شماره خبر : 27503
منتشر شده در مورخ : ۲۹ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 8:38
مهلت ثبت نام در سامانه سهما مشخص شد

مهلت ثبت نام در سامانه سهما مشخص شد

 

دانش آموزان اتباعی که به صورت غیر مجاز در ایران حضور دارند می‌توانند با مراجعه به سایت سهما نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

براساس گزارش‌ها، دانش آموزان اتباعی که تا کنون نتوانسته‌اند در سامانه سهما سازمان ملی مهاجرت ثبت نام کنند از ٢٢ آبان امسال می‌توانند با مراجعه به سایت www.irmigrationorg.ir/Mohajer/Site نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

شایان ذکر است که دانش آموزان اتباعی که به صورت غیر مجاز در ایران حضور دارند نیز می‌توانند با مراجعه به سایت مذکور نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

گفته شده، دانش آموزان اتباعی که فاقد کد یکتا، فراگیر یا فیدا هستند، ابتدا باید در  سامانه سهما پیش ثبت نام کرده و سپس به یکی از دفاتر کفالت مراجعه  و کد یکتا را دریافت کنند.

پس از انجام مراحل مذکور دانش آموزان باید برای  ثبت‌نام  وارد این سامانه شده و ثبت نام خود را نهایی کنند.

در همین راستا وزارت آموزش و پرورش نیز اعلام کرد: دانش آموزانی که خودشان مدرکی ندارند به واسطه مدارک معتبر والدین می‌توانند کد یکتا اخذ و نسبت به ثبت نام اقدام کنند. گفتنی است که مهلت ثبت نام در این سامانه تا ٣٠ آبان است.

نحوه ثبت نام اتباع دانش آموزان در سامانه سهما

برای این کار دانش‌آموز ابتدا باید وارد آدرس سایت سهما به نشانی مذکور شود، گزینه ثبت نام دانش آموز را انتخاب کرده و سپس با انتخاب نوع شناسه خود که متناسب با نوع مدرک اقامت است، می‌تواند شناسه یکتای ۱۰ رقمی، کد شناسایی تبعه، کد اختصاصی فیدا، شناسه فراگیر ناجا و یا شماره پاسپورت باشد و نیز با وارد کردن شماره شناسه، تاریخ تولد و کد امنیتی ثبت نام خود را تکمیل کند.

از سوی دیگر در همان صفحه گزینه با عنوان فاقد کد شناسه هستم، برای دانش آموزانی که به صورت غیر قانونی در ایران حاضرند و کد شناسه ندارند نیز فعال شده است که دانش‌آموزان با انتخاب این گزینه وارد صفحه جدید می‌شوند. 

در این صفحه جدید دانش آموز می‌تواند با وارد کردن نوع مدرک اقامت اعم از دفترچه اقامت ویژه، دفترچه اقامت، پروانه اقامت، دفترچه پناهندگی، گذرنامه با انواع روادید، گذرنامه خانواری و نیز وارد کردن شماره مدرک و کد امنیتی، ثبت نام خود را تکمیل کند.

همچنین در همان صفحه و در قسمت نوع مدرک اقامت، گزینه فاقد مدرک اقامتی وجود دارد که دانش آموز با انتخاب این گزینه نیازی به وارد کردن شماره مدرک ندارد و تنها با ثبت کد امنیتی می‌تواند برای تکمیل ثبت نام به مرحله بعد برود.

در مرحله بعد صفحه‌ای باز می‌شود که دانش آموز باید اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، ملیت، تاریخ تولد، مذهب، جنسیت، تاریخ ورود به ایران و نیز کد امنیتی را وارد کند.

پس از ثبت اطلاعات هویتی، صفحه جدیدی برای درج استان و شهر محل سکونت دانش آموز، شماره تلفن ثابت و همراه دانش آموز، آدرس و کد پستی محل سکونت دانش آموز اتباع باز می‌شود که با درج این اطلاعات دانش آموز به مرحله بعد راهنمایی می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان  علمی پزشکی  آموزش و پرورش

برچسب ها : دانش آموزان اتباع ثبت نام مدرسه آموزش و پرورش