شماره خبر : 25778
منتشر شده در مورخ : ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
ساعت : 16:21
موافقت رییس جمهور برای تامین اعتبار طرح جامع گردشگری تالاب شادگان

موافقت رییس جمهور برای تامین اعتبار طرح جامع گردشگری تالاب شادگان

 

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از موافقت رییس جمهور مبنی بر تامین اعتبار و اجرایی شدن طرح جامع گردشگری تالاب شادگان خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری صداوسیما استان خوزستان ، عادل مولا با اشاره به روند تایید طرح جامع گردشگری تالاب شادگان اظهار کرد: این طرح با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهیه شد که خلاصه آن از طریق سازمان حفاظت محیط زیست به رییس جمهور ارسال شد.

وی افزود: دفتر ریاست جمهوری در نامه‌ای به سازمان برنامه بودجه اعلام کرد که بر اساس پیشنهادات دیده شده در این طرح، تامین اعتبار انجام و طرح اجرایی شود.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: به منظور اجرایی کردن این طرح، جلسه‌ای با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان به صورت سه جانبه خواهیم داشت تا براساس اولویت‌بندی طرح را پیش ببریم.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت آبگیری تالاب شادگان بیان کرد: میزان حقابه تالاب شادگان حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب است که در سال آبی جاری ۸۰ تا ۸۵ درصد حقابه از کارون وارد تالاب و بخش عمده این حقابه اوایل سال آبی دریافت شده است.

براساس این گزارش رییس جمهور هشتم اردیبهشت ماه سال جاری در سفر به استان خوزستان و بازدید از تالاب شادگان دستور داد سند توسعه تالاب شادگان به علت غفلت‌های صورت گرفته نسبت به ظرفیت‌های این تالاب و گلایه‌مندی اهالی آن منطقه تدوین شود. رئیس جمهور توجه به مسائل محیط زیستی در این سند توسعه‌ای را مورد تاکید قرار داد.

با توجه به دستور اکید رییس جمهور طرح جامع گردشگری تالاب شادگان خرداد ماه سال جاری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور آماده و به رئیس‌جمهوری تقدیم شد.

کمک به ایجاد فرآیند اشتغال و افزایش درآمد جوامع محلی، توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های محیط زیست و کنترل پیامد‌های زیست‌محیطی گردشگری غیر مسئولانه در تالاب، ارتقای آگاهی و فرهنگسازی جوامع محلی و جلب مشارکت گردشگران در حفاظت از تالاب، بررسی و تعیین ارزش‌های اکوتوریسم منطقه و قابلیت اشتغالزایی صنعت پاک گردشگری و ارزشگذاری زیست محیطی جهت تعیین روابط متقابل تالاب و ساکنین آن را از جمله اهداف کلی این طرح ذکر کرد.

تالاب شادگان، بزرگ‌ترین تالاب ایران است که ترکیبی از سه تالاب شادگان، خور موسی و خورالامیه است. مساحت این تالاب حدود ۴۰۰ هزار هکتار است که با رود‌های کارون و جراحی و همچنین جزر و مد‌های خلیج فارس تغذیه می‌شود.

این تالاب از شمال به شادگان و هورالدورق، از جنوب به رودخانه بهمن‌شیر، از غرب به جاده دارخوین و آبادان و از شرق به آب‌های خور موسی می‌رسد. همچنین از جنوب درنهایت به خلیج فارس می‌ریزد.

این تالاب یکی از مناطق حفاظت شده توسط محیط زیست است که به‌عنوان پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان معروف است. همچنین این تالاب در سال ۱۳۵۴ شمسی در یونسکو به ثبت رسیده است.

برچسب ها : رییس جمهور تالاب شادگان طرح جامع گردشگری تالاب شادگان