شماره خبر : 27519
منتشر شده در مورخ : ۲۹ آبان ۱۴۰۲
ساعت : 10:48
برگزاری وبینارهای رایگان توانمندسازی والدینِ فرزندان اتیسم

برگزاری وبینارهای رایگان توانمندسازی والدینِ فرزندان اتیسم

 

معاون آموزش، توانبخشی و سلامت خانواده انجمن اتیسم ایران از برگزاری مجموعه وبینارهای رایگان توانمندسازی آکادمی اتیسم این انجمن خبر داد.

سینا توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در راستای توانمندسازی والدین دارای فرزند با اختلال طیف اتیسم، مجموعه وبینارهای توانمندسازی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این وبینارها به صورت آزاد و رایگان برای اعضای انجمن اتیسم ایران در فضای مجازی برگزار می‌شود.

او درباره زمان برگزاری این مجموعه وبینارها، توضیح داد: وبینارها از ۲۷ آبان‌ماه تا ۲۹ آذرماه در روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می‌شود و قرار است در این جلسات، هر بار به یک موضوع بپردازیم.

به گفته وی، موضوعاتی که به آن‌ها پرداخته می‌شود شامل مراقبت از خود در مسیر فرزند پروری، مشکلات حسی _ حرکتی، آیا گفتار در کودکان دارای اتیسم بهبود می‌یابد؟، بازی‌های والد و کودک (تکامل حسی، شناختی، هیجانی و اجتماعی)، آشنایی با ابعاد رشد کودک (تولد تا سه سالگی)، آموزش برقراری ارتباط از طریق تصاویر، آشنایی با چالش‌ها و موضوعات حقوقی مرتبط با اتیسم، آشنایی با مهارت‌های خودیاری مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن، دستشویی رفتن، تحلیل رفتار کاربردی(ABA)، پرورش توانایی‌های شناختی کودک، بررسی مشکلات رفتاری و آشنایی با بلوغ و رفتار جنسی است.

توکلی ادامه داد: بخشی از درمان و توانبخشی اختلال طیف اتیسم، توانبخشی پزشکی است؛ به این معنا که کودک در کلینیک، خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی، رفتاردرمانی، مداخلات شناختی و بازی‌درمانی را دریافت می‌کند. اما در کنار خدمات کلینیک که به صورت استاندارد بین 4 تا 8 جلسه با توجه به طیف کودک به او داده می‌شود، لازم است که والدین توانمند شوند؛ چرا که کودک زمان زیادی را در منزل است و ما باید والدین آگاه و توانمندی را داشته باشیم که بتوانند در منزل تمرینات توانبخشی را انجام دهند.

وی افزود: توانبخشی مبتنی بر خانواده است و والد باید بتواند چالش‌های رفتاری فرزند را به حداقل رسانده و مهارت‌های خودیاری (غذا خوردن_مسواک زدن_دستشویی رفتن و لباس پوشیدن) را به فرزند آموزش دهد. نکته مهم این است که "والد" به معنای صرفا پدر یا صرفا مادر نیست و هر دو والد باید بتوانند در اجرای مداخلات توانبخشی مشارکت داشته و اصول فرزند پروری را با هم پیش ببرند.

معاون آموزش، توانبخشی و سلامت خانواده انجمن اتیسم ایران، گفت: یکی از چالش‌هایی که والدین در نوجوانی با فرزندشان دارند مسئله بلوغ و روابط جنسی است که ما در این دوره تلاش داریم تا این موارد را نیز به والدین عزیز آموزش دهیم تا در دوره حساس بلوغ، رفتار درستی با فرزندشان داشته باشند.

او در خاتمه تاکید کرد: ضمنا دوره انتقال به بزرگسالی برای نوجوانان و بزرگسالان به زودی توسط انجمن اتیسم ایران انجام خواهد شد.

انتهای پیام

برچسب ها : اتیسم توانبخشي انجمن اتیسم