شماره خبر : 1793
منتشر شده در مورخ : ۲ خرداد ۱۴۰۰
ساعت : 22:44
6هزار فرصت شغلی در منطقه ویژه‌ اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ایجاد می‌شود

6هزار فرصت شغلی در منطقه ویژه‌ اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ایجاد می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت:بیش از ۴۰ واحد پتروشیمی و صنایع پایین دستی در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر در حال احداث است که با تکمیل آنها حدود ۶ هزار فرصت شغلی جدید به مجموع ۳۰ هزار شغل موجود در منطقه اضافه می‌شود.

بابک دین‌پرست روز یکشنبه در نشست تسهیل و رفع موانع تولید که در سالن آفرینش منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر برگزار شد، بیان کرد: منطقه ویژه‌ی اقتصادی پتروشیمی یکی از قطب‌های بزرگ پتروشیمی در کشور است که با وجود 21 پتروشیمی بزرگ و میزان سهم تولید ۳۰ درصدی محصولات پتروشیمی در کشور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی حجم سرمایه گذاری در منطقه ویژه‌ اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر را ۱۹ میلیارد دلار بیان کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور ادامه داد: یکی از مشکلات صنایع پتروشیمی ، تامین مواد اولیه این صنایع بود که مقرر شد گزارشی تهیه و در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور مطرح شود.

دین‌پرست افزود: در موضوع امکان تامین منابع مالی برای تکمیل پروژه‌های در دست اقدام در این منطقه پتروشیمی ، لازم است ساز و کار مشخصی از محل سپرده‌ها و گردش صنایع پتروشیمی، در مقابل تعهد بانک‌ها برای تامین اعتبارات مورد نیاز آنها تعیین شود.

مدیران صنایع پتروشیمی ماهشهر نگاه ویژه‌ به استخدام بومیان داشته باشند

استاندار خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه درصد نیروهای شاغل بومی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر پایین است گفت: مدیران صنایع پتروشیمی باید نگاه ویژه‌ای به استخدام نیروهای بومی شهرستان بندر ماهشهر داشته باشند.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: بر اساس آمار ارایه شده توسط مدیران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ۶۳ درصد نیروهای شاغل در صنایع پتروشیمی از دیگر شهرستان‌های استان هستند و فقط ۱۹ درصد بومی شهرستان می‌باشند و ۱۸ درصد هم نیروهای متخصص خارج از استان هستند.

استاندار خوزستان گفت: بندر ماهشهر شهرستانی است که با مشکلات، اعتراضات اجتماعی و فقر دست‌وپنجه نرم می‌کند، لذا ۱۹ درصد شاغل بومی عدد بسیار کمی است؛ به همین دلیل در بحث استخدام نیرو باید توجه بیشتری به بومیان شهرستان شود و اولویت استخدام باید با بومیان باشد.

وی ادامه داد: بانک‌های استان منابع و مصارفی دارند که هر چه منابع تقویت شود، مصارف نیز آسانتر می‌شود.

وی گفت: یکی از دو قطب پتروشیمی کشور در بندر ماهشهر قرار گرفته است که انتظار می‌رود گردش مالی صنایع پتروشیمی در خود استان باشد و منابع بانکی استان را تقویت کند.

وی افزود: صنایع پتروشیمی در مسایل روان آب‌ها، بیابانزدایی، ساماندهی خورها و ... در خوزستان اقدامات خوبی انجام داده اما مسوولیت‌های اجتماعی باید طبق یک قاعده‌ی مشخص باشد که یکی از این مسوولیت‌های اجتماعی، بحث آلایندگی است.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد: با توجه به توسعه بندر ماهشهر و بندر امام‌خمینی(ره) و وجود صنایع پتروشیمی، نباید فقر و بیکاری در آن مشاهده شود. در این منطقه، در حال ساخت پنج هزار واحد خانه هستیم که نشان دهنده وجود پنج هزار خانوار فقیر در منطقه است که در اثر سیل و آبگرفتگی آذر پارسال منازل آنها از بین رفته است.

استاندار خوزستان یکی از مشکلات منطقه را پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس سرانه جمعیت بیان کرد و گفت: در گذشته، مالیات بر ارزش افزوده به مناطقی که در آن، کارخانه وجود داشت، پرداخت و در راستای عمران و آبادی همان منطقه استفاده می‌شد، اما در قانون جدید، این مالیات، بر اساس سرانه جمعیت به مناطق و شهرستان‌ها تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: این قانون اشکال اساسی دارد چرا که بر اساس آن، حق مناطق محروم که زمین، آب و هوای آنها آلوده شده، به مناطق پرجمعیت داده می‌شود و انتظار می‌رود این قانون اصلاح شود.

سلیمانی دشتکی در خصوص توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر نیز گفت: مدیران این مجموعه، توافقاتی با سازمان پدافند غیرعامل و سایر دستگاه‌ها برای در اختیار گرفتن زمین‌ها داشتند که در این نشست مقرر شد این موضوع را پیگیری و تسریع بخشیم.

وی درباره موضوع مطالبات زیاد و بدهی جزیی صنایع پتروشیمی از توانیر که بدهی‌ها به اجرا درآمده اما طلب‌ها پرداخت نمی‌شود بیان کرد:لازم است بدهی صنایع پتروشیمی این منطقه به توانیر فعلا نگه‌داشته شده تا در سطح ملی راهکاری برای پرداخت طلب‌های پتروشیمی‌ها تعیین شود.

21 واحد پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر در جنوب خوزستان فعالیت دارند که دومین منطقه فعال در کشور پس از منطقه پتروشیمی عسلویه است.
منبع: ایرنا

برچسب ها : سال تولید پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها توسعه ایران بندر ماهشهر