقوق اهل‌بیت علیهم‌السّلام منصرف گرداند. اما با درایت آن حضرت تهدید مزبور به فرصتی برای خنثی شدن توطئه پیچیده مامون تبدیل شد و از ثمرات حضور آن حضرت در ایران، تمام مسلمانان به‌ویژه ایرانیان که اسلام حقیقی را در وجود نازنین آن حضرت یافته بودند، توانستند استفاده کنند. ‌
برگزاری مکّارانه مناظرات آن حضرت با علمای مذاهب و ادیان توسط مامون که بمنظور شکست امام صورت می گرفت نیز به انتشار معارف حقیقی اسلام و اثبات برتری مکتب اهل بیت علیهم‌السّلام بر سایر مکاتب منجر شد و ارتباط آن حضرت با ایرانیان تشنه حقیقت، شناخت عمیقتر مردم از اسلام راستین و گسترش تشیع را در ایران موجب گردید. از آن پس زبان فارسی به عنوان زبان علمی اسلام جایگاه ویژه ای یافت و ایران به مرکز علوم و تمرکز علمای اسلامی تبدیل شد و گسترش حقیقی اسلام و شکل‌گیری تمدن اسلامی با محوریت علمای ایرانی آغاز گردید، یعنی اسلامی که تا آن زمان تنها به فتح ظاهری سرزمین‌های گسترده‌ای موفق شده بود، به برکت وجود امام هشتم علیه‌السّلام و حرکت فرهنگی پرورش‌یافتگان مکتب ایشان توانست به پیروزی حقیقی و جلب محبّت مردمان سرزمینهای فتح شده دست یابد. 
علاوه بر آن، این فرصت تاریخی موجب شد تا مکتب تشیع و شیعه، در یکی از حسّاس ترین دوران های حیاتش، از توطئه‌های بسیار خطرناک و نابود کننده نجات یابد و پس از سرکوبهای بیرحمانه اموی و عبّاسی، به بالندگی خود در جهان اسلام دست یابد.
توفیقات امام هشتم علیه السّلام در خنثی کردن توطئه های مامون و تبدیل تهدیدهای آن ملعون به فرصتهای طلائی برای معرّفی و گسترش مذهب تشیّع، به افشای انحراف مذهب مورد حمایت خلیفه و برداشته شدن نقاب تزویر از چهره این خلیفه عبّاسی منجر شد که شهادت آن بزرگوار را بدنبال داشت، امّا شهادت آن بزرگوار خود به عاملی جهت تثبیت رسمی مذهب شیعه و پذیرش اعتقادی این مکتب حیات‌بخش در جهان اسلام تبدیل شد و در این میان ملّت ایران این شایستگی را یافت که از حضور آن حضرت در ایران بیشترین بهره را نصیب خود کند و بستر لازم را برای تبدیل این سرزمین مقدّس به جایگاه اسلام ناب و کانون ولایتمداران عالم فراهم سازد.
شهادت جانسوز امام هشتم علیه السّلام را به هموطنان عزیز و سایر پیروان راستین آن حضرت تسلیت می گوئیم.
موسوی زاده
1401/7/4

برچسب ها : امام رئوف حضرت رضا سلام ا... علیه خلیفه عباسی