شماره خبر : 27650
منتشر شده در مورخ : ۴ آذر ۱۴۰۲
ساعت : 10:31
پایش طغیان آب در استان‌های لرستان و خوزستان با «خیام»

پایش طغیان آب در استان‌های لرستان و خوزستان با «خیام»

 

سازمان فضایی اعلام کرد: با استفاده از ماهواره «خیام» ده‌ها نقطه در استان‌های لرستان و خوزستان بخصوص حاشیه رودخانه‌های کشکان و کرخه، قبل و بعد از بارندگی‌های اخیر مورد ارزیابی قرار گرفته و نقاطی که با طغیان رودخانه رو به رو شده بودند، مشخص شدند.

به گزارش ایسنا حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی اعلام کرد: سازمان فضایی ایران در راستای پایش منابع آبی کشور و بارندگی‌های چند روز اخیر در مناطق مختلف کشور، با استفاده داده‌های ماهواره «خیامـ اقدام به پایش مناطق مختلف کشور کرده است.

وی افزود: در این پایش، ماهواره «خیام» با دریافت فرمان از ایستگاه زمینی، از بخش‌های مختلف استان‌های لرستان و خوزستان به ویژه شهر معمولان و روستاهای پیرامون آن، با دقت بسیار خوبی تصویربرداری کرده و کارشناسان سازمان فضایی ایران اقدام به تحلیل داده این تصاویر کردند.

دلیریان خاطر نشان کرد: براساس داده‌های گردآوری شده، ده‌ها نقطه در استان‌های لرستان و خوزستان بخصوص حاشیه رودخانه‌های کشکان و کرخه، قبل و بعد از بارندگی‌های اخیر مورد ارزیابی قرار گرفته و نقاطی که با طغیان رودخانه رو به رو شده بودند، مشخص شدند.

به گفته وی گزارش کامل این ارزیابی‌ها در اختیار سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفته است تا این ستاد به منظور رسیدگی به مناطق آسیب دیده و برنامه‌ریزی برای بارش‌های آینده، بتواند دقیق‌تر عمل کند.

 

برچسب ها : ماهواره خیام سازمان فضايی ايران منابع آبی کشور