شماره خبر : 27414
منتشر شده در مورخ : ۲۵ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 12:29
مددجویان نگران آورده اولیه مسکن ملی نباشند

مددجویان نگران آورده اولیه مسکن ملی نباشند

 

رئیس مرکز توسعه کارآفرینی، اشتغال و توانمندسازی سازمان بهزیستی گفت:این سازمان ۱۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تامین مسکن مددجویان در نظر گرفته است.

معلولان با توجه به اینکه از توانایی کمتری نسبت به سایر افراد برخوردارند، دولت برای رفاه حال این افراد اقداماتی را در نظر گرفت. به همین منظور مقرر شد سازمان بهزیستی آورده اولیه مسکن ملی برای متقاضیان معلول را پرداخت کند، اما به گفته شهروند خبرنگار تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

به همین منظور علی ربوبی رئیس مرکز توسعه کارآفرینی، اشتغال و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور  در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  درباره موضوع  واریزی اولیه مسکن ملی برای معلولان این گونه گفت : ۲۰۳ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی تا امروز در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.  

او بیان کرد: براساس ارزیابی و بررسی وزارت راه و شهرسازی تا به الان  تاییدیه شرایط ۸۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش احراز شده و مابقی در حال بررسی است.

ربوبی تصریح کرد: براساس مصوبه شورای عالی مسکن قرار شد که افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد بدون آورده سهمیه اولیه در پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند. این موضوع هم از ابتدا دلیل داشت، زیرا برخی استان‌ها بعضا اگر کسی سهم اولیه خود را واریز نمی‌کرد، حذفش می‌کردند و رد صلاحیت می‌شد.  

او در ادامه گفت: پیگیریی که سازمان بهزیستی به عمل آورد و در شورای عالی مسکن هم اعلام شد قرار شده دیگر این اتفاق رخ ندهد و حتی پیامکی با این محتوا که اگر واریزی نداشته باشید، حذف خواهید شد؛ارسال نشود.

ربوبی تصریح کرد: طبق مصوبه قرار شد دیگر کسی نه حذف شود و نه پیامکی از این قبیل برای افراد تحت پوشش ارسال شود. به کمک سازمان راه و شهرسازی افرادی که حذف شده بودند مجددا به سامانه بازگشتند.

او تصریح کرد:شورای عالی مسکن هم اعلام کرد که از دستگاه‌های حمایتی و اعتبارات صندوق ملی مسکن به افراد تحت پوشش کمک شود. اعتبارات صندوق ملی مسکن هر ساله اعتبارات مشخصی دارد. زیرا در قانون بودجه برای هر فعالیتی اعتباراتی برای دستگاه‌ها تعریف می‌شود و دستگاه‌ها طبق چارچوب آن می‌توانند حرکت کنند.

ربوبی بیان کرد:طبیعتا این ۸۰ هزار نفری که تاییدیه گرفته اند باید بار مالی آن‌ها در پرونده بودجه هرساله  تامین شود. ما براساس اعتبارات خودمان در مسکن سازمان فعالیت داشتیم تا امروز هم برای هزار و ۴۰۰ نفر از افرادی که  وزارت راه و شهرسازی استان‌ها به آن‌ها تخصیص پروژه داده اند مطابق با مصوبه شورای عالی مسکن کمک کرده ایم. برای پروژه های  مشخص شده حدود ۴۷ میلیارد تومان واریزی داشته ایم. برای ۳۰۰ نفر دیگر هم ظرف یک ماه آینده همین اتفاق خواهد افتاد.

او گفت:ما همچنان از وزارت راه  و شهرسازی پیگیر هستیم و درخواست  دادیم، زیرا تا به الان از ۸۰ هزار نفری که تاییدیه گرفته اند تنها ۲۲ هزار نفر از آن ها تخصیص پروژه داده شده است.  

ربوبی بیان کرد:طی یک هفته اخیر وزارت راه و شهرسازی بیانیه‌ای را به استان‌ها داده است که بدون آورده اولیه  تخصیص پروژه مدد جویان تحت پوشش سازمان بهزیستی را در اولویت قرار دهند. این موضوع به صورت ویژه از طرف ما و شورای عالی مسکن و شورای تامین مسکن استان‌ها پیگیری شده است.

او گفت: طی دو مرحله سازمان بهزیستی مبلغی به میزان ۱۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به افراد تحت پوشش  اعم از افراد دارای معلولیت یا زنان سرپرست خانوار یا سایر گروه‌های دیگر داده می‌شود.

ربوبی بیان کرد:خوشبختانه طبق پیگیری‌ها سازمان برنامه و بودجه هزار میلیارد تومان اعتبار هم همین هفته برای موضوع مسکن محرومین در بودجه سازمان در نظر گرفته شده که تا آخر امسال تخصیص آن هم محقق شود و بتوانیم بخشی دیگر از نیاز افراد را فراهم کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان  اجتماعی  رفاه و تعاون

برچسب ها : رفاه و تعاون سازمان بهزیستی مسکن مددجویان