شماره خبر : 25819
منتشر شده در مورخ : ۱ مهر ۱۴۰۲
ساعت : 7:47
هپاتیت سی در آستانه ریشه‌کنی در کشور

هپاتیت سی در آستانه ریشه‌کنی در کشور

 

رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران گفت: بیماری هپاتیت سی در اکثر موارد بی علامت است و با آزمایش مشخص می‌شود.

موید علویان رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران  گفت: در گذشته حدود ۵۰ درصد بیماران هموفیلی کشور هپاتیت سی داشتند و حدود ۳۰ درصد تالاسمی‌ها و ۲۰ درصد دیالیزی‌ها نیز به این بیماری مبتلا بودند اما الان شیوع این بیماری در کشور در این گروه‌ها به کمتر از دو درصد رسیده است.

وی افزود: ده‌ها هزار بیمار در طول ۱۲ سال اخیر به صورت رایگان درمان شدند به طوری که می‌توان گفت هم اکنون به ریشه کنی هپاتیت سی در سه گروه هموفیلی‌ها، تالاسمی‌ها و دیالیزی‌ها نزدیک شدیم.

رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران اظهار کرد: کسانی که سابقه اعتیاد داشتند و همچنین کسانی که سابقه تزریق خون قبل از سال ۱۳۷۵ را داشتند نیز در معرض ابتلا به بیماری هپاتیت سی قرار دارند.

علویان با بیان این که بیماری هپاتیت سی در اکثر موارد بی علامت است و با آزمایش مشخص می‌شود گفت: افراد هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی کشور که تا به حال درمان هپاتیت سی را دریافت نکردند، باید به مراکز انجمن خود مراجعه و اظهار کنند که درمان نگرفتند تا درمان رایگان برای آن‌ها انجام شود و ما به زودی می‌توانیم ادعا کنیم که حتی یک بیمار مبتلا به هپاتیت سی در این گروه‌های پرخطر نداریم.

باشگاه خبرنگاران جوان  علمی پزشکی  بهداشت و درمان

برچسب ها : هپاتیت هپاتیت c بیماری خطرناک