شماره خبر : 27435
منتشر شده در مورخ : ۲۷ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 8:59
نحوه شکایت از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل/ کمیته طبقه بندی مشاغل در کارگاه‌ها مستقر هستند

نحوه شکایت از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل/ کمیته طبقه بندی مشاغل در کارگاه‌ها مستقر هستند

 

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار گفت: کمیته طبقه بندی مشاغل برای نظارت و رسیدگی به شکایت کارگران در کارگاه های مشمول این طرح مستقر هستند.

احمد غریوی مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طرح طبقه بندی مشاغل با هدف عدالت مزدی برای کار‌های هم ارزش که در شرایط مساوی و مشخص کردن دامنه مسئولیت‌ها و شرح مشاغل در هر کارگاه ایجاد شده است.

وی گفت: براساس ماده ۴۸ قانون کار وزارت کار این وظیفه را بر عهده دارد که نسبت به طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاه‌های مشمول اقدام کند و در ماده ۴۹ قانون کار هم تصریح کرده که اجرای این طرح با وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی است.

غریوی گفت: وزارت کار وظیفه دارد نسبت به الزام واحد‌های مشمول طرح اقدام کند و کارفرمایان موظف هستند در راستای عدالت مزدی برای کار‌های هم ارزش که در شرایط مساوی انجام می‌شود طرح طبقه بندی مشاغل را اجرا کنند.

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: کمیته‌ای متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و سرپرستان به عنوان کمیته طبقه بندی مشاغل در کارگاه‌هایی که مشمول طرح طبقه بندی مشاغل هستند جهت نظارت بر اجرای این کار مستقر می‌شوند.

وی گفت: در صورتی که در کارگاهی طرح طبقه بندی مشاغل را انجام ندهد یا انحرافی از این طرح صورت گیرد کارگر باید این موضوع را در ابتدا به اطلاع اعضای کمیته طبقه بندی مشاغل و نمایندگان خود در این کمیته برساند.

غریوی با بیان اینکه اعضای کمیته آموزش دیده هستند و از وزارت کار مجوز فعالیت دارند گفت: کمیته‌های مستقر در کارگاه باید نسبت به استماع اظهارات و یا شکایت‌های کارگران از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای حل مشکل اقدام کنند.

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در صورتی که کمیته مستقر در کارگاه‌ها به هر نحوی پاسخگوی مسائل و مشکلات کارگری نبود و نتوانست به مشکل رسیدگی کند باید موضوع به هیات‌های حل اختلاف انعکاس داده شود.

وی گفت: هیات‌های حل اختلاف ملزم هستند در رابطه با اختلافات ناشی از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاه‌ها اقدام کنند.

 غریوی اظهار کرد: هیات‌های حل اختلاف به روش‌های مختلف از جمله ارجاع موضوع به کارشناسان خبره که در این زمینه وجود دارند نسبت به بررسی شکایت‌های کارگران در رابطه با انحراف از طرح طبقه بندی مشاغل اقدام و رای مقتضی صادر می‌کنند که لازم الاجراست و هر دو طرف باید تمکین و اجرا کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان  اجتماعی  رفاه و تعاون

برچسب ها : طبقه بندی مشاغل وزارت کار مشکلات کارگری