شماره خبر : 5580
منتشر شده در مورخ : ۲ مهر ۱۴۰۰
ساعت : 20:3
راوی گفت: دولت از کارکنان غیر رسمی هم حمایت کند

راوی گفت: دولت از کارکنان غیر رسمی هم حمایت کند


رئیس جمهور دستور داده حق الزحمه معوقه معلمان و خسارات خشکسالی کشاورزان پرداخت شود که خیلی هم خوب است،  اما برای آنکه عدالت رعایت شود باید گروه های دیگری که در سازمانها شاغل هستند اما به دلیل غیررسمی شدن نه از سوی دولت حمایت می شوند و نه حتی حقوقی که به آنها پرداخت می شود، جوابگوی زندگی آنهاست و هرگز پشتیبانی نمی شوند مانند معلمان و کشاورزان باید مد نظردولت باشند.
این نیروها غالبا در اختیار پیمانکار یا به صورت قرارداد موقت هستند و هرسال باید قراردادشان تجدید شود.
این کارکنان حتی با داشتن مدرک لیسانس، فوق لیسانس، کمتر از حقوق یک کارگر دریافت می‌کنند، اضافه کاری و مزایای نیروهای رسمی هم به آنها تعلق نمی گیرد در حالیکه ساعات حضورشان در ادارات و نهادهای دیگر از نیروهای رسمی بیشتر است و کمتر از بقیه به مرخصی می روند و گاهی چند ماه حقوق معوقه دارند. 
در این مورد باید به نیروهای شاغل در ادارات و سازمانهای دولتی، شرکتها وکارکنان پایگاه های بهداشتی که در شرایط کرونایی علاوه بر ساعات اداری به صورت شیفت با به خطر افتادن سلامتیشان به  مردم خدمت می کنند، اشاره کرد. 
معلمان عزیز اگر حق الزحمه معوقه دارند، اما در عوض مزایا و مرخصی و امتیازهای دیگری دارند (که البته حقشان است) اما بحث بر سر این است که انصاف برای دیگر کارکنان سازمانها که رسمی نیستند رعایت شود و در تصمیمات دولت از قلم نیفتند. 
حالا چه وقت کشاندن بازنشسته ها به بانک هاست؟!
در این وضعیت کرونایی که مردم به ماندن در خانه ترغیب می شوند، صندوق بازنشستگی کشوری اقدام به صدور کارت جدید بانکی برای بازنشستگان کرده و از آنها خواسته که برای دریافت کارت به شعبه بانک صادرات که در آنجا حساب بازکرده اند مراجعه کنند و بقرار معلوم، دریافت کارت، کلی سوال و جواب و در نتیجه معلطلی دارد که این مراجعه در شرایط کنونی خطرناک و  سلامت بازنشستگان را تهدید می کند.
اصولا چرا وقت شناسی برای انجام اینجورکارها برای بعضی جاها مثل صندوق بازنشستگی با اینهمه افراد سن بالای زیر پوشش مطرح نیست و این زمان حساس را برای مراجعه و تردد قشری آسیب پذیر انتخاب کرده و چه عجله ای برای انجام این کار است؟ 
با توجه به اینکه حضور بازنشسته در بانک (چون صا حب حساب است) الزامی است و خیلی از آنها ممکن است نتوانند به تنهایی مراجعه کنند، مسلما افرادی هم همراهشان می رود که آنها هم ممکن است مشکل پیدا کنند بنابراین بهترآن است که چنین مراجعه هایی را به زمان دیگری موکول کنند یا غیرحضوری باشد. 
عملکرد دستگاه های موفق در جشنوراه شهید رجایی را منتشر کنید
به گزارش سایت استانداری، تعدادی از دستگاه‌ها و سازمانهای استان، در جشنواره شهید رجایی رتبه آوردهاند که فقط به ذکر اسامی آنها اکتفا شده، در حالیکه باید مشخص شود این رتبه ها به خاطر چه کارها و خدمات متفاوتی بوده است و اطلاع رسانی در این مورد می تواند تشویقی برای آنها و انگیزه ای برای دیگر دستگاه ها باشد. در گذشته رسم این بود که در سال، سازمانها، یکی دوبار اقدام به انتشار گزارش عملکرد در رسانه‌ها، بخصوص مطبوعات می کردند. 
اما چند سالی است از این خبرها نیست و اگر هم بخواهند مطلبی در این مورد منتشرکنند، از فضای مجازی استفاده می شود که زودگذر و ماندگار نیست. 
بنابراین به روابط عمومی استانداری پیشنهاد می‌شود از این بابت پلی باشد بین سازمانهای موفق و رسانه ها، برای انتشار خدماتی که موجب رتبه آوری دستگاه ها می شود. 
رفیق بازی و استفاده از بازنشستگان در انتصابات ممنوع!
رئیس جمهوری گفته باید سطح سنی مدیران را پایین بیاوریم و از <دوستان> خواسته فقط به هم سن  و سالها، رفقا و کسانی که با آنها کار کرده اند و همکلاسی شان بودهاند اعتماد نکنند و جوان ها را به میدان بیاورند. آقای رئیسی همچنین تاکید کرده که حتما باید طبق نص صریح قانون، از بازنشسته‌ها استفاده نشود. 
عرض شود که این دو نکته در انتصابات رعایت نمی شود و شاهد رفیق بازی در بکارگیری افرادی که حائز شرایط نیستند و تنها امتیاز آن رفاقت با مقامات بالاتری است، هستیم و نارضایتی مردم و عمکرد پایین چنین نیروهایی تاثیری در تغییر این رویه ناپسند نداشته مگر اینکه حالا دولت جوان و انقلابی، حریف سنت شکنی در این مورد بشود. 
همچنین ماندن بازنشستگان در سمتهایشان حتی پس از صدور حکم آنها و نیز دعوت و انتصاب مجدد آنها در دستگاه ها، امر معمول و رایج است و چنین افرادی به خاطر داشتن لابی و حامی در وزارتخانه ها، از فلک واهمه ندارند و نمونه های آنها حتی در سمت های بالای استانی و شهرستانی هم وجود دارد و حتی استانداران هم نتوانسته اند آنها را وادار به رفتن یا حتی اجرای حکم صادره بازنشستگی کنند و باید ببینیم در این مورد هم دولت چند مرده حلاج است. 

برچسب ها : كاركنان غیر رسمی دولت بازنشستگان