شماره خبر : 5677
منتشر شده در مورخ : ۱۱ مهر ۱۴۰۰
ساعت : 20:9
بزرگترین مصیبت طول حیات بشر

بزرگترین مصیبت طول حیات بشرفردا 28 ماه صفر است، روز رحلت جانگداز نبی گرامی اسلام صلی ا... علیه و آله، روزی که تاریخ اسلام مصیبت بارتر از آن روز را بخود ندیده است. چرا که در چنین روزی در سال 11 هجری کسی دیده از جهان فروبست که بفرموده مولای متقیان علیه السّلام؛ با مرگ او رشته نبوّت و وحی گسسته شد، رشته ای که با مرگ دیگران گسسته نشده بود."   ‌
اگرچه شواهد تاریخی و بخصوص هجرت هدفمند برخی از پیروان ادیان آسمانی به حجاز بر آمادگی مردم آن نواحی برای ظهور پیامبر خاتم صلی ا...علیه و آله و سلّم دلالت دارد و سوابق درخشان فردی و اجتماعی آن بزرگوار نیز تردیدی در اهلیت ایشان برای پوشیدن خلعت نبوت نمی توانست باقی گذارد، لیکن بمحض ابلاغ رسالت بجز اندکی، همه به دشمنی با وی برخاستند و نه تنها مشرکان و بت پرستان بلکه اهل کتاب یعنی آنان که با بشارت کتب آسمانی خود مبنی بر ظهور پیامبر خاتم از سرزمین حجاز و به شوق کسب افتخار همراهی با این پیامبر بزرگوار، سالها پیش جلای وطن کرده و در اطراف مکّه و در شهر یثرب ساکن شده بودند، به کارشکنی در راه ماموریت آن حضرت پرداختند و از هیچ اذیّت و آزاری بر ایشان دریغ نکردند، بطوریکه خود می فرماید که:<هیچ پیامبری در ابلاغ رسالت خود چون من آزار ندید.*> امّا آن بزرگوار به فرمان پروردگار ، استقامت کرد تا نصرت الهی دررسید و مردم گروه گروه به اسلام روی آوردند و در حالیکه با ابلاغ مهمترین حکم دین، یعنی ولایت امیرمومنان علیه السلام، دین اسلام به کمال خود رسید، خود را آماده دیدار خالق متعال نمود. ماه‌های پایانی عمر شریف آن بزرگوار نیز با اضطرابی سخت گدشت ، زیرا علیرغم اطمینان از ابلاغ کامل رسالت ، به دلیل آگاهی از فتنه های پس از وفاتش، برای انحراف امّت از مسیر حق سخت نگران بود و تصمیمش برای نوشتن وصیتنامه ای که از این گمراهی جلوگیری کند نیز با مخالفت خبیثانی که آن پیمبر رحمت و آن مخاطب <ماینطق عن الهوی> را به هذیان متهم کردند، بینتیجه ماند.سرانجام آن وجود مقدّس در 28 صفر سال 11 هجری به دیدار معبود شتافت و با رحلتش بشریت برای همیشه از نزول وحی محروم گردید.
 ‌28 صفر همچنین سالروز شهادت سبط اکبر رسول خدا ، حضرت مجتبی علیه السّلام است، امامی که ده سال دوران امامتش با حاکمیت غاصبانه خبیثترین دشمن اسلام یعنی معاویه بر سرزمینهای اسلامی همزمان بود با این وجود توانست با فداکاری و تدبیری بی‌نظیر توطئه بزرگ و خطرناک‌دشمنان اسلام  ‌را برای ریشه‌کن کردن این دین آسمانی خنثی  و با تربیت شاگردان و هدایت نیروهای مبارز قیامهای متعددی را ساماندهی کند که قیام حیایتبخش کربلا یکی از آنها است.
مصیبت عظمای وفات پیامبر رحمت صلّی ا... علیه و آله و سلّم و نیز شهادت امام مجتبی علیه السلام را تسلیت می گوئیم و شفاعت آن بزرگواران را در قیامت از درگاه ایزد منّان مسئلت داریم.
موسوی زاده
1400/07/12
 

برچسب ها : حیات بشر تاریخ اسلام رحلت جانگداز نبی گرامی اسلام صلی ا... علیه و آله