شماره خبر : 15510
منتشر شده در مورخ : ۱۸ آذر ۱۴۰۱
ساعت : 9:56
برای نخستین بار کشت چغندر قند در شرکت نیشکر خوزستان

برای نخستین بار کشت چغندر قند در شرکت نیشکر خوزستان

 

چغندر قند برای نخستین بار در شرکت کشت و صنعت دهخدا کشت شد تا این محصول وارد چرخه محصولات غیرنیشکری این صنعت شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خوزستان ، مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در جریان بازدید از مزارع چغندر قند در کشت و صنعت دهخدا گفت: این شرکت با توسعه محصولات "غیرنیشکری" گامی هدفمند و برنامه‌ریزی شده را برای تامین امنیت غذایی کشور برداشته است.

برای نخستین بار کشت چغندر قند در شرکت نیشکر خوزستان

عبدعلی ناصری ضمن تاکید بر وضعیت مطلوب کشت چغندرقند، سیاست این شرکت را حمایت از کشت‌های غیرنیشکری در راستای برنامه‌های راهبردی وزارت کشاورزی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی تامین شکر مورد نیاز کشور از تولید داخلی چغندرقند و نیشکر است که خوزستان نقش نخست را در تامین این کالای اساسی دارد.

ناصری افزود: کشت‌های غیرنیشکری مانند چغندرقند، گندم، کلزا و آفتابگردان در کنار کشتِ نیشکر، توسعه نیشکر را به شرکتی راهبردی در حوزه کشاورزی تبدیل کرده و کشت این محصولات در تناوب زراعی نیشکر، زمینه را برای کشت مطلوب نیشکر مهیا می‌کند.

به گفته وی در سال زراعی جاری تاکنون بیش از پنج هزار هکتار از اراضی آیشی کشت و صنعت‌های هشتگانه توسعه نیشکر به زیر کشت محصولات غیرنیشکری از جمله چغندرقند، کلزا، گندم و جو رفته است و روند کشت این محصولات ادامه دارد.

سال زراعی گذشته، بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی آیشی هشت کشت و صنعت زیر پوشش این شرکت در شمال و جنوب خوزستان، به کشت‌های غیرنیشکری اختصاص یافت.

پیش بینی می‌شود از سطح ۲۲۱ هکتار اراضی زیر کشت چغندر کشت و صنعت نیشکر دهخدا، ۱۵ تا ۱۶ هزار تن چغندر برداشت شود.

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با هشت شرکت تابعه، حدود ۴۰درصد نیاز کشور به شکر را تامین می‌کند. این شرکت متعهد شده ۷۰۰هزار تُن شکر سفید به قیمت مصوب وارد بازار‌های داخلی کند. نیاز سالانه کشور به شکر ۲.۲میلیون تُن است.

چغندرقند یکی از چند محصول راهبردی غیرنیشکری صنعت نیشکر خوزستان است که برای نخستین بار در سطح ۲۲۱ هکتار از اراضی آیشی کشت و صنعت نیشکر دهخدا کشت شده و فصل برداشت آن نیز اردیبهشت ۱۴۰۲خواهد بود.

برچسب ها : کشت چغندر قند شرکت نیشکر خوزستان نیشکر خوزستان خوزستان