شماره خبر : 27769
منتشر شده در مورخ : ۷ آذر ۱۴۰۲
ساعت : 11:32
کشاورزان هشدار‌های جلوگیری از سرمازدگی را جدی بگیرند

کشاورزان هشدار‌های جلوگیری از سرمازدگی را جدی بگیرند

 

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به هشدار سرمازدگی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، کشاورزان توصیه‌های هواشناسی را جدی بگیرند.

پروین رفیعی کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی، کشاورزان نسبت به شخم و جمع آوری بقایای گیاهی بعد از برداشت محصولات زراعی اقدام کنند.

به گفته او، با توجه به وزش باد شدید، احتمال خسارت به گلخانه ها و تاسیسات کشاورزی وجود دارد.

رفیعی ادامه داد: با وجود سرمای هوا، کشاورزان به منظور جلوگیری از سرمازدگی نسبت به استفاده از کودهای حیوانی و شیمیایی ازوته اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی افزود: گلخانه داران نسبت به کنترل دما و تامین سوخت مورد نیاز در واحدهای پرورش قارچ و انبارها اقدام کنند.

او با تاکید بر تغذیه مناسب درختان مرکبات بدلیل بروز ناپایداری های جوی گفت: کشاورزان نسبت به استفاده از ضدیخ در موتور ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از یخ زدگی و تخلیه آب و جمع آوری لوله های آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به صدور هشدار بارش برف و باران در ۱۶ استان، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی ناشی از سرمازدگی وجود دارد.

بنابر اعلام مرکز پایش هواشناسی کشاورزی، مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تا ۳ آذر ۲۶.۲ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۲۲.۱ میلی متر و دوره بلندمدت ۲۹.۷ است که این امر رشد ۱۸.۲ درصدی بارش نسبت به سال قبل و کاهش ۱۱.۹ درصدی نسبت به دوره نرمال را نشان می دهد.

طبق نقشه های هواشناسی، امروز در برخی مناطق غرب و جنوب غرب بارش پراکنده رخ می دهد و با نفوذ جریانات شمالی به سواحل دریای خزر، شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش و کاهش نسبی دما آغاز می شود.

باشگاه خبرنگاران جوان  اقتصادی  صنعت ، تجارت و کشاورزی

برچسب ها : هواشناسی کشاورزی سرمازدگی باغات سرمازدگی محصولات باغی