شماره خبر : 18250
منتشر شده در مورخ : ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
ساعت : 11:52
رفع موانع دریافت شناسه ملی سمن‌های جوانان

رفع موانع دریافت شناسه ملی سمن‌های جوانان

مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان از توافقنامه معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و سازمان ثبت شرکت‌های قوه قضائیه به منظور رفع موانع و تسهیل مراحل اخذ شناسه ملی سازمان‌های مردم نهاد جوانان و دیگر مراودات اداری این سمن‌ها با سازمان ثبت شرکت‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، مرتضی کامل نواب در خصوص توافقنامه معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و سازمان ثبت شرکت‌های قوه قضائیه گفت: بر اساس توافق صورت گرفته، کلیه سازمان‌های مردم نهاد جوانان که از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت می‌گیرند، از این تاریخ به بعد به شکل مستقیم می‌توانند برای دریافت کد شناسه ملی به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: ظرف سال‌های گذشته تا امروز با توجه به شرایطی که وجود داشت تقریباً نیمی از سمن‌های جوانان کشور بعد از دریافت مجوز فعالیت از وزارت ورزش و جوانان باید برای اخذ شناسه ملی به دیگر دستگاه‌ها مراجعه می‌کردند و وارد یک فرآیند پیچیده و اضافه می‌شدند که بعضاً تا یک سال به طول می‌انجامید.

کامل نواب با بیان این که بر اساس قانون اهداف و وظایف وزارت ورزش و جوانان، این وزارتخانه مرجع صدور مجوز فعالیت تشکل مردم نهاد برای جوانان محسوب می‌شود، گفت:: با هماهنگی معاونت امور جوانان و قوه قضائیه و پیرو جلسات کارشناسی در سطح مدیران که با حضور معاون امور جوانان و  رئیس سازمان ثبت شرکت های قوه قضاییه انجام شد؛ از این پس سازمان های مردم نهاد جوانان با معرفی ادارات کل ورزش و جوانان استان های کشور می‌توانند مستقیما به ادارات ثبت شرکت های کشور برای دریافت شناسه ملی اقدام کنند و دیگر نیازی به مراجه به دستگاه های دیگر نیست.

وی اظهارکرد: بر اساس بخشنامه سازمان ثبت شرکت‌ها که به ادارات استانی خود ابلاغ کرده است، ادارات ثبت شرکت‌های استان‌ها موظف به انجام مراحل اداری صدور شناسه ملی سمن‌های جوانان هستند، هم چنین با توجه به توافق صورت گرفته بین دو دستگاه، کارگروه کارشناسی این توافقنامه هم تشکل شده تا انواع مراودات اداری بین سازمان های مردم نهاد جوانان و سازمان ثبت شرکت ها را تسهیل کنند.

مدیرکل دفتر مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان گفت: بعد از گذشت چندین سال که سازمان‌های مردم نهاد جوانان با مشکلات عدیده‌ای در این زمینه روبرو بودند، با پیگیری‌های صورت گرفته و پس از طی مراحل اداری مفصل و مسیری طولانی این مانع برطرف و دریافت کد شناسه ملی سمن های جوانان تسهیل شد.

بر اساس اعلام پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، وی ادامه داد:همه سازمان های مردم نهاد جوانان با دریافت نامه تاییدیه از اداره کل ورزش و جوانان استان خود می‌توانند برای اخذ شناسه ملی به سازمان ثبت شرکت های آن استان مراجعه و شناسه خود را دریافت کنند.

کامل نواب با بیان این که وزارت ورزش و جوانان اخذ شناسه ملی را برای سازمان‌های مردم نهاد اجبار نکرده‌ است، گفت: اخذ شناسه ملی برای فعالیت سمن های جوانان اجبار نیست اما هرگونه دریافت کمک مالی از هر بخشی از دولت منوط به داشتن کد شناسه ملی و شماره حساب به نام سازمان مردم نهاد است و چون تشکیل شخصیت حقوقی، ناظر به دریافت کد شناسه ملی است، سمن ها برای هرگونه اقدامی که لازم باشد به نام موسسه خود انجام دهند، ملزم به داشتن شناسه ملی هستند.

 

برچسب ها : وزارت ورزش و جوانان قوه قضائیه سمن‌های جوانان