شماره خبر : 12103
منتشر شده در مورخ : ۱۵ تیر ۱۴۰۱
ساعت : 13:5
معاون استاندار خوزستان خبر داد؛ اختصاص سهمیه مهارت آموزی برای ۶۰ هزار جوان خوزستانی

معاون استاندار خوزستان خبر داد؛ اختصاص سهمیه مهارت آموزی برای ۶۰ هزار جوان خوزستانی

معاون اقتصادی استاندار خوزستان گفت: امسال سهمیه‌ای حدود ۶۰ هزار نفری برای مهارت آموزی جوانان استان در نظر گرفته شده که با اجرای آن آمار بیکاری در استان کاهش می‌یابد.
به گزارش خبرنگار مهر، رضا فتوحی صبح امروز چهارشنبه در نشست شورای مهارت آموزی استان خوزستان بیان کرد: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، دو طرح در خوزستان دنبال شدند.
وی توضیح داد: طرح «کهاد» یکی از این طرح‌هاست که موضوعات مهارت آموزی ویژه دانشجویان را دنبال می‌کند تا بتوانند در مسیری حرکت کنند که اشتغال آفرینی داشته باشند.
معاون اقتصادی خوزستان افزود: طرح دیگر «نخلستان» است که توسط پارک علم و فناوری و بر اساس رویکردهای دانش بنیان جلو می‌رود و بر مبنای این طرح جوانان می‌توانند در بخش‌های مختلف اقتصادی اثرگذار باشند.
فتوحی بیان کرد: یکی از موضوعات اساسی در خوزستان مهارت آموزی است که بر این اساس سند توسعه مهارت آموزی در استان در حال تدوین است و در هفته‌های آینده تکمیل می‌شود و مورد استفاده دستگاه‌های اجرایی مربوطه اعم از آموزش و پرورش و همچنین دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی و دولتی استان در بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد.
معاون اقتصادی استاندار خوزستان گفت: مهمترین رکن سند مهارت آموزی خوزستان این است که بر اساس سند آمایش سرزمینی در استان که بخش‌های کشاورزی و صنعت نفت و گاز از اولویت‌های اساسی استان ذکر شده است، تنظیم می‌شود.
فتوحی اظهار کرد: آموزش و پرورش نیز طرح «ایران مهارت» را برای دانش آموزان متوسطه با جدیت اجرایی کند تا دانش آموزان قبل از پایان تحصیلات متوسطه به سمت مهارت آموزی حرکت کنند.
وی تاکید کرد: شورای مهارت آموزی شهرستان‌ها باید توسط فرمانداران فعال شود و امر مهارت آموزی صرفاً مختص مرکز استان نباشد و دستگاه‌های شهرستانی در این عرصه نیز مشارکت داشته باشند.
معاون اقتصادی استاندار خوزستان بیان کرد: به اداره کل فنی و حرفه‌ای استان پیشنهاد می‌شود که بسته‌های تشویقی شامل تسهیلات کم بهره یا معافیت مالیاتی را برای بنگاه‌های اقتصادی در نظر بگیرند تا بخش خصوصی در امر مهارت آموزی مشارکت داشته باشد.
فتوحی افزود: اولویت اساسی این است که اداره کل فنی و حرفه‌ای خوزستان از سوی سازمان برنامه و بودجه، تقویت و حمایت شود و مهارت آموزی و کارآفرینی در سطح استان گسترش یابد.
وی تصریح کرد: امسال سهمیه‌ای که از این محل برای خوزستان در نظر گرفته شده مهارت آموزی برای حدود ۶۰ هزار نفر است که در صورت اجرای موفق این طرح آمار بیکاری در استان کاهش خواهد داشت.
 
 

 

برچسب ها : رضا فتوحی استانداری خوزستان مهارت آموزی فنی حرفه ای اشتغال‌زایی