شماره خبر : 2111
منتشر شده در مورخ : ۹ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : 11:55
26 هزار میلیارد مطالبات معوق به نیروگاه‌های برق بخش خصوصی/ سوءمدیریت وزیر نیرو پشت تولید رمزارزها

26 هزار میلیارد مطالبات معوق به نیروگاه‌های برق بخش خصوصی/ سوءمدیریت وزیر نیرو پشت تولید رمزارزها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: 26 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق به نیروگاه‌های برق بخش خصوصی وجود دارد که این نیروگاه‌ها زیان ده شده و ادامه فعالیت آنها امکانپذیر نیست.

 محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 9 خرداد) مجلس شورای اسلامی و بعد از گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو درباره دلایل قطعی برق در اخطاری اظهار داشت: توضیحات وزیر نیرو در این باره قابل قبول نیست زیرا آقای قالیباف در جلسه سران قوا حضور داشتند و آنجا درخصوص همین موضوع بحث شد، لذا آمار و ارقام و دلایلی که آقای وزیر درخصوص بحران برق در کشور مطرح می‌کنند، قابل قبول نیست.

وی خطاب به وزیر نیرو افزود: در طول سال‌های اخیر سرمایه گذاری بخش خصوصی که اکنون 50 درصد تولید برق کشور را برعهده دارد، با چه حمایتی از سوی وزارت نیرو همراه بوده است. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در سال‌های اخیر هیچگونه ظرفیت جدیدی به نیروگاه‌های کشور اضافه نشده است. حال چگونه انتظار داریم با افزایش نیاز در بخش صنعتی، تجاری و خانگی، عدم تعادل نداشته و با قطعی برق روبرو نشویم. 

وی گفت: در طول سال‌های اخیر چه میزان سرمایه گذاری جدید در حوزه برق صورت گرفته است؟ آقای وزیر نیرو، در طول سال‌های اخیر پس از معاهده پاریس، شما تمامی سرمایه گذاری کشور را در این حوزه متوقف کردید! و امروز آثار این ظرفیت متوقف شده بر اقتصاد و مسائل اجتماعی مختلف مردم عیان شده است.

پورابراهیمی با اشاره به وجود 26 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق به نیروگاه‌های برق بخش خصوصی، اظهار کرد: تمامی این نیروگاه ها زیان ده شده و ادامه فعالیت آنها امکانپذیر نیست، مگر می شود با این زیرساخت های ضعیف، انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه را داشت؟

وی گفت: وزارت نیرو در زمستان قیمت‌ها را پایین آورد و اساساً بخش خصوصی را از رده خارج کرده و امکان صادرات را فراهم نکرده اید. همچنین بورس انرژی که مهمترین جایگاه عرضه و تقاضا در حوزه برق کشور به شمار می آید را کاملا به تعطیلی کشاندید، چرا درخصوص این وضعیت به مجلس پاسخگو نیستید؟

پورابراهیمی افزود: مطابق گزارش رسمی بانک مرکزی، کل میزان مصرف برق برای ماینرهای مجوزدار در کشور حدود 300 مگاوات است و به همین میزان مصرف ماینرهای غیرمجاز است، بنابراین میزان برق مصرفی دستگاه‌های استخراج رمزارزها در کل به 600 مگاوات می‌رسد. اما شما آقای وزیر؛ سوءمدیریت وزارت نیرو را پشت این موضوع پنهان کردید.
منبع: فارس

برچسب ها : محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی قطعی برق