شماره خبر : 27669
منتشر شده در مورخ : ۵ آذر ۱۴۰۲
ساعت : 8:35
بخش زایمان مشمول تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری شد

بخش زایمان مشمول تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری شد

 

دکتر بابایی گفت: در دولت مردمی اقدامات قابل توجهی در زمینه ارتقاء خدمات مامایی و جایگاه ماما صورت گرفته و این اقدامات با جدیت ادامه خواهد یافت.

دکتر فرح بابایی رئیس اداره مامایی معاونت درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه بخش زایمان نیز مشمول تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد، گفت: پس از ابلاغ تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال گذشته، پیگیری جهت تعرفه گذاری خدمات همکاران ماما در بخش‌های مرتبط سلامت مادر و نوزاد صورت پذیرفت و نهایتا طی مصوبه هیات وزیران ابلاغ شد. 

وی افزود: در راستای افزایش دسترسی مادران باردار به خدمات سلامت و با توجه به در دسترس بودن همکاران ماما در تمامی نقاط کشور و به منظور اجرایی شدن ماده ۴۵ قانون جوانی جمعیت، پوشش بیمه‌ای خدمات ماما در دوران بارداری و غیر بارداری سال ۱۴۰۱ مصوب و ابلاغ شده است که توسط اکثر بیمه‌ها اجرا می‌شود و پوشش بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی نیز در دست انجام است. 

بابایی در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه ماده ۴۹ قانون جوانی جمعیت (یک مادر به دو ماما) گفت: برآورد نیروی انسانی ماما مورد نیاز جهت ارائه خدمات به مادران باردار در بخش‌های زایمانی صورت گرفت از این رو سهمیه استخدام ۶۰۰ ماما در حوزه درمان در آزمون استخدامی وزارت بهداشت در نظر گرفته شد. همچنین طرح نیروی انسانی مامایی از سال ۱۴۰۲ جهت اجرایی کردن ماده ۴۹ قانون جوانی جمعیت الزامی شد.

به گفته رئیس اداره مامایی معاونت درمان وزارت بهداشت دوره‌های ارتقای توانمندی گروه مامایی جهت ارائه خدمات با کیفیت به زنان و ترویج فرهنگ فرزندآوری به صورت پیوسته برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های در حال اجرا برای تقویت جایگاه مامایی، از افزایش ضریب سختی شرایط محیط کار حرفه مامایی، افزایش ضریب حرفه مامایی در مشاغل سخت و زیان آور، تبیین و تقویت جایگاه مامای خانواده در برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع، تقویت نقش ماما در تیم زایمان در کنار دیگر ذینفعان، تبیین و تقویت جایگاه ماما در اجرایی سازی قانون جوانی جمعیت و فرهنگ سازی فرزندآوری و هماهنگی با حوزه معاونت آموزشی در راستای تقویت آموزش دانشجویان مامایی با رویکرد ارتقای کار تیمی در آموزش به عنوان بخشی از این اقدامات یاد کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان  علمی پزشکی  بهداشت و درمان

برچسب ها : زارت بهداشت تعرفه گذاری خدمات پرستاری پرستاری