شماره خبر : 5513
منتشر شده در مورخ : ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
ساعت : 19:15
راوی گفت: کاش قصه پر غصه قطار شهری اهوز در سفر رئیس جمهور مطرح شده بود

راوی گفت: کاش قصه پر غصه قطار شهری اهوز در سفر رئیس جمهور مطرح شده بود


از مواردی که در سفر یک روزه رئیس جمهور و وزیران همراه ایشان مغفول ماند در حالی که حق این بود که بحث آن مطرح شود، قصه پر غصه قطار شهری اهواز بود که همچنان این طرح بلاتکلیف مانده و میلیاردها تومان هزینههای خرج شده نه تنها تا حالا سودی نداشته، بلکه آنچه هم ساخته شده در حال فرسوده شدن است.
شاید اگر حتی یک روز قبل ازسفر رئیس جمهور، سازمان و ارگانها از موضوع خبر داشتند گزارشهایی تهیه میکردند تا تقدیم هیات همراه کنند، مثل همین ماجرای طرح قطار شهری اهواز.
اکنون جسته گریخته راوی شنیده است که آقای خلیلیان استاندار مترصد پی گیری پروژه قطار شهری اهواز است که امیدواریم چنین باشد و شاید قسمت باشد طلسم این پروژه به دست ایشان شکسته شود.
حقیقت اینست که متولیان کلانشهر اهواز، از شهرداری گرفته تا دیگر مدیران مرتبط با موضوع عزمی برای حل مشکل قطار شهری و راه اندازی آن نداشته اند. شهرداران قبلی اراده ای برای فعال کردن پروژه مترو نداشتند و در زمان مناسب قدمی برداشته نشد و هر شهرداری می آمد می گفت طرح ملی است و باید دولت کمک کند، در حالی 50 درصد هزینه بعهده شهرداری است.
با آن که تمام تقصیرهای راکد ماندن پروژه قطار شهری را متوجه پیمانکار میدانند، اما شهرداری می توانست با پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکار مانع از متوقف شدن پروژه شود ولی با لجبازی و اقدام یک طرفه برای فسخ قرارداد که پیمانکار تا حالا زیر بار نرفته و ارجاع دعواها به تهران، می بینیم که دیوارهای مربوط به کارگاهها، همچنان موجب زشتی شهر و کندی ترافیک است و هیچ اثری از تجدید کارگاه و شروع مجدد پروژه نیست.
مسئولان اصلی شهر هم به جای تلاش برای کاهش مشکلات پروژه، نگاه طنز گونه ای به آن دارند تا جائی که والی شهر پیشنهاد کرده از تونل های احداث شده، برای حل مساله آبهای سطحی استفاده شود و خلاصه کسی پروژه ای به این مهمی را در اولویت نمی داند و کار ناتمام رها شده است و حال منتظر اقدامات استاندار می مانیم تا شاید دلسوزی ایشان گره ای از کلاف سر درگم پروژه قطار شهری اهواز باز کند.
چطور شده که نماینده تهران، از این همه مشکلات اهواز، میدان تره بار را مطرح کرده؟
چند روز پیش یک نماینده تهران، در جلسه علنی مجلس، از وزارت کشور خواست به مشکلات غرفه داران میدان مرکزی تره بار اهواز، ورود کند.
از توجه نماینده محترم تهران قدردانی می شود اما باید دید چرا بین این همه مشکلات بزرگتر، از میدان تره بار که باید بین میدان داران و شهرداری اهواز با تفاهم حل شود، ایشان از وزارت کشور خواسته به این موضوع ورود کند، در حالی که اگر نمایندگان غیر خوزستانی قصد دارند فرا استانی و به نفع مردم خوزستان و کلانشهر اهواز مسائلی را مطرح کنند می توانند معضلاتی مانند لایروبی کارون، پروژه قطار شهری اهواز، مشکلات آب و فاضلاب و .... را مطرح کنند. البته پیش از این هم برخی نمایندگان غیرخوزستانی در خصوص مشکلات استانمواردی را در مجلس مطرح کرده بودند.  ‌
وقتی شهرداران شب کارهای روزمره انجام دهند، شهرداران روز چه حرفی برای گفتن دارند؟
سرپرست شهرداری اهواز، از انتصاب شهرداران شب خبر داده و اهم وظیفه این شهرداران را پی گیری امور در حوزه خدمات و جلوگیری از تخلفات شبانه عنوان کرده است.  عرض شود بارها در این ستون یادآور شدیم که انجام برخی کارهای عمرانی شهری مثل آسفالت، لکه گیری خیابانها، نظافت و نظارت بر جمع آوری زباله ها در شب بهتر جواب می دهد و در سایر کلانشهرها این کار از سالهای دور معمول است، منتهی مدتی است شهرداران مناطق کارهای روتین شهری را که در روز انجام می دهند به عنوان مهمترین عملکرد خود مطرح می کنند که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. حالا باید دید با توجه به اینکه قرار است این کارهای روزمره شبها انجام شود، آیا آقایان حرفی برای گفتن و ارائه طرحهای فراتر از امور جاری دارند که برای مردم اطلاع رسانی کنند!
گناه متضرر شدن دامداران بی گناه به گردن کیست؟
در پنج ماهه ابتدایی امسال 1031 تن پشم ازکشورهای فرانسه، امارات، استرالیا، نیوزیلند، آلمان و ترکمنستان به ایران وارد شده، این در حالی است که اغلب دامداران سنتی در کشورمان به دلیل نبود تقاضا برای پشم، پس از پشم چینی، آنها را در طبیعت رها می کنند. گناه این دامداران که فدای وارداتی رانتی می شوند، به گردن کیست؟
نامه تلگرافی نماینده آبادان خبرساز شد
ارسال نامه تلگرافی نماینده آبادان به عنوان وزیر اقتصاد، خبر ساز شده است. متن نامه به این شرح است :
برادر عزیز و جهادی و انقلابی، جناب دکتر خاندوزی وزیر محترم اقتصاد
مستدعی است گمرک آبادان - گمرکات اروند کنار - گمرکات چوئبده  ‌
سپاسگزارم - سید مجتبی محفوظی نماینده مردم شریف آبادان، اروند کنار و چوئبده !
به نظرتان منظور نماینده محترم آبادان چیست و وزیر با این نامه چه خواهد کرد؟
 
 
 

برچسب ها : قطار شهری اهوز رئیس جمهور سرپرست شهرداری اهواز