شماره خبر : 27589
منتشر شده در مورخ : ۱ آذر ۱۴۰۲
ساعت : 10:26
معاون حفاظت محیط زیست خوزستان خبر داد: معرفی ۹ آذرماه برای درج "روز ملی گوزن زرد ایرانی" در تقویم کشور

معاون حفاظت محیط زیست خوزستان خبر داد: معرفی ۹ آذرماه برای درج "روز ملی گوزن زرد ایرانی" در تقویم کشور

 

 معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان از برنامه‌ریزی برای معرفی نهم آذرماه به عنوان روز ملی گوزن زرد ایرانی و درج این نام در تقویم کشور خبر داد.

سید عادل مولا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان برای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض اظهار کرد: یکی از اولویت‌ها در خصوص حفاظت از گونه‌ها، حفاظت و احیای گونه‌های شاخص استان خوزستان از جمله گوزن زرد ایرانی است.

وی افزود: از دو سه سال پیش، موضوع احیای جمعیت گوزن زرد ایرانی در زیستگاه‌های دز و کرخه را در برنامه داشته‌ایم و در دو سال گذشته تعدادی گوزن زرد در مناطق آزاد رهاسازی شده‌اند.

رهاسازی گروه بعدی گوزن‌ها در خوزستان 

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال هم حدود ۲۰ گوزن زرد ایرانی از مناطق مختلف به خوزستان آورده خواهند شد و در جنگل‌های دز و کرخه رهاسازی می‌شوند.

مولا بیان کرد: همچنین امسال صنعت در حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض در خوزستان مشارکت داده شده است و مشارکت صنایعی مانند نفت، گاز و نیشکر جلب و برای حفاظت از گوزن زرد از این صنایع کمک گرفته شده است.

وی افزود: برای حفاظت از گوزن زرد ایرانی با شرکت کشت و صنعت کارون تفاهم‌نامه‌ای منعقد و این شرکت به عنوان صنعت حامی این گونه در خوزستان معرفی شده است.

معرفی روز ملی گوزن زرد ایرانی 

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم که نهم آذرماه به عنوان "روز ملی گوزن زرد ایرانی" معرفی و در تقویم کشور درج شود. با توجه به اینکه در روز ۹ آذرماه گوزن‌های زرد ایرانی در جنگل‌های دز و کرخه رهاسازی شدند، این روز انتخاب شده است.

مولا بیان کرد: در استان خوزستان برای حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض، پنج اولویت از جمله لاک پشت فراتی و سمندر داریم اما اولویت نخست با گوزن زرد ایرانی است. 

 

برچسب ها : محیط زیست گوزن زرد ایرانی خوزستان