شماره خبر : 5597
منتشر شده در مورخ : ۳ مهر ۱۴۰۰
ساعت : 19:30
راوی گفت:  الهام از فرهنگ دفاع مقدس می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند

راوی گفت:  الهام از فرهنگ دفاع مقدس می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند


 در هفته دفاع مقدس قرار داریم که یادآور ایثار  جانفشانی و دفاع جانانه فرزندان ایران ازمرز و بوم و ناموس کشورمان است. 
دفاعی که الگوی تمام اعصار خواهد بود چرا که ملتی در یک جنگ نابرابر بر اهریمن صفتان که به خاک ما طمع کرده بودند، پیروز و ثابت شد، با اتحاد، همبستگی و یکی شدن می توان هر دشمنی را ولو به سنگین ترین تجهیزات و سلاح های مخرب مجهز باشد، از پیش پای برداشت.
بطور یقین، آنچه که ما را در دفاع مقدس موفق کرد فرهنگ این جنگ بود. فرهنگی که موجب شد همه از نوجوان تا بزرگترها با یک هدف و تحت امر فرمانده واحد و بدور از هر گونه منفعت طلبی شخصی، به میل  و اراده خود به میادین جنگ بروند و برای رفتن به خط مقدم از یکدیگر سبقت بگیرند تا آنجا که داوطلبانه روی مین و زیر تانک بروند و از عزیزترین چیزی که داشتند (جان) به راحتی بگذرند.
فرهنگ جنگ و مقاومت ایجاب می کرد یک قرارگاه که در آن مجرب‌ترین فرماندهان حضور داشتند ایجاد و در اتاق جنگ تصمیات لازم گرفته شود و نقشه عملیات ترسیم و به اجرا درآید که برخی از چهره های آن قرارگاه امروز هم مسئولیت هایی دارند.
آن زمان، دفاع از کشور در سایه همبستگی و بهره گیری از فرماندهان آگاه و تجلی اتحاد با برخورداری از تمام اقوام،  مذاهب و اقشار مختلف کشور، خلاء فرهنگی را پر کرد و رمز پیروزی این بود که مراکز تصمیم گیری متعدد نداشتیم. 
اما حقیقت اینست که بعد از جنگ نتوانستیم فرهنگ ایثار را در موارد دیگر حفظ کنیم و تمام مشکلات امروز جامعه، به ویژه در زمینه اقتصادی، ناشی از این ضعف است.اگر ما امروز بازاری فداکار، مدیر ایثارگر و نیروهای با گذشت داشتیم، قطعاً تا این اندازه منفعت‌طلبی جای ارزشها را نمی گرفت.
برای احیای این فرهنگ ناگزیریم باز هم قرارگاه اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم. جائی که نخبگان و مغزهای اقتصادی در آنجا مستقر و با بررسی مشکلات و در نظر گرفتن ظر فیت ها، برای 31 استان برنامه‌های دقیق گرفته شود و از منابع استان‌ها به نحو مطلوب بهره برداری کنیم.
به فرهنگی نیاز داریم که با الهام از مدیریت‌های اعتقادی می گوید اگر دیدی کسی از تو شایسته تر است به عنوان مسئول، خودت باید آن را اعلام و جایگاهت را به فردی شایسته واگذار کنی.
حرف آخر اینکه اگر ما در جنگ دنیا را از نظر نظامی شکست دادیم، چرا نتوانیم به لحاظ فرهنگی بر مسائل و مشکلات خود چیره شویم بنابراین چه بهتر در ایجاد قرارگاهای اقتصادی و فرهنگی اهتمام ورزیم.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مدیر پروری غافل نباشد
از مهمترین مواردی که با وجود اهمیت و حساسیت آن، هرگز مورد توجه قرار نگرفته، مدیر پروری است و این خلاء موجب شده که انتصابات براساس شایسته سالاری و سپردن امور به اهلش نباشد، این در حالی است که یک سازمان عریض و طویل چنین مسئولیتی را دارد و یکی از وظایف آن تربیت و مشخص کردن مدیران کارآزموده است.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی که قبلاً برنامه و بودجه نام داشت وظیفه دارد، مدیران استان را مشخص و همانطورکه پیمانکاران و مشاوران و کارشناسان استان را  رتبه بندی می کند، امور توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در سطح دستگاه های اجرائی را راهبری نماید.
همچنین نظارت و ارزشیابی جامع مدیریت اعم از برنامه‌ها، سیاست ها، فرایندها، فعالیت ها و پروژه ها در سطح استان از وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.
این سازمان همچنین موظف است بانک اطلاعاتی داشته باشد تا بتوان در موارد مختلف به منظور بهره برداری از نیروهای کیفی بهره برداری شود.
اما چرا این سازمان در پرداختن به وظایف راهبری خود طوری عمل می کند که انتظارات از آن در حد تهیه و تنظیم بودجه باشد و از برنامه ریزی نیروی انسانی و جذب این نیرو، آموزش و ارتقاء کیفی کارکنان و ارزیابی عملکرد فقط به منظور انتخاب دستگاه های برتر بهره می برد، جای سوال دارد و امیدواریم همانطور که ذکر شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، متناسب با نامش، در انجام وظایف متعددی که دارد، فعال شود.
ساده لوح دانستن خانواده ها برای خانه دار شدن 15 سال بعد جوانان  
واقعاً اگر بعضی از مسئولان، به خصوص در زمینه حمایت از جوانان دهه های آینده را نداشیم، چه می شد!
از جمله یک طرح تسهیلات مسکن جوانان اخیراً از طرف یک مسئول بانک مربوطه مطرح شده که بیشتر شبیه جوک است و کلیپ آن بازارسال می شود. 
این آقا گفته هدف از طرح وام یک میلیاردی ویژه جوانان اینست که پس انداز را برای جوانانی که 15 سال بعد نیاز به مسکن دارند ترویج کنند یعنی والدین جوان از حالا تا 15 سل هرماه 200 هزار تومان برای فرزندشان قسط وامی را بدهند که 15 سال بعد بتواند یک میلیارد تومان تسهیلات مسکن بگیرد. 
همین آقا شرط مفید بودن این وام را کنترل تورم و ثبات اقتصادی دانسته! 
به راستی چرا باید مردم را این همه ساده لوح بدانند که این طور طرحها را ارائه بدهند؟ همین الان با یک میلیارد چقدر از مشکل مسکن جوانان یک خانواده حل می شود تا چه برسد به 15 سال بعد که با این مبلغ یک زیر پله را هم نمی شود خرید. این وعده سرخرمن، راوی را به یاد شعری از ملک الشعرای بهار انداخت که فرموده :
زاغی می گفت اگر بمیرد شهباز      ‌
 من جای کنم بدست شاهان از ناز
بلبل بشنید و گفت ای بنده آز
رو لاف مزن، با وزغ و موش بساز
 
 
 
 
 ‌
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

برچسب ها : دفاع مقدس مشكلات اقتصادی تسهیلات مسكن